ریاست جمهوری: حملات موشکی پاکستان نشانه‌ای از عدم تعهد در تامین صلح افغانستان و منطقه است |
ریاست جمهوری: حملات موشکی پاکستان نشانه‌ای از عدم تعهد در تامین صلح افغانستان و منطقه است

بازتاب خبرهای 31 اسد 1398

Image Title
۳۱ / اسد ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: حملات موشکی پاکستان نشانه‌ای از عدم تعهد در تامین صلح افغانستان و منطقه است

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، حملات موشکی پاکستان بر بخش‌های مرزی کشور، نشانه‌ای از عدم تعهد پاکستان در امر تامین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه است.

paksian

صدیق صدیقی امروز پنج‌شنبه(۳۱ اسد) در توییتراش نگاشته است: “حکومت افغانستان راکت‌پراکنی‌های اخیر پاکستان را بر خاک افغانستان محکوم می‌کند”.

صدیقی افزوده است: “به باور ما، این عمل پاکستان در مخالفت صریح با اصول بین‌المللی بوده و نشانه‌ای از عدم تعهد این کشور در امر تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه می‌باشد”.

این اظهارات سخنگوی رییس‌جمهور در حالی مطرح می‌شود که از سه روز گذشته به این‌سو نظامیان پاکستان بخش‌های مرزی افغانستان در ولایت کنر را مورد حملات موشکی قرار داده‌اند.

۳۱ / اسد ۱۳۹۸

مسوول کمیسیون اقتصادی طالبان در ولایت غزنی کشته شد

مقام‌های محلی در ولایت غزنی می‌گویند که ۲۱ طالب به شمول مسوول کمیسیون اقتصادی طالبان در این ولایت کشته شده‌اند.

Taliban

دفتر مطبوعاتی ولایت غزنی امروز پنج‌شنبه(۳۱ اسد) در یک خبرنامه گفته است: “شب گذشته قارى عصمت مشهور به سیف‌الجهاد، مسئول نام‌نهاد کمیسیون اقتصادی طالبان براى مرکز غزنی، به شمول ۲۱ جنگجوی این گروه طى عملیات نیروهاى ویژه در روستاهای نوغى و قره‌باغى مرکز غزنى و منطقه گبرى ولسوالى اندر کشته شده‌اند”.

بر اساس این خبرنامه، این عملیات ساعت ۹ صبح آغاز شده و تا حدود ساعت ۱ بامداد روز بعد ادامه داشته که در نتیجه آن به نیروهاى امنیتى و غیرنظامیان آسیبی نرسیده است.

دفتر والی غزنی افزوده است، در این عملیات ۸ عراده موترسایکل و مقدار ﺯیاد سلاح و مهمات طالبان به دست نیروهای امنیتی افتاده و منهدم شده است.

۳۱ / اسد ۱۳۹۸

وزارت داخله در مورد تأمین امنیت مراسم دهه عاشورا اطمینان می‌دهد

وزارت داخله اعلام کرده که مسعود اندرابی، سرپرست این وزارت با اعضای کمیته برگزاری مراسم دهه عاشورا دیدار و روی مسایل امنیتی این مراسم گفتگو کرده است.

mod

این وزارت امروز پنج‌شنبه(۳۱اسد) در یک خبرنامه گفته است، در این دیدار مسعود اندرابی از آماد‌گی نیروهای پولیس در راستای تأمین امنیت مساجد، تکیه‌خانه‌ها و سایر تجمعات مردمی در روزهای بزرگداشت از عاشورا به کمیته برگزاری این مراسم اطمینان داده است.

سرپرست وزارت داخله همکاری مردم را شرط موفقیت نیروهای پولیس در تأمین امنیت خوانده، تاکید کرده که عالمان دین از طریق بلندگوهای مساجد و تکایا، مردم را به همکاری با نیروهای امنیتی و دفاعی تشویق نمایند.

۳۱ / اسد ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: حکومت برای مذاکره با طالبان آماده است

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت برای مذاکره با گروه طالبان آماده است و لیست هیأت مذاکره‌‌کننده آماده شده و منتظر پیشرفت‌های بیشتر در این مرحله اند.

photo_2019-08-22_16-56-40

صدیق صدیقی امروز پنج‌شنبه(۳۱اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت: “لیست هیأت مذاکره‌کننده صلح همه ‌شمول است و تلاش شده با جناح‌های مختلف راجع به هر مرحله پروسه صلح مشورت شود”.

او افزود، حکومت افغانستان به‌ گونه قاطع از اکثریت مردم افغانستان نمایندگی می‌کند و به صلحی باورمند است که منافع مردم در آن حفظ شود و هیچ آسیبی به نظام جمهوری نرسد.

به گفته صدیقی، افغانستان محور اصلی گفتگوهای صلح بوده و حکومت مشترکا با ایالات متحده کار کرده است.

وی ابراز امیدواری کرد دور جدید گفتگوهای صلح به پیشرفت‌هایی نایل شود.

سخنگوی رییس‌جمهور گروه داعش را تهدیدی برای امنیت و ثبات کشور خواند و تاکید کرد، افغانستان در مشارکت با همکاران بین‌المللی خود در مقابل داعش و دیگر گروه‌های تروریستی می‌‌جنگد و یک‌جا با ایالات متحده و ناتو در راستای از بین بردن لانه‌های داعش کار می‌کند.

۳۱ / اسد ۱۳۹۸

بازداشت یک کودک 13 ساله به اتهام قتل 6 نیروی امنیتی در ننگرهار

مقام‌های امنیتی می‌گویند یک کودک ۱۳ ساله را اتهام قتل شش سرباز امنیتی بازداشت کرده‌اند.

photo_2019-08-22_16-01-36

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار امروز پنج‌شنبه(۳۱ اسد) در یک خبرنامه گفته است، یک کودک ۱۳ ساله به اتهام قتل شش سرباز امنیتی از شهر جلال‌آباد بازداشت شده است.

شاه‌محمود میاخیل والی ننگرهار در یک نشست خبری در جلال‌آباد گفته است که این کودک ۱۳ ساله باشنده اصلی ولایت خوست است که به هدایت گروه طالبان، ۶ سرباز امنیتی را در ننگرهار کشته است.

به گفته والی ننگرهار، کودک بازداشت شده به جرم‌اش اعتراف کرده و گفته است که به مدت ۷ ماه در ولایت ننگرهار، مصروف فعالیت‌های تروریستی بوده است.

میاخیل تاکید کرده که پرونده این کودک جهت رسیدگی به دادستانی مخصوص کودکان سپرده شده است.

۳۱ / اسد ۱۳۹۸

سعادتی: محمد محقق به دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله پیوسته است

برخی منابع از پیوستن محمد محقق، معاون دوم دسته انتخاباتی محمد حنیف اتمر به دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله خبر داده‌اند.

photo_2019-08-22_03-47-55

اسدالله سعادتی، معاون دوم تکت انتخاباتی عبدالله عبدالله امروز پنج شنبه(۳۱ اسد) با بیان این خبر در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: “محمد محقق به تکت انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله پیوسته است”.

تاکنون دسته انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر در مورد جدا شدن محمد محقق از این تیم چیزی نگفته است.

دسته انتخاباتی صلح و اعتدال پس از آن فروپاشیده که جنجال‌ها میان حنیف اتمر و عطا محمد نور بر سر کرسی نخست‌وزیری بالا گرفت؛ هرچند این دسته انتخاباتی، دلیل توقف کارزارهای انتخاباتی خود را عدم باور به شفافیت انتخابات و روند کنونی صلح اعلام کرده است.