پیکر آیت‌الله محسنی در کابل به خاک سپرده شد

بازتاب خبرهای 15 اسد 1398

۱۵ / اسد ۱۳۹۸

پیکر آیت‌الله محسنی در کابل به خاک سپرده شد

بعد از ظهر امروز سه‌شنبه(۱۵ اسد) با حضور هزاران تن از اقشار مختلف مردم و هم‌چنین چهره‌های دینی و سیاسی، جنازه آیت‌الله محسنی در کابل تشییع و به خاک سپرده شد.

mohseni

مراسم تشییع و تدفین جنازه این شخصیت برجسته دینی و علمی کشور در محوطه حوزه علمیه خاتم‌النبیین در کابل برگزار و در همین محل، به خاک سپرده شد.

نماز جنازه آیت‌الله محسنی به امامت حجت‌الاسلام نقوی برگزار شد.

آیت‌الله محمد آصف محسنی، رئیس شورای علمای شیعه و از پرنفوذترین روحانیون افغانستان روز گذشته(دوشنبه، ۱۴ اسد) در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

۱۵ / اسد ۱۳۹۸

عفو بین‌الملل: تهدید انتخابات نشان‌دهنده بی‌توجهی هراس‌انگیز طالبان به زندگی انسان‌ها است

به دنبال تهدید امروز طالبان علیه روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و کارزارهای انتخاباتی واکنش‌های شدید داخلی به آن، سازمان عفو بین‌الملل نیز این تهدید طالبان را نشان‌دهنده بی‌توجهی هراس‌انگیز این گروه به زندگی انسان‌ها خوانده است.

به گزارش بی.بی.سی، زمان سلطانی، پژوهشگر آسیای جنوبی در عفو بین‌الملل در واکنش به هشدار گروه طالبان گفته است: “مقام‌های افغانستان مسئولیت دارند تا از غیرنظامیان در طول روند کمپین‌های انتخاباتی محافظت کنند. مردم افغانستان باید از حقوق خود برای آزادی اجتماعات صلح آمیز، آزادی اجتماع و آزادی بیان برخوردار باشند و مورد احترام و حمایت قرار بگیرند.”

amnesty international

گروه طالبان صبح امروز سه‌شنبه(۱۵ اسد) در اعلامیه‌ای هشدار داد، از آن‌جایی که روند انتخابات از سوی خارجی‌ها اکمال و نظارت می‌شود، اجازه نمی‌دهند این روند با موفقیت برگزار شود. این گروه تاکید کرده که کمپاین‌های انتخاباتی کاندیدان ریاست جمهوری را نیز هدف قرار می‌دهد و برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی، مردم در این روندها اشتراک نکنند.

ارگ ریاست جمهوری نیز در واکنش به اعلامیه طالبان، خطاب به این گروه گفته که صلح‌خواهی را در عمل نشان دهد و از تهدید مردم افغانستان خودداری کند.

۱۵ / اسد ۱۳۹۸

طالبان نیز تأیید کرد: پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در مذاکرات با امریکا به دست آمده است

به دنبال این‌که زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از پیشرفت‌های عالی در هشتمین دور مذاکرات خود با نمایندگان طالبان خبر داده، طالبان نیز تأیید می‌کند در این دور از گفتگوها، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آمده است.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به سلام‌وطندار گفته است: “در دور هشتم گفتگوهای صلح میان نمایند‌گان آمریکا و طالبان پیش‌رفت‌های قابل ملاحظه‌ای به دست آمده‌است”.

taliban 8

شاهین افزوده است، با آن‌که زلمی خلیلزاد به هند رفته است، اما گفتگوهای صلح میان هیأت طالبان و نمایند‌گان آمریکا امروز سه‌شنبه(۱۵ اسد) نیز جریان داشته و ممکن است توافق‌نامه صلح به‌زودی امضا شود.

به گفته او، توافق‌نامه صلح با حضور نمایند‌گان شماری از کشورهای همسایه، سازمان ملل، نمایند‌گان روسیه و چین امضا خواهد شد.

این در حالی است که صبح امروز سه‌شنبه(۱۵ اسد) زلمی خلیلزاد در توییتی از پیشرفت‌های خوب به میان آمده در مذاکرات با طالبان و اتمام دور هشتم مذاکرات صلح در قطر خبر داد.

وی در توییت خود نوشت: “ما پیشرفت‌های خوبی در هفته گذشته در کابل داشتیم. چند روز گذشته که در دوحه بودم، روی مسایل باقی‌مانده درباره یک توافقنامه بالقوه با طالبان تمرکز کردم که زمینه خروج مشروط نیروهای آمریکایی را فراهم می‌کند. ما پیشرفت عالی داشته‌ایم.”

خلیلزاد که در یک برای ملاقات از قبل تعیین شده در رابطه به روند صلح افغانستان به هندوستان سفر کرده، خاطرنشان کرده که تیم‌اش به مذاکرات با طالبان در مورد جزئیات فنی و نیز مراحل و سازوکارهای لازم برای اجرای موفقیت‌آمیز توافق‌نامه صلح ادامه خواهند داد.

۱۵ / اسد ۱۳۹۸

حکمتیار: هنوز هم برخی به دنبال ادامه جنگ در افغانستان اند

رهبر حزب اسلامی و از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری تأکید می‌کند که هنوز هم برخی به دنبال ادامه جنگ در افغانستان اند.

گلبدین حکمتیار که امروز سه‌شنبه (۱۵ اسد) در یک گردهمایی انتخاباتی‌ در کابل سخن می‌گفت، رییس‎جمهور غنی را متهم ساخت که رشوت‌های سیاسی به افراد می‌دهد تا از مخالفت‎ها در برابر خودش بکاهد. به گفته وی، علت این است که آقای غنی وابسته به یک حزب نیرومند نیست.

hekmatyar

وی تأکید کرد: “حکومت کردن کار اشخاص و ائتلاف‌ها نیست. تنها یک حزب قدرتمند می‌تواند حکومت توانمند داشته باشد. حکومت وحدت ملی یک حکومت ضعیف و ناکام بود”.

رهبر حزب اسلامی ادامه داد که “شهر کابل در نتیجه حکومت ائتلافی ویران شد. تا هنگامی که خروج خارجیان روشن نشود و نظام تغییر نکند، صلح تأمین نخواهد شد و هیچ انتخابات صورت نخواهد گرفت”.

وی همچنان از نامزدان انتخابات ریاست‌جمهوری خواست تا در پیکارهای انتخاباتی رقابت سالم داشته باشند.

حکمتیار افزود که خواستار یک افغانستان با حاکمیت ملی است و “غلامی کسی را قبول ندارد”.

۱۵ / اسد ۱۳۹۸

تکمیلی/ کشته شدن 5 کارمند معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله در انفجار امروز کابل

وزارت داخله اعلام کرده است که در نتیجه انفجار بعد از ظهر امروز(سه‌شنبه، ۱۵ اسد) یک ماین مقناطیسی در شهر کابل، ۵ کارمند معینیت مبازره با مواد مخدر این وزارت کشته شده‌اند.

photo_2019-08-06_17-53-50

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این خبر اعلام کرده است: “حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر یک ماین مقناطیسی جاسازی شده در بایسکل بالای واسطه معینیت مبارزه با مواد مخدر در سرک روس‌ها، چهارراهی پروان بوستان، مربوط حوزه یازدهم امنیتی پولیس انفجار کرده است”.

رحیمی افزوده است در نتیجه این انفجار، ۵ کارمند این معینیت کشته و ۷ تن دیگر آن‌ها زخمی شده‌اند.