انتقاد عبدالله از رهایی زندانیان طالبان و آزادی خلیل‌الله فیروزی از سوی رییس‌جمهور

بازتاب خبرهای 29 اسد 1398

۲۹ / اسد ۱۳۹۸

انتقاد عبدالله از رهایی زندانیان طالبان و آزادی خلیل‌الله فیروزی از سوی رییس‌جمهور

رییس اجرایی حکومت و یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از رهایی شماری از زندانیان گروه طالبان و همچنان آزادی خلیل‌الله فیروزی، از محکومین پرونده کابل بانک از سوی رییس‌جمهور غنی انتقاد کرد.

photo_2019-08-20_16-38-46

عبدالله عبدالله امروز سه‌شنبه(۲۹ اسد) در یک همایش انتخاباتی در کابل گفت: “به اثر تک روی و خودکامگی حکومت، اعتماد بین مردم و حکومت کم شده و این عامل ناامنی در افغانستان است”.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری افزود، تیم ثبات و همگرایی بیش از این توسعه پیدا می‌کند.

او همچنان از شهروندان و هوادارانش خواست برای جلوگیری از تقلب در انتخابات ششم میزان، تدابیر و آمادگی داشته باشند.

عبدالله تاکید کرد: “انتخابات چون یک مسأله‌ی سرنوشت‌ساز است و افغانستان تحمل این خطر را ندارد که یک گروه تقلب‌کار و دروغ‌گو بر سرنوشت مردم مسلط شود، پس تمام توجه‌تان را برای انتخابات شفاف و رفتن مردم به انتخابات و تدابیری برای جلوگیری از تقلب داشته باشید.”

او خطاب به رییس‌جمهور غنی گفت، در مورد رهایی فیروزی، حاجی دلاور و شماری از زندانیان طالب باید به مردم افغانستان پاسخ دهد.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به مردم وعده داد که در صورت پیروزی، در روز اول ریاست جمهوری ریاست اجرایی و وزارت جوانان و ورزش را می‌سازد.

عبدالله تاکید کرد، برای رسیدن به یک صلح عزتمند و پایدار، لازم است در ابتدا انتخابات برگزار شده و از طریق آن، با روی ‌کار آمدن حکومت جدید، تمامی حقوق و دست‌آوردهای مردم افغانستان در روند صلح حفظ شود.

۲۹ / اسد ۱۳۹۸

صدیقی: رییس‌جمهور در نشست عمومی سازمان ملل شرکت نمی‌کند

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، رییس‌جمهور در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشتراک نمی‌کند و تصمیم گرفته است حمدالله محب، مشاور امنیت ملی را به این نشست بفرستد.

صدیق صدیقی امروز سه‌شنبه(۲۹ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت: نشست مجمع عمومی سازمان ملل مهم است و ما در مرحله مهم انتخابات داریم؛ رییس‌جمهور به دلیل مصروفیت در حکومت، قرار نیست در این نشست اشتراک کند و قرار است به نمایندگی از افغانستان، حمدالله محب، مشاور امنیت ملی اشتراک نماید.

photo_2019-08-20_17-53-14

وی در عین حال اضافه کرد که صدیقی روند صلح را دوام‌دار خواند و تاکید کرد که انتخابات در زمان تعیین شده برگزار می‌شود.

سخنگوی رییس‌جمهور خاطرنشان کرد که پناهگاه هراس‌افگنان در خاک افغانستان و پاکستان است و افغانستان با تهددید بالقوه توسط این گروه‌ها مواجه است و طالبان عامل اصلی خشونت در افغانستان می‌باشد.

صدیقی تاکید کرد، حکومت و نیروهای امنیتی تلاش دارند جلو خشونت علیه مردم را بگیرند. گروه داعش در مرکز و شرق افغانستان یک تهدید است و حکومت تلاش دارد با این تهدید مبارزه کند.

به گفته وی، وضعیت بشری در افغانستان در حالت خوبی قرار ندارد و این مسوولیت حکومت است که با راه‌اندازی برنامه‌های بزرگ، به مشکلات مردم رسیدگی کند که این برنامه‌ها بدون کمک‌های جهانی میسر نیست.

از سوی دیگر، سخنگوی رییس‌جمهور در مورد گزارش تازه کمیته مبارزه با فساد در مورد وزارت امورخارجه خاطرنشان کرد: “گزارش اخیر کمیته مبارزه با فساد از چالش‌های عمده در قسمت استخدام‌ها در وزارت خارجه پرده برداشت. حکومت طبق این گزارش فیصله کرده تا هیأتی توظیف شود و این چالش‌ها را در وزارت خارجه مورد بررسی قرار دهد”.

او افزود، در این تفتیش سلیقه شخصی وجود ندارد و کار حکومت افغانستان است و حکم بررسی‌ در وزارت خارجه طبق معمول صورت گرفته است.

۲۹ / اسد ۱۳۹۸

تدابیر جدید کمیسیون انتخابات برای جلوگیری از تقلب در انتخابات ۶ میزان

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید برای جلوگیری از تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان، تدابیر جدیدی اتخاذ کرده است.

photo_2019-08-20_17-16-24

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات امروز سه‌شنبه(۲۹ اسد) در یک نشست خبری در کابل گفت: “امروز خواستیم به مردم شریف خویش اطمینان بدهیم که کمیسیون مستقل انتخابات انشاالله آمادگی برگزاری انتخابات شفاف را در ۶ میزان دارد. انتقالات مواد، استخدام و آموزش کارمندان جریان دارد و در حال تکمیل شدن است.”

مولانا محمد عبدالله، کمیشنر این کمیسیون نیز در این نشست از تدابیر ضد تقلب در سه لایحه رای‌دهی، شمارش آرا، تفتیش و ابطال آراخبر داد و گفت: ۴۰۰ هزار رأی‌دهنده غیر واجد شرایط از فهرست رأی‌دهند‌گان خارج ساخته شده است.

عبدالله افزود، در انتخابات ۶ میزان در هر محل رأی‌دهی یک دستگاه بایومتریک در نظر گرفته شده که در آن ۴۰۰ رأی‌دهنده ثبت است و همچنان یک دستگاه اضافی در هر مرکز می‌باشد.

در همین حال بانو ظریفی، کمیشنر کمیسیون انتخابات در پاسخ به یک سوال خبرنگاران گفت: “اخذ تصاویر خانم‌ها هیچ مانع شرعی ندارد، خانم‌ها هنگام اخذ تذکره، پاسپورت، مراسم حج و موارد دیگر عکس می‌گیرند و از جانب فامیل‌های‌شان ممانعت نمی‌شوند. پس مردم شریف کشور برای تطبیق اصل شفافیت، کمیسیون را همکاری نمایند و به خانم‌ها اجازه اخذ تصویر را بدهند.”

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان به تاریخ ۶ میزان سال روان برگزار شود.

۲۹ / اسد ۱۳۹۸

شورای امنیت ملی: داعش با حمله بر غیرنظامیان یک تهدید جدی برای افغانستان است

شورای امنیت ملی اعلام کرده که گروه داعش با حملات وحشتناک بر غیرنظامیان یک تهدید جدی را برای افغانستان به وجود آورده است.

photo_2019-08-20_16-54-31

کبیر حقمل، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز سه‌شنبه(۲۹ اسد) در یک پیام ویدیویی گفته است: “گروه داعش یک تهدید جدی را متوجه افغانستان و جهان ساخته و مبارزه با آن نیازمند اجماع بین‌المللی است”.

او افزوده است، داعش عامل ده‌ها حمله وحشتناک در برابر غیرنظامیان در افغانستان بوده و یک تهدید جدی را به وجود آورده است.

این اظهارات سخنگوی شورای امنیت در حالی مطرح می‌شود که در حمله اخیر گروه داعش بر یک مراسم عروسی در کابل، بیش از ۲۰۰ تن کشته و زخمی شدند.

رییس‌جمهور غنی نیز پس از این حمله از مردم خواست تا علیه گروه داعش و سایر گروهای تروریستی در افغانستان بسیج شوند.

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت نیز امروز در یک همایش انتخاباتی در کابل، جنایت سه روز قبل داعش در کابل را متاثرکننده خوانده و تاکید کرده که داعش یک گروه منفور در افغانستان است.

۲۹ / اسد ۱۳۹۸

اصابت 200 موشک از سوی نظامیان پاکستان بر بخش‌هایی از ولایت کنر

مقام‌های محلی در ولایت کنر می‌گویند که نظامیان پاکستان بخش‌هایی از این ولایت را آماج حملات موشکی قرار داده‌اند.

photo_2019-08-20_03-50-16

گل خان توحیدی، ولسوال شلتن ولایت کنر امروز سه‌شنبه(۲۹ اسد) با تایید این رویداد به خبرنامه گفت: “شب گذشته ۲۰۰ راکت از طرف نظامیان پاکستان بر روستاهای این ولسوالی که سرحد مشترک با پاکستان دارد، اصابت کرده است”.

وی افزود، این موشک‌ها به کوه‌ها اصابت کرده و تلفات جانی در پی ندارد.

اما بعضی ادعاهای وجود دارد که در این حملات ۴ خانه مسکونی خسارت دیده است.

گل‌خان توحیدی اضافه کرد که مقام‌های محلی ولایت کنر را در مورد این حملات موشکی در جریان قرار داده است.

در همین حال عبدالغنی مصمم، سخنگوی والی کنر با تایید این رویداد گفت: “راکت‌پراکنی پاکستان از مدتی بدین‌سو به صورت وقفه‌ای بر بخش‌هایی از ولایت کنر ادامه دارد، اما شب گذشته نظامیان پاکستان ولسوالی شلتن را آماج حملات شدید راکتی قرار داده که این حملات تلفاتی در پی ندارد”.

تاکنون مقام‌های وزارت دفاع و خارجه کشور در این خصوص اظهار نظر نکرده‌اند.