‌ صدیقی: هیچ‌چیزی مانع برگزاری انتخابات نخواهد شد! |
‌ صدیقی: هیچ‌چیزی مانع برگزاری انتخابات نخواهد شد!

بازتاب خبرهای 6 سنبله 1398

Image Title
۶ / سنبله ۱۳۹۸

‌ صدیقی: هیچ‌چیزی مانع برگزاری انتخابات نخواهد شد!

سخنگوی رییس‌جمهور می‌گوید؛ انتخابات برگزار می‌شود و مردم برای تعیین سرنوشت‌شان رأی خواهند داد؛ هیچ‌چیزی مانع برگزاری انتخابات نخواهد شد.

صدیق صدیقی امروز چهارشنبه(۶سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “درباره چگونگی نظام، در گفت‌وگوهای میان افغانان تصمیم گرفته خواهد شد، اما جمهوریت پا برجا خواهد بود”.

او افزود، موقف حکومت افغانستان در گفتگوهای صلح قوی خواهد بود: “ما از موقف قوی سیاسی و هم نظامی  وارد گفت‌وگو می‌شویم و آن‌چه را که ما می‌گوییم، طالبان عمل خواهند کرد، نه آن‌که آنچه را که آن‌ها به‌عنوان یک گروه می‌گویند”.

سخنگوی رییس‌جمهور تصریح کرد، خروج نیروهای امریکا از افغانستان بر مبنی توافق‌نامه‌ای صورت خواهد گرفت که افغانستان و امریکا آن را امضا کرده‌اند.

photo_2019-08-28_17-18-46

او تاکید کرد، اکنون به نیروهای امریکایی در افغانستان نیاز است و برای مدتی، باید این نیروها در افغانستان بمانند. نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان به حدی نرسیده‌اند که بتوانند امنیت جهانی را به عهده بگیرند.

صدیقی خاطرنشان کرد، حکومت جزئیات و چگونگی روند صلح را پی‌گیری و نظارت می‌کند و هیچ گاهی ممکن نیست نظام جمهوریت در کشور بدیلی داشته باشد؛ چون مردم افغانستان سال‌ها برای حفظ آن قربانی داده‌اند.

او اضافه کرد، قرار است زلمی خلیل‌زاد تا یکی دو روز آینده به کابل سفر کند و معلومات لازم دور نهم گفتگوها را با رئیس‌جمهور شریک بسازد.

به گفته سخنگوی رییس‌جمهور، حکومت آماده هر نوع گفتگو به خاطر تامین صلح است و اگر طالبان با حکومت افغانستان وارد گفت‌وگو نشود، این یک اشتباه آنان خواهد بود.

صدیقی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر امروز در توییتی اعلام کرد که به توافق نهایی با امریکا نزدیک شده‌اند. پیش از این زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان نیز گفته بود که در صورت توافق با طالبان، همچنان بر پشتیبانی‌شان از نیروهای امنیتی افغانستان ادامه می‌دهند.

۶ / سنبله ۱۳۹۸

تسلیم شدن 3 عضو داعش و پیوستن 20 شورشی طالب به روند صلح در ننگرهار

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار می‌گویند که ۳ تروریست داعش تسلیم نیروهای امنیتی در این ولایت شده است. هم‌چنین ۲۰ شورشی طالب در ننگرهار به روند صلح پیوسته‌اند.

photo_2019-08-28_17-50-30

شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز چهارشنبه(۶سنبله) در یک نشست خبری در شهر جلال‌آباد گفت: “بر اساس سعی و تلاش نیروهای امنیت ملی، ۲۰ شورشی طالب در این ولایت به پروسه صلح پیوسته و ۳ تروریست داعش نیز با سلاح‌های دست داشته‌شان تسلیم نیروهای امنیتی شده‌اند”.

میاخیل افزود، این افراد در ولسوالی‌های خوگیانی، کوت، شینوار، مومنددره و چپرهار مصروف فعالیت‌های تروریستی و تخریبی بودند.

او تاکید کردکه ساحه امنیتی در ولایت ننگرهار وسیع شده و هم اکنون عملیات نظامی در ولسوالی‌های خوگیانی و سرخ‌رود این ولایت ادامه دارد.

۶ / سنبله ۱۳۹۸

اندرابی: 431 مرکز رأی‌دهی به دلیل تهدید امنیتی در روز انتخابات بسته می‌ماند

سرپرست وزارت اموردخله می‌گوید، ۴۳۱ مرکز رأی‌دهی به دلیل تهدید امنیتی در روز انتخابات بسته می‌ماند و نیز ۶۷۴ مرکز دیگر در تهدید بلند امنیتی قرار دارد.

photo_2019-08-28_17-26-19

مسعود اندرابی امروز چهارشنبه(۶سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “۴ هزار و ۹۴۲ مرکز از مجموع ۵ هزار و ۳۷۳ مرکز اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات در سراسر کشور در تاریخ ششم میزان به روی مردم باز خواهد بود”.

سرپرست وزارت داخله افزود، انتقال مواد حساس انتخاباتی به تمام ولایات در هماهنگی با کمیسیون مستقل انتخابات صورت می‌گیرد و نیروهای امنیتی تلاش کرده‌اند که ساحه تهدیدات را از حالت بلند به نرمال تبدیل کنند.

وی هرچند مشخص نساخت که این تعداد مراکز بسته در کدام ولایت‌ها موقعیت دارد، اما تصریح کرد که نیروهای امنیتی با استفاده از تجربه انتخابات گذشته، تمام تدابیر امنیتی برای تأمین انتخابات را اتخاذ کرده‌اند.

اندرابی یک بار دیگر بر بی‌طرفی نیروهای امنیتی در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو تاکید کرد و افزود که به تمام منسوبین نیروهای امنیتی بر اساس فرمان رییس‌جمهور غنی هدایت داده شده که در انتخابات مداخله نکنند.

سرپرست وزارت داخله در حالی از تأمین امنیت انتخابات خبر می‌دهد که قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ششم میزان برگزار شود. پیش از این نیز گروه طالبان تهدید کرده بود که با تمام توان تلاش می‌کنند تا امنیت انتخابات را مختل نمایند.

۶ / سنبله ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 9 کودک در نتیجه حملات موشکی تازه پاکستان بر ولایت کنر

مقام‌های محلی در ولایت کنر می‌گویند که در نتیجه حملات موشکی پاکستان بر بخش‌هایی از این ولایت، ۹ کودک کشته و زخمی شده‌اند.

photo_2019-08-28_16-39-17

عبدالغنی مصمم، سخنگوی والی کنر به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ۲ بعد از ظهر امروز(چهارشنبه، ۶ سنبله) در نتیجه برخورد دو راکت از سوی نطامیان پاکستان در مربوطات ولسوالی دانگام، ۳ کودک کشته و ۶ تن دیگر زخمی شده‌اند”.

مصمم افزود، این کودکان زمانی کشته و زخمی شدند که مصروف بازی بودند.

این در حالی است که به تاریخ ۲۹ اسد نیز نظامیان پاکستان حدود ۲۰۰ موشک بر بخش‌هایی از ولسوالی شلتن ولایت کنار شلیک کرده بودند که در نتیجه آن، شماری از خانه‌های مردم آسیب دیده بود.

روز گذشته نیز دولت افغانستان از پاکستان به دلیل حملات موشکی اخیرش به ولسوالی‌های مرزی افغانستان، به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد. عادله راز، نماینده‌ی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در متن شکایت‌نامه‌ای که به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده، خواستار اقدامات لازم این شورا در راستای جلوگیری از حملات موشکی پاکستان به خاک افغانستان شده است.

۶ / سنبله ۱۳۹۸

رحیمی: مدافعان حقوق بشر طرحی امنیتی‌ خود را با وزارت داخله شریک کنند

سخنگوی وزارت داخله در واکنش به گزارش سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، همان‌گونه که ما راه‌کارهای امنیتی اماکن مقدس، خبرنگاران و تأمین امنیت هوتل‌ها را روی دست گرفته‌ایم، اگر مدافعان حقوق بشر طرحی دارند، می‌توانند با ما شریک سازند.

photo_2019-08-28_16-27-41

نصرت رحیمی امروز چهارشنبه(۶سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “وزارت امورداخله اقداماتی در حفاظت از مدافعان حقوق بشر، چه به شکل انفرادی و چه به شکل دسته‌جمعی، داشته است.”

او افزود، نهادهای ملی و بین‌المللی، تاجران و افرادی که با تهدید مواجه اند، می‌توانند به فرماندهی‌های پولیس در مرکز و ولایات شکایت کنند و در صورتی که رسیدگی نشود، می‌توانند با وزارت داخله در تماس شوند.

رحیمی خاطرنشان ساخت، در یک سال گذشته ۳۰ پرونده خشونت علیه مدافعان حقوق بشر، تاجران و نهادهای بین‌المللی از سوی این وزارت به دادستانی کل تحویل داده شده است.

سخنگوی وزارت داخله در مورد تامین امنیت انتخابات نیز خاطرنشان ساخت، بر اساس پلان جامعی که برای امنیت روند انتخابات تهیه شده، ۷۲ هزار نیروی امنیتی، دفاعی و کشف و استخبارات برای تأمین امنیت انتخابات توظیف شده‌اند و نیز ۲۰ هزار نیروی امنیتی در ریزرف هستند.

او تاکید کرد، هسته قوت داعش در افغانستان از بین رفته و داعش در سطحی قرار ندارد که تهدید جدی برای دولت و ملت افغانستان به شمار برود.

به گفته رحیمی، در صورت هرگونه توافق صلح با طالبان، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان آماده مقابله و سرکوب داعش هستند.

این اظهارات رحیمی در حالی مطرح شده که سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود که امروز منتشر شده، گفته است که فعالان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان با ترس، سوء‌استفاده و خشونت روبرو هستند.