کود امنیتی در ترانسکرپت ها؛ وزارت تحصیلات عالی چرا این سند تحصیلی را بهادار می سازد؟ |
کود امنیتی در ترانسکرپت ها؛ وزارت تحصیلات عالی چرا این سند تحصیلی را بهادار می سازد؟

کود امنیتی در ترانسکرپت ها؛ وزارت تحصیلات عالی چرا این سند تحصیلی را بهادار می سازد؟

۲ / اسد ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه

وزارت تحصیلات عالی اعلام داشته که پس از این، ترانسکرپت نمرات فارغان دانشگاه ها را با گنجانیدن موارد امنیتی بیشتر از سوی مطبعه صکوک چاپ نموده و توزیع می نماید.

وزارت تحصیلات عالی به این منظور جلسه ای را با اشتراک مسوولان ریاست مالی و اداری وزارت تحصیلات عالی، نمایندگان مطبعه صکوک، ریاست عواید وزارت مالیه و نمایندگان چهار دانشگاه مرکزی در این وزارت دایر کرده و قرار است از این به بعد ترانسکرپت فارغین با امنیت بالا چاپ شود.

کود امنیتی

وزارت تحصیلات عالی در ترانسکرپت های جدید کودهای امنیتی را درج می‌کند و این کودها از طریق مطبعه صکوک به چاپ می‌رسد.

چاپخانه صکوک یک چاپخانه دولتی است که تمام اسناد بهادار و معتبر دولتی را چاپ می کند. این چاپخانه دارای امکانات و تجهیزات پیشرفته می باشد.

کودهای امنیتی در ترانسکرپت امر تازه برای فارغین، دانشگاه ها و ادارات دولتی خواهد بود و وزارت تحصیلات عالی امیدوار است که این مسئله بتواند زمینه جعل و تقلب ترانسکرپت ها را از بین ببرد.

از این پس ترانسکرپت ها با کود امنیتی شان شناسایی می‌شود. محمد حنیف فرزان معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در گفتگو با خبرنامه گفت: “از این به بعد زمانی که شخصی برای ادامه تحصیل به خارج می‌رود در زمینه ترانسکرپت هیچ سوالی برای کسی خلق نمیشود و فقط باید کود امنیتی ترانسکرپت خود را بگوید.”

وزارت تحصیلات عالی در ترانسکرپت های جدید کودهای امنیتی را درج می‌کند و این کودها از طریق مطبعه صکوک به چاپ می‌رسد

وزارت تحصیلات عالی در ترانسکرپت های جدید کودهای امنیتی را درج می‌کند و این کودها از طریق مطبعه صکوک به چاپ می‌رسد

دلیل این کار وزارت تحصیلات عالی، شفاف سازی، سهولت برای فارغین و اعتبار برای ترانسکرپت ها می‌باشد. به گفته مقامات وزارت تحصیلات عالی پس از این ترانسکرپت های افغانستان به سطح کشورهای دیگر بوده و از اعتبار زیادی برخوردار خواهد بود.

آقای فرزان در مورد کیفیت و اعتبار ترانسکرپت های قبلی گفت: “ترتیب ترانسکرپت های جدید دلیل بر این نیست که ترانسکرپت های قبلی بی اعتبار و بی کیفیت است اما با گذشت زمان در هر جا سیستم توزیع اسناد تغییر می کند. ما هم خواستیم در سیستم خود تغییراتی را به میان بیاوریم و یک قدم به پیش گام برداریم.”

وزارت تحصیلات عالی تصمیم دارد برای ترانسکرپت ها یک دیتابس بزرگ بسازد و تمام ترانسکرپت ها را در آن ثبت نماید.

پس از اجرایی شدن چاپ کودهای امنیتی در سندهای تحصیلی، در صورتی که این اسناد مفقود گردد، فارغان می توانند به راحتی از طریق این کودها دوباره ترانسکریپت های خود را بدست آورند. در همین حال، برای تایید درستی اسناد تحصیلی، هر اداره می تواند با درج این کودهای امنیتی از طریق وب سایت وزارت تحصیلات عالی درستی و یا جعلی بودن اسناد را بدست آورند.

فعالیت های بعدی

بعد از اجرای کود امنیتی، وزارت تحصیلات عالی بر روی کیفیت ورق، شکل و دیزاین آن کار می‌کند.

آقای فرزان گفت: “جلسه ما با مطبعه صکوک و نمایندگان وزات مالیه و نمایندگان دانشگاه ها بر روی موضوع شکل، دیزاین و کیفیت ورق در جریان است و هنوز ما در مورد کیفیت ورق و شکل و دیزاین ترانسکرپت به نتیجه نهایی نرسیده ایم امکان دارد تنها در ترانسکرپت ها کودهای امنیتی اضافه شود و یا به طور کلی نوعیت ورق و دیزاین آن نیز تغییر داده شود.”

یکی دیگر از گام بعدی وزارت تحصیلات عالی این است که کارت های هویت محصلان دانشگاه های مرکز، کارت وسایط نقلیه استادان، منسوبین پوهنتون ها و وزارت تحصیلات عالی نیز با کیفیت مشابه چاپ شود.

محمد حنیف فرزان معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی

محمد حنیف فرزان معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی

عایدات دولت

هر اسنادی که بهادار باشد دولت در مقابل آن پول اخذ می‌کند و این پول به عایدات دولت بر می‌گردد. به گفته مسولان وزارت تحصیلات عالی از آن جایی که اسناد تحصیلی نیز در زمره اسناد بهادار خواهد آمد، به ازای بدست آوردن آن نیاز به پرداخت مقدار مشخص پول می باشد. این موضوع یکی از مسیرهای درآمدزایی دولت افغانستان نیز پنداشته می شود.

در این زمینه آقای فرزان گفت: “هر اسنادی که بها دار باشد پول آن بر می‌گردد به دولت و اسناد تحصیلی هم جز از اسناد بهادار است و قیمتی که در مقابل آنان وضع می‌شود، عایدات دولت را بالا می‌برد.”

چالش های موجود

بر اساس گزارش ها در وضعیت کنونی، قیمت ترانسکرپت ها در هر دانشگاه متفاوت است. بر این اساس، ترانسکرپت قیمت مشخص و معیاری ندارد. اما به گفته‌ی آقای فرزان بعد از درج کودهای امنیتی در ترانسکرپت ها، قیمت مشخص در سراسر افغانستان برای ترانسکرپت ها تعیین می‌شود.

با این حال اما اسماعیل سعدی مدیر فارغان دانشگاه رابعه بلخی در این زمینه چندان خوشبین نیست. او در گفتگو با خبرنامه گفت: “کار مشکل است که با کود امنیتی جعل و تقلب از بین برود و این امر زمانی قابل قبول است که وزارت تحصیلات عالی یک دیتابس مشخص برای ترانسکرپت ها و دانشگاه های خصوصی داشته باشد و نیز دانشگاه های خصوصی را تحت نظر داشته باشد.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید