اشرف غنی: تکرار دوران داکتر نجیب در مورد نیروهای امنیتی خواب و خیال است |
اشرف غنی: تکرار دوران داکتر نجیب در مورد نیروهای امنیتی خواب و خیال است

بازتاب خبرهای 22 اسد 1398

Image Title
۲۲ / اسد ۱۳۹۸

اشرف غنی: تکرار دوران داکتر نجیب در مورد نیروهای امنیتی خواب و خیال است

رییس‌جمهور غنی در دیدار با نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هشدار داده که هیچ موافقت‌نامه‌ صلحی که در آن هویت نظامیان افغانستان تضمین نشود، برایش قابل قبول نیست؛ “هر کسی که فکر می‌کند دوران داکتر نجیب را بالای نیروهای امنیتی تکرار می‌کند، خواب و خیال است.”

وی در این دیدار که امروز سه‌شنبه(۲۲ اسد) در وزارت دفاع انجام شد، تاکید کرد: “ما زمینه صلح را ما برابر ساختیم، اما هر نوع صلح برای ما قابل قبول نیست، صلحی را قبول نداریم که باعث نابودی بیرق ما شود”.

اشرف غنی تأکید کرده که جز پرچم سه رنگ افغانستان یجای برای پذیرش پرچمی دیگر وجود ندارد و جمهوری اسلامی هم خط سرخ این گفت‌وگوهای صلح است.

ghani 2

در همین حال وی تصریح نموده که در صورت توافق صلح با طالبان، پیمان امنیتی میان افغانستان و امریکا همچنان پابرجا خواهد ماند؛ “در پیمان‌های امنیتی ما تغییری نمی‌آید، تعهد واضح برای تمویل و تجهیز باقی می‌ماند. پیمان نو در کار نیست و یک اعلامیه مشترک منتشر خواهد شد”.

این در حالی است که رییس‌جمهورغنی کارکرد نیروهای امنیتی را می‌ستاید و می گوید که این نیروها در سال جاری چهار موج بزرگ حملات دشمن را مهار کرده‌اند. غنی وعده داد که در شش هفته‌ی آینده، برای خلبان‌های نیروهای هوایی و مسوولین نهادهای امنیتی و دفاعی کشور نمرات زمین رهایشی توزیع خواهد شد.

۲۲ / اسد ۱۳۹۸

جان باختن 5 عضو یک خانواده در انفجار یک ماین کنار جاده در شاهراه میدان وردک ـ غزنی

گزارش‌های محلی از ولایت میدان وردک حاکی از جان باختن ۵ غیرنظامی در نتیجه انفجار یک ماین کنار جاده‌ای در این ولایت است.

این ماین در حالی صبح امروز سه‌شنبه(۲۲ اسد) در ولسوالی جغتوی ولایت میدان وردک منفجر شده که یک موتر غیرنظامی در شاهراه میدان وردک ـ غزنی با آن برخورد کرد.

گفته‌ می‌شود جان باختگان اعضای یک خانواده بوده و سه غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده است.

highway ghani-wardak

مظفر‌الدین یمین، والی میدان وردک با تأیید این رویداد به رسانه‌ها گفته است، قربانیان این رویداد سرنشینان یک موتر بوده که به سمت کابل در حرکت بودند.

در همین حال، مسئولان شفاخانه مرکزی ولایت غزنی می‌گویند، سه زخمی این انفجار ابتدا به این شفاخانه و سپس به کابل منتقل شدند.

۲۲ / اسد ۱۳۹۸

نیروهای امریکا در افغانستان محدود شدن عملیات جنگی ضد طالبان را رد کرد

یک سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان گزارش هفته‌نامه نیوزویک امریکا را در مورد دستور وزارت دفاع این کشور به تمامی نیروهای امریکایی در افغانستان مبنی بر محدود کردن عملیات جنگی تهاجمی در برابر طالبان و توقف مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را رد کرده است.

دگروال سونی لگت، یک سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان در بیانیه‌ای گزارش‌های مربوط به تغییرات در عملیات ایالات متحده در کشور را رد کرده و گفته است: “ما چنین دستوراتی نداریم و چنین تغییری نکرده‌ایم”.

این در حالی است که هفته‌نامه نیوزویک از مقامات پنتاگون نقل می‌کند که به نیروهای آمریکایی در افغانستان دستور داده شده که تقریبا تمام عملیات جنگی تهاجمی علیه طالبان را محدود نمایند و مسئولیت مشوره‌دهی خود را برای نیروهای امنیتی افغانستان کاهش دهند.

US

 مقامات آمریکایی به نیوزویک گفته‌اند که این میزان بستگی به شرایط و وضعیت موجود خواهد داشت.

این درحالی است که بر اساس گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، توافق بین واشنگتن و طالبان منجر به پذیرش رقم نهایی ۸ الی ۹ هزار سرباز شده است. نیروهای باقی‌مانده آمریکایی مسئولیت پشتیبانی یا انجام عملیات‌های هوایی، آموزش نیروهای ویژه افغانستان و انجام عملیات ضد تروریستی را به عهده خواهند گرفت.

۲۲ / اسد ۱۳۹۸

برگشت به واشنگتن؛ خلیلزاد در مورد گام‌های بعدی مذاکره با طالبان با دولت امریکا مشورت می‌کند

نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که برای انجام مشورت‌ در مورد گام‌های بعدی مذاکرات با طالبان، به واشنگتن برگشته است.

زلمی خلیلزاد در توییتی که صبح امروز سه‌شنبه(۲۲ اسد) منتشر کرده، از پایان دور هشتم مذاکرات با طالبان خبر داده و گفته است: “این دور مذاکرات بین ایالات متحده و طالبان که به تاریخ ۳ اگست آغاز شده بود، به پایان رسید”.

وی خاطرنشان کرده که طی چند روز گذشته، دو طرف روی جزئیات تخنیکی توافق صلح تمرکز کردند و بحث‌های مفیدی داشتند.

خلیلزاد افزوده است: “من در حال بازگشت به واشنگتن دی‌سی برای مشورت در مورد گام‌های بعدی استم”.

Khalilzad

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد در توییت قبلی خود ابراز امیدواری کرده بود که این عید قربان آخرین عیدی باشد که مردم افغانستان آن‌را در جنگ سپری می‌کنند. او تأکید کرده بود: “من می‌دانم که افغان‌ها مشتاق صلح هستند. ما با افغان‌ها هستیم و برای رسیدن به یک توافق‌نامه‌ی صلح باعزت و پایدار و افغانستان مستقلی که تهدیدی به دیگر کشورها نباشد، تلاش می‌کنیم.”

تاکنون جزییاتی از این دور گفت‌وگوهای صلح میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان منتشر نشده، اما در یک خبرنامه طالبان آمده است، هشتمین دور مذاکرات، طولانی و مفید بوده است.

 

۲۲ / اسد ۱۳۹۸

غنی: انتخابات باید در وقت و زمان معین آن برگزار گردد

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که انتخابات یک نیاز اساسی است؛ بر این اساس آمادگی‌ها برای برگزاری آن گرفته شده تا در وقت و زمان معین برگزار گردد.

ارگ ریاست جمهوری شب گذشته(دوشنبه، ۲۱ اسد) در یک خبرنامه گفته است که محمد اشرف غنی در دیدار با شماری از بزرگان ولایت‌های مختلف گفته است که حکومت برای صلح اراده و برنامه دارد و خواهان یک صلح پایدار است.

او تاکید کرده که صلح ملی است نه سمتی، حزبی و قومی، و باید همه اقشار و مردم افغانستان به گونه مساوی در آن دخیل باشند.

رئیس‌جمهور با اشاره به ارزیابی خطرات یک روند صلح ناقص، خاطرنشان کرده حکومت خطراتی را که یک روند ناقص صلح می‌تواند به دنبال داشته باشد، ارزیابی کرده و آماده است به طرف صلح حرکت نماید.

ghani

وی انتخابات و صلح را مکمل یک‌دیگر خوانده و تصریح نموده است که ملت افغانستان خواستار یک دولت قوی و مسئول است و تشکیل چنین دولتی، بدون انتخابات ممکن نیست.

این در حالی است که در این اواخر برخی گزارش‌های تأیید نشده و گمانه‌زنی‌ها در مورد تعویق برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، به دلیل ارجحیت روند صلح بر سر زبان‌هاست.