گفتگوهای درون گروهی طالبان در مورد توافق نهایی با امریکا |
گفتگوهای درون گروهی طالبان در مورد توافق نهایی با امریکا

بازتاب خبرهای 23 اسد 1398

Image Title
۲۳ / اسد ۱۳۹۸

گفتگوهای درون گروهی طالبان در مورد توافق نهایی با امریکا

یک منبع در گروه طالبان در قطر از گفتگوهای درون گروهی طالبان پیرامون توافق نهایی با امریکا خبر داده است.

photo_2019-08-14_18-01-21

این منبع به بی.بی.سی گفته که گفتگوهای درون گروهی طالبان میان اعضای دفتر سیاسی این گروه در دوحه و هم‌چنین در سطح رهبری طالبان، بعد از عید قربان شروع شده و جریان دارد.

به گفته این منبع، گروه طالبان تا دو روز دیگر تصمیم نهایی‌اش را در مورد “توافق نهایی” با آمریکا خواهد گرفت و در صورتی که در مسوده نهایی توافق‌نامه با آمریکا تغییراتی وارد شود، نیاز است تا نشست دیگری به زودی بین نمایندگان این گروه و آمریکا برگزار شود.

این در حالی است که پس از پایان دور هشتم مذاکرات میان زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان در ۱۲ اگست در دوحه، هر دو طرف اعلام کردند که باید با رهبری خود درباره آخرین تصمیم گفتگو کنند.

خلیلزاد روز گذشته در توییتی اعلام کرد که عازم واشنگتن شده است. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان نیز در توییتی نوشته که “موافقه کردیم در مورد اقدامات آینده هردو جانب با رهبری مشورت نماییم.”

۲۳ / اسد ۱۳۹۸

آزادی خلیل‌الله فیروزی؛ نبیل: فیروزی در بدل 30 میلیون دالر کمک به اشرف غنی آزاد شده است

ارگ ریاست جمهوری رهایی خلیل‌الله فیروزی، از سهام‌داران کابل‌بانک و از عاملان پرونده اختلاس و بحران مالی این بانک را به دستور محمداشرف غنی از زندان تأیید کرده است.
روزنامه ۸ صبح با بیان این خبر گفته که آقای فیروزی ۱۰ روز پیش از زندان آزاد شده و به خانه‌اش منتقل شده است. پیش از این گزارش‌های تأیید نشده‌ای در مورد آزادی خلیل‌الله فیروزی منتشر شده بود.
صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز(چهارشنبه، ۲۳ اسد) نیز با تأیید این خبر به روزنامه ۸صبح گفته که آزادی خلیل‌الله فیروزی تحت شرایط و براساس پیشنهاد یک کمیسیون حکومتی متشکل از نهادهای مختلف صورت گرفته است.
به گفته صدیقی، خلیل‌ فیروزی بیمار است و کمیسیون متشکل از نهادهای مختلف حکومتی پس از بررسی وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی و مشوره حقوقی با وزارت عدلیه پیشنهاد کرده که فیروزی از زندان آزاد و در خانه‌اش تحت نظارت قرار بگیرد. این کمیسیون هم‌چنان تعهدات مالی فیروزی را بررسی کرده و آن را مثبت خوانده است.

KHALIL
وی افزوده که خلیل‌الله فیروزی تحت شرایط سخت و نظارت دادستانی کل و امنیت ملی قرار دارد و هر ۱۵ روز هیأت تحقیق و امنیت ملی از او تحقیق و نظارت می‌کنند.
به گفته صدیقی، خلیل‌الله فیروزی اکثریت دوران محکومیتش را در زندانی سپری کرده و تنها یک سال از زمان حبس او باقی مانده است.
این درحالی است که خلیل‌الله فیروزی در پیوند به پرونده بحران کابل‌بانک، از سوی دادگاه عالی به جرم پول‌شویی و اختلاس به ده سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شده بود.
هم‌چنان شیرخان فرنود، رییس پیشین کابل‌بانک نیز به همین جرم به ده سال زندان و پرداخت جریمه محکوم شده بود که سال گذشته در زندان درگذشت.
در همین حال، رحمت‌الله نبیل از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و رییس پیشین امنیت ملی در توییتی گفته است که آقای فیروزی در بدل پرداخت ۳۰ میلیون دالر برای هزینه کارزارهای انتخاباتی محمداشرف غنی از زندان آزاد شده، اما سخنگوی ریاست جمهوری این ادعای آقای نبیل را بی‌بنیاد می‌خواند.

۲۳ / اسد ۱۳۹۸

محقق: اختلاف بر سر کرسی نخست‌وزیری سبب توقف فعالیت انتخاباتی تیم صلح و اعتدال شد

محمد محقق، معاون تیم انتخاباتی صلح و اعتدال به رهبری محمد حنیف اتمر می‌گوید وجود اختلاف‌ها در رهبری این تیم بر سر کرسی نخست‌وزیری را تأیید می‌کند.

photo_2019-08-14_18-17-10

آقای محقق که برای نخستین‌بار، پس از نشر گزارش‌ها درباره اختلاف‌ها میان اعضای این تیم انتخاباتی و تعلیق فعالیت‌های انتخاباتی آن، با طلوع‌نیوز سخن گفته، تصریح کرده که اختلاف‌ها در این تیم، بر سر کرسی نخست‌وزیری بوده است.

وی خاطرنشان کرده است: “این یک واقعیت است که بگومگوهایی پیش آمد سر مسأله این‌که آیا ما در تبلیغات مسأله بخش صدارت هم داشته باشیم یا نداشته باشیم؛ که در این رابطه توافقی نشد میان دو جانب. و خساره این کار به کل ما رسید و دسته انتخاباتی ما را دچار توقف کرد”.

اما به گفته محقق، این تنها عوامل نبود، بلکه عوامل دیگری نیز در توقف فعالیت‌های انتخاباتی تیم صلح و اعتدال وجود داشته است.

وی افزود که به‌زودی تصمیم نهایی درباره انحلال، تحریم و یا ادامه کار تیم انتخاباتی صلح و اعتدال تصمیم نهایی گرفته خواهد شد: “ما هنوز به انحلال این تیم نرسیده‌ایم. عید آمد و بزرگان و بسیاری اعضای تیم به تعطیلات رفتند به شمول اتمر؛ پس از برگشت آن‌ها ما دوباره می‌نشینیم و درباره این‌که چه کار کنیم، گپ را نهایی می‌کنیم؛ اگر تصمیم بر این شد که ادامه می‌دهیم، ادامه می‌دهیم و اگر تحریم انتخابات را گفتند، تحریم می‌کنیم و اگر تصمیم بر این شد که هرکس راهش را برود، باز ما یک راه بهتری را انتخابات می‌کنیم”.

معاون دوم تیم انتخاباتی محمد حنیف اتمر گفت که برخی از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری برای پیوستن او، عطامحمد نور و محمد یونس قانونی به تیم‌های انتخاباتی‌شان علاقه‌مندی نشان داده‌اند و احتمال دارد که این سه تن با یکی از دسته‌ها یک‌جا شوند.

این در حالی است که حزب متحد مردم افغانستان به رهبری وحیدالله سباوون نیز در نامه‌ای به تیم انتخاباتی محمد حنیف اتمر، جدایی‌اش را از تیم انتخاباتی صلح و اعتدال اعلام کرده‌است.

پیش از این، منابعی از درون تیم انتخاباتی محمد اشرف غنی از احتمال پیوستن محمد حنیف اتمر به این تیم خبر داده بودند، اما دفتر اتمر این خبر را تأیید نکرده‌ است.

۲۳ / اسد ۱۳۹۸

توزیع 30 هزار مرغ تخمی به زنان بی‌بضاعت در فاریاب

وزارت زراعت اعلام کرده که ۳۰ هزار مرغ تخمی را میان زنان بی‌بضاعت در ولایت فاریاب توزیع کرده است.

photo_2019-08-14_17-18-31

این وزارت امروز چهارشنبه(۲۳ اسد) در یک خبرنامه گفته است، این مرغ‌ها از طریق برنامه ملی باغداری و مالداری به زنان بی‌بضاعت در ولسوالی‌های اندخوی، خان چهارباغ، پشتونکوت و شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب توزیع شده است.

به گفته وزارت زراعت، همزمان با توزیع این مرغ‌ها، به دریافت‌کنندگان آن وسایل مورد نیاز مرغ‌داری و مقداری مواد خوراکی مرغ‌ها نیز توزیع شده است.

این وزارت خاطرنشان کرده که بررسی‌های تخنیکی نشان می‌دهد که به طور اوسط سالانه هفت میلیون تخم مرغ از این مرغ‌‌ها به ‌دست خواهد آمد که زنان با فروش آن، نزدیک به ۳۵ میلیون افغانی درآمد خواهند داشت.

۲۳ / اسد ۱۳۹۸

کشته شدن 16 شورشی طالب به شمول دو فرمانده کلیدی طالبان در فاریاب

ارتش در شمال کشور می‌گوید که ۱۶ شورشی طالب به شمول دو فرمانده کلیدی طالبان در ولایت فاریاب کشته شده‌اند.

photo_2019-08-14_17-18-24

قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز چهارشنبه(۲۳ اسد) در یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات مشترک نیروهاى دفاعى و امنیتى با حمایت قواى هوایى در مربوطات روستاهای علی‌آباد و بهارک ولسوالی گرزیوان ولایت فاریاب، ۱۶ شورشی طالب به شمول ۲ فرمانده برجسته این گروه کشته شده‌اند. این قول اردو افزوده است، در این عملیات ۱۰ طالب دیگر زخمی و ۴ تن آنان به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.