تا دو روز دیگر؛ پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم زنان ـ هرات در کابل افتتاح می شود |
تا دو روز دیگر؛ پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم زنان ـ هرات در کابل افتتاح می شود

بازتاب خبرهای 2 سنبله 1398

Image Title
۲ / سنبله ۱۳۹۸

تا دو روز دیگر؛ پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم زنان ـ هرات در کابل افتتاح می شود

پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم زنان ـ هرات(HIWFF) روز دوشنبه آینده(۴سنبله) در کابل افتتاح می شود.

photo_2019-08-24_17-53-16

دبیرخانه‌ی این جشنواره جهانی امروز شنبه(۲سنبله) در یک نشست خبری در کابل گفت: “پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم زنان ـ هرات با حضور پر شور فیلم‌سازان، هنرمندان و فرهنگیان از سرتاسر جهان، به تاریخ ۴ سنبله در کابل برگزار خواهد شد”.

به گفته این دبیرخانه، هدف از برگزاری این جشنواره به نمایش گذاشتن جنبه‌های مختلف حقوق زنان، خشونت علیه زنان، هویت و برابری جنسیتی است و در کنار آن تلاش برای توسعه دیپلماسی فرهنگی در سطح منطقه و جهان است.

رویا سادات، برگزارکننده این جشنواره در این نشست گفت: “جشنواره‌ بین‌المللى فیلم زنان – هرات در پی ایجاد گفتگویی جدی میان نخبگان و چهره‏های فرهنگی در ارتباط با مسایل مرتبط به‏حقوقِ فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان است و ابزار ما برای تلاش در این راستا، سینمای معناگرا و متعهد می‌باشد.”

به گفته او، این جشنواره در پنجمین دور خود توانسته تا ۲۰۰ فیلم در مورد مسائل زنان را توسط فیلم‌سازان زن و مرد دریافت نماید که از این میان، ۵۲ فیلم در دو بخش مسابقه و نمایش ویژه، انتخاب شده‌ است.

 سادات افزود، در این جشنواره با حضور فیلم‌سازان، ستاره‌های سینما، فعالین ملی و بین‌المللی حقوق زنان، هنرمندان، فرهنگیان و اعضای هیئت بین‌المللی داوران(از هند، آلمان، اسپانیا، ایران و افغانستان)، فیلم‌های بیش از ۳۰ کشور جهان به نمایش گذاشته خواهد شد.

۲ / سنبله ۱۳۹۸

طالبان توفق بر سر تشکیل حکومت موقت را رد کرد

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید، هیچ گونه توافقی مبنی بر تشکیل حکومت موقت در افغانستان در مذاکره با امریکا صورت نگرفته است.

Ta;ilban

سهیل شاهین امروز شنبه(۲سنبله) در توییتی نوشته است: “آن‌چه در رسانه ها درباره توافق حکومت موقت گزارش شده است، صحیح نیست.”

این اظهارات شاهین در حالی صورت گرفته که شماری از رسانه‌ها به نقل از شبکه الجزیره گزارش داده‌اند که نمایندگان گروه طالبان و امریکا در نهمین دور گفتگوهای صلح، بر تشکیل حکومت موقت ۱۴ ماهه توافق کرده‌اند.

تاکنون زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان در این خصوص اظهار نظر نکرده است.

۲ / سنبله ۱۳۹۸

کشته شدن 98 شورشی طالب به شمول دو فرمانده طالبان در ولایت بلخ

ارتش در شمال کشور اعلام کرده که در یک هفته گذشته، ۹۸ شورشی طالب به شمول دو فرمانده طالبان در ولایت بلخ کشته شده‌اند.

photo_2019-08-24_17-12-28

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز شنبه(۲سنبله) در یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات‌های نیروهای دفاعی و امنیتی، درگیری‌ها، عملیات‌های هوایی و هم‌چنین عملیات‌های نیروهای کماندو در یک هفته گذشته در ولایت بلخ، ۹۸ شورشی طالب به شمول دو فرمانده آنان کشته و ۱۷ تن دیگرشان زخمی شده‌اند.

این قول اردو افزوده است، این عملیات‌ها در ولسوالی‌های بلخ، چمتال، چهاربولک، شولگره و زارع ولایت بلخ انجام شده است.

از سوی دیگر، در این خبرنامه خاطرنشان کرده که در یک هفته گذشته افزون بر این تلفات جانی طالبان، یک قرارگاه راهبردی، یک انبار مهمات، مواد انفجاری و ماین‌های دست‌ساز و بیشتر از ۲۰ عراده واسطه با یک‌میل دهشکه طالبان در ولایت بلخ منهدم شده است.

قول اردوی ۲۰۹ شاهین از تلفات نیروهای امنیتی و دفاعی در این عملیات‌ها چیزی نگفته، اما خاطرنشان کرد که عملیات‌ها در مربوطات ولسوالی‌های بلخ، چمتال، شولگره و زارع ولایت بلخ ادامه دارد.

۲ / سنبله ۱۳۹۸

سفیر امریکا: صلح در افغانستان نسبت به برگزاری انتخابات اولویت دارد

جان بس، سفیر امریکا در کابل می‌گوید که صلح در افغانستان نسبت به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشور برای امریکا اولویت دارد.

بس که امروز شنبه(۲سنبله) به ولایت بلخ سفر کرده، پس از دیدار با مقامات محلی این ولایت در یک نشست خبری گفته است که صلح در افغانستان برای آنان اولویت دارد.

photo_2019-08-24_17-07-16

به گزارش طلوع‌نیوز، سفیر امریکا در افغانستان در این نشست خبری افزوده است: “هر دو مهم‌ است؛ هم صلح و هم انتخابات. اما صلح اولویت مهم‌تر و بزرگ‌تر است. برای این‌که خواست مردم افغانستان، صلح است. مردم خواستار صلح اند. ما به شکل متواتر در این راستا کار می‌کنیم و به همکاری‌های خود ادامه می‌دهیم”.

او تاکید کرده که اگر در گفتگوهای صلح مشکل ایجاد شود، باید انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان مشخص شده آن برگزار شود.

این اظهارات سفیر امریکا در کابل در حالی مطرح شده که دور نهم گفتگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان در دوحه آغاز شده و  بر اساس یک گزارش شبکه الجزیره، امریکا و طالبان بر سر ایجاد حکومت انتقالی ۱۴ ماهه توافق کرده‌اند.

این در حالی است که کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری در این دور از انتخابات به دلیل پیشرفت‌های روند صلح با سردی پیش می‌رود. قرار است انتخابات ریاست ‌جمهوری به تاریخ ششم ماه میزان برگزار شود.

۲ / سنبله ۱۳۹۸

طالبان یک عضو شورای ولایتی سمنگان و چهار متنفذ قومی را با خود بردند

مقام‌های محلی اعلام کرده‌اند که گروه طالبان یک عضو شورای ولایتی سمنگان را با خود برده است.

photo_2019-08-24_16-07-51

محمد هاشم سروری، عضو شورای ولایتی سمنگان در صحبت با خبرنامه گفت: “گروه طالبان حوالی صبح امروز شنبه(۲سنبله) سید عبدالعلیم سادات، عضو شورای ولایتی سمنگان را با چهار تن از متنفذین قومی از منطقه چشمه شیر ولایت بغلان با خود برده‌اند”.

سروری افزود، این عضو شورای ولایتی و متنفذین قومی ولایت سمنگان زمانی از سوی گروه طالبان ربوده شدند که از طریق راه زمینی عازم کابل بودند.

در همین حال محمود حقمل، سخنگوی والی بغلان به خبرنامه گفت، تاکنون از صحت این قضیه معلومات کافی در دست نسیت و مقام‌های امنیتی ولایت بغلان در حال بررسی این قضیه هستند.