ریاست جمهوری: ماه عسل رهبران طالبان در قطر و پاکستان باید پایان یابد |
ریاست جمهوری: ماه عسل رهبران طالبان در قطر و پاکستان باید پایان یابد

بازتاب‌ خبرهای 3 اسد 1398

Image Title
۳ / اسد ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: ماه عسل رهبران طالبان در قطر و پاکستان باید پایان یابد

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید، رهبران طالبان در قطر و پاکستان گشت‌وگذار می‌کنند و در افغانستان به کشتار مردم بی‌گناه ادامه می‌دهند، آنان در قطر و پاکستان در ماه عسل به سر می‌برند و باید این وضعیت به پایان برسد.

صدیق صدیقی امروز پنج‌شنبه(۳اسد) در نشست خبری در کابل گفت، برای بحث روی موارد مرتبط با پروسه صلح، نیاز است تا آقای خلیل‌زاد در کابل بماند، و بخش عمده کار حکومت افغانستان تمرکز روی پروسه صلح است.

او افزود، پیشرفت‌هایی در قسمت تعیین تیم مذاکره‌کننده صورت گرفته و امیدوار هستیم در آینده نزدیک تیم مذاکره‌کننده تکمیل شود. به گفته صدیقی، این تیم فشرده و همه‌شمول خواهد بود.

سخنگوی ریاست جمهوری خاطرنشان کرد که تعهد برای پروسه صلح از جانب حکومت وجود دارد و این خواست مردم است که حکومت این پروسه را به پیش ببرد.

sediqi

وی اضافه کرد که روند صلح، روند انتخابات را زیر شعاع نمی‌برد؛ انتخابات تقویم مشخص خود را دارد و روند صلح دوام‌دار است.

صدیقی با اشاره به نقش پاکستان در روند صلح افغانستان گفت: “تاهنوز شاهد هیچ‌نوع اقدام عملی از جانب پاکستان در راستای صلح افغانستان نبوده‌ایم. در ۱۸ سال گذشته، پاکستانی‌ها همواره تعهداتی در این مورد کرده‌اند، ولی هیچ‌گاه گام عملی نبرداشته‌اند”.

وی همچنان از تغییر سیاست رهبران پاکستان در قبال صلح افغانستان اظهار امیدواری کرد که حمایت پاکستان از طالبان قطع شود و طالبانی که در اختیار پاکستان قرار دارند، وادار به پیوستن به صلح شوند.

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری، حکومت افغانستان از امریکا، متحدان و کشورهای منطقه خواهان این است که بر طالبان و رهبران‌شان در قطر فشار بیاورند تا از جنگ دست بکشند.

وی تاکید کرد: “یگانه خواست ما از پاکستان این است که دست از حمایت گروه‌های تروریستی به‌ویژه طالبان بردارد. اگر پاکستان با وجود تعهداتی که در امریکا کرده، قادر به انجام این کار نیست، جهان باید به شکل جدی متوجه این مساله شود. ما خواهان ادامه فشارهای لازم بر پاکستان هستیم.”

۳ / اسد ۱۳۹۸

افغانستان در گروه الف مسابقات فوتسال جام ملت‌های آسیا قرار گرفت

تیم ملی فوتسال افغانستان در قرعه‌کشی مسابقات فوتسال جام ملت‌های آسیا در گروه الف این مسابقات و در مقابل کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و نپال قرار گرفت.

فدراسیون فوتبال افغانستان امروز پنج‌شنبه(۳اسد) با نشر یک خبرنامه گفته است، مسابقات مرحله راه‌یابی به جام ملت‌های فوتسال آسیا در سال ۲۰۲۰ با حضور ۲۳ کشور آسیایی در چهار حوزه قرعه‌کشی شد.

groups

در خبرنامه این فدراسیون آمده است، تیم ملی فوتسال افغانستان در گروه الف حوزه مرکزی و جنوبی با کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و نپال هم گروه شده است .

قرار است این رقابت‌ها از تاریخ ۱۶ الی ۳۰ اکتوبر سال روان به میزبانی کشور ایران در شهر ارومیه برگزار شود.

۳ / اسد ۱۳۹۸

دنفورد: صلح افغانستان در اولویت برنامه‌های امریکا قرار دارد

جنرال جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا می‌گوید که صلح در افغانستان در اولویت برنامه‌های حکومت این کشور قرار دارد، اما در برنامه و همکاری امریکا با حکومت و ارتش افغانستان تغییری نیامده است.

ریاست اجرایی حکومت در یک خبرنامه گفته است که جنرال دنفورد این اظهارات را امروز پنج‌شنبه(۳اسد)  در دیدار با داکتر عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی بیان کرده است.

به گزارش این خبرنامه، جنرال دانفورد ضمن قدردانی از قربانی‌های نیروهای مسلح افغانستان در مبارزه با دهشت‌افکنی، گفته است که پیوندهای عمیقی میان نیروهای مسلح امریکا و افغانستان در سالیان مبارزه و قربانی‌های مشترک شکل گرفته و همکاری‌ها میان این نیروها برای درازمدت ادامه پیدا می‌کند.

abdulla 4

عبدالله نیز در این دیدار روابط و همکاری‌ میان نیروهای مسلح دو کشور را رضایت‌بخش خواند و خواهان ادامه و گسترش همکاری‌ها در عرصه مبارزه با تروریزم شده است.

وی تأکید کرده که به‌رغم جنگ‌های شدید، طالبان موفق نشدند به اهداف از قبل برنامه‌ریزی شده خود برای تصرف شهرها دست یابند و در جبهات جنگ متحمل تلفات و خسارات شدیده شده‌اند.

رییس اجرایی حکومت همچنان دست یافتن به صلح پایدار و عادلانه را از خواست‌های مردم خوانده، از تلاش‌های متحدان بین‌المللی افغانستان برای دست‌یافتن به صلح قدردانی کرده است.

۳ / اسد ۱۳۹۸

سازمان ملل بیش از 19 میلیون دالر به مردم آسیب‌پذیر افغانستان کمک می‌کند

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که ۱۹٫۵ میلیون دالر از بودجه صندوق کمک‌های انسانی این سازمان برای کمک به حدود ۵۰۰ هزار شهروند آسیب‌پذیر افغانستان اختصاص داده شده است.

توبی لنزر، هماهنگ‌کننده کمک‌های انسانی برای افغانستان روز گذشته(۲اسد) با بیان این خبر گفته است، در حالی‌ که منازعه در افغانستان عواقب بسیار ناگواری برای مردم این کشور در قبال دارد، دادن ۱۹.۵ میلیون دالر امریکایی در این شرایط حساس، که اکثر ادارات کمک‌کننده با کمبود منابع مالی رو‌به‌رو اند، صورت گرفته ‌است.

UN

همچنان دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در یک اعلامیه گفته ‌است که از این پول برعلاوه سایر عرصه‌ها، برای آموزش و حمایت از حدود ۴۱ هزار کودک در زمینه تدارک آب آشامیدنی و خدمات بهداشتی استفاده خواهد شد.

۳ / اسد ۱۳۹۸

تاکید رییس جمهور غنی و جنرال دنفورد بر مبارزه مشترک علیه تروریزم در افغانستان

رییس جمهور غنی و جنرال جوزف دنفورد، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا بر مبارزه مشترک علیه تروریزم در افغانستان تاکید کرده اند.

ارگ ریاست جمهوری در یک خبرنامه گفته است که اشرف غنی قبل از ظهر امروز پنجشنبه(۳اسد) با جنرال جوزف دنفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا در ارگ دیدار کرده است.

در این خبرنامه آمده است که در این دیدار هر دو جانب در خصوص مبارزه با تروریزم، صلح و ثبات افغانستان و اهمیت منافع مشترک به عنوان اساس مناسبات میان دو کشور گفتگو کرده اند.

ashraf ghani

دو طرف در این دیدار در مورد بلندبردن ظرفیت و مهارت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و حمایت از این نیروها، پیشرفت ها در اهداف مشترک و مشارکت هر دو کشور در زمینه جنگ با تروریزم و افراط گرایی نیز تبادل نظر کرده اند.

رییس ستاد مشترک امریکا در حالی به کابل آمده است که سخنان اخیر دونالد ترامپ،  رییس جمهور امریکا با عمران خان، نخست وزیر پاکستان در مورد صلح افغانستان، واکنش تند مقام های حکومت را به همراه داشته است.