سر بریدن یک دهقان معلول در ولایت سرپل از سوی طالبان |
سر بریدن یک دهقان معلول در ولایت سرپل از سوی طالبان

بازتاب خبرهای 13 اسد 1398

Image Title
۱۳ / اسد ۱۳۹۸

سر بریدن یک دهقان معلول در ولایت سرپل از سوی طالبان

ارتش در شمال کشور اعلام کرده که گروه طالبان یک دهقان معلول را ابتدا تیرباران و سپس او را سر بریده اند.

photo_2019-08-04_15-45-47

محمد حنیف رضایی، سخنگوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین با تایید این رویداد به خبرنامه گفت: “حوالی قبل از ظهر امروز یک‌شنبه(۱۳ اسد) گروه طالبان در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل، یک مرد معلول را که گویا دهقان بوده، ابتدا تیرباران و سپس سر بریده‌اند”.

رضایی افزود، بر اساس اطلاعات کشفی، این فرد که یک دهقان و از یک پا معلول بوده، بدون کدام دلیلی از سوی طالبان کشته شده است.

به گفته وی، به بدن این مرد ۲۲ گلوله اصابت کرده و سپس از سوی طالبان سر بریده شده است.

گروه طالبان تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

۱۳ / اسد ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 5 غیرنظامی در انفجار یک ماین مقناطیسی در کابل

وزارت داخله از انفجار یک ماین مقناطیسی در یک موتر کارمندان تلویزیون خصوصی خورشید در کابل خبر داده است.

kabul

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این خبر گفته است: “حوالی ساعت ۵:۳۰ بعد از ظهر امروز یک حلقه ماین مقناطیسی که در یک عراده واسطه کاستر کارمندان تلویزیون خورشید جاسازی گردیده بود، در ساحه سرک پنجم تایمنی مربوط ناحیه پانزدهم انفجار نموده است”.

به گفته وی، در نتیجه این انفجار، یک عابر پیاده و راننده یک واسطه که مربوط تلویزیون خورشید نمی‌باشند، کشته و یک عابر پیاده و دو کارمند تلویزیون خورشید زخم برداشته‌اند‌.

۱۳ / اسد ۱۳۹۸

دادستانی: پرونده اختلاس 9 تن از کارمندان بندر ولایت فراه به دادگاه عالی فرستاده شده است

دادستانی کل اعلام کرده که پرونده اختلاس ۹ کارمند بندر ولایت فراه از سوی این نهاد تکمیل و به دادگاه عالی فرستاده شده است.

photo_2019-08-04_17-01-36

دادستانی کل امروز یک‌شنبه(۱۳ اسد) در یک خبرنامه گفته است، ه پرونده ۹ تن از کارمندان بندر ولایت فراه به اتهام اختلاس ۷۵ میلیون افغانی، پس از اکمال تحقیق از سوی این نهاد، به دادگاه فرستاده شده است.

دادستانی کل افزوده است، این افراد شامل سرپرست بندر، مدیر بندر، مدیر بررسی ریاست گمرک، مأمور خروجی بندر، دو مأمور دروازه خروجی و سه مسئول توزیع علم‌خبر بندر ولایت فراه هستند.

در این خبرنامه آمده است، دادستان موظف پس از تحقیق و دلایل بر اثبات جرم‌شان، برای متهمین از دادگاه ابتدایی شهر فراه حکم ماده ۲۷۰ و ۲۷۳ کود جزا را درخوست کرده است.

این نهاد عدلی خاطرنشان کرده که ریاست گمرک ولایت فراه اوراق قضیه مقروضیت شرکت توریدی مواد نفتی احمد را برای بررسی به ریاست دادستانی استیناف این ولایت ارسال کرده بود که پس از تحقیقات، تثبیت گردید که این شرکت از تاریخ ۱۴ اسد الی ۳۰ قوس ۱۳۹۳ بابت وارد کردن تیل از کشور جمهوری اسلامی ایران و اخذ ۳۳۰ قطعه علم‌خبر، محصول گمرکی را نپرداخته است و ۷۵ میلیون افغانی باقی‌داری این شرکت تثبیت شده است.

۱۳ / اسد ۱۳۹۸

غنی: معامله‌ای را که در آن حقوق زنان آسیب ببیند، قبول نخواهم کرد!

رییس‌جمهور غنی می‌گوید که تلاش‌های آن‌ها در زمینه صلح، همه‌جانبه است و تا زمانی که مسوولیت دارد، هیچ‌گونه معامله‌ای را که در آن حقوق زنان آسیب ببیند، قبول نخواهد کرد.

محمد اشرف غنی این اظهارات امروز یک‌شنبه(۱۳ اسد) در دیدار با شماری از فعالین حقوق زن بیان کرده است.

photo_2019-08-04_16-41-10

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری در این مورد آمده است، در این دیدار فعلان حقوق زن با اشاره به دست‌آوردهای زنان در تمام عرصه‌ها از جمله تعلیم و تحصیل، آزادی‌های مدنی، دسترسی به حقوق کار و فعالیت‌های سیاسی در رده‌های تصمیم گیری، گفته‌اند نیاز است تا این دست‌آوردها در گفتگوهای صلح نادیده گرفته نشود.

اشرف غنی نیز در این دیدار تاکید کرده که بخش عمده کارش تمرکز روی حقوق زنان و آزادی‌های آنان در کسب و کار، تجارت، تعلیم و تحصیلات عالی بوده تا نقش و جایگاه آن‌ها محفوظ باشد.

او افزوده که زنان بخش عمده‌ای از آینده افغانستان اند و حکومت به حفظ دست‌آوردهای زنان متعهد است.

رئیس‌جمهور همچنان از تمام زنان کشور خواسته تا در انتخابات ریاست جمهوری سهم گسترده بگیرند و نقش موثر خویش را در بخش‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ایفا کنند.

۱۳ / اسد ۱۳۹۸

اعتراضات پس از سرقت مسلحانه ناکام یک دکان زرگری در شهر قندز

مقام‌های محلی می‌گویند که شماری از طلافروشان، صرافان و زرگران در شهر قندز پس از آن دست به اعتراض زدند که یک دکان زرگری در این شهر مورد سرقت ناموفق مردان مسلح قرار گرفت.

photo_2019-08-04_16-35-32

عصمت‌الله مرادی، سخنگوی والی قندز در این مورد به خبرنامه گفت: “حوالی صبح امروز یک‌شنبه(۱۳اسد) افراد مسلح ناشناس در سرای زرگران شهر قندز، برای دزدی داخل یک دکان زرگری شده و یک دکان‌دار را نیز زخمی کردند”.

وی افزود، با رسیدن نیروهای امنیتی افراد مسلح موفق به دزدی نشده و از ساحه فرار کردند.

سخنگوی والی قندز تاکید کرد که تحقیقات پولیس در این زمینه برای بازداشت مجرمین ادامه دارد.

او خاطرنشان کرد، پس از این رویداد شماری از دکان‌داران، کسبه‌کاران و شهروندان قندز دست به اعتراض زده و خواهان تأمین امنیت بهتر از سوی نیروهای امنیتی شدند.

مرادی اضافه کرد، فرمانده پولیس قندز برای قناعت معترضان به ساحه رفته، اعتراضات همچنان ادامه دارد و کدام مشکلات جدی وجود ندارد.