نورستانی: برگزاری انتخابات شفاف می‌تواند زمینه صلح و ثبات دایمی را فراهم کند |
نورستانی: برگزاری انتخابات شفاف می‌تواند زمینه صلح و ثبات دایمی را فراهم کند

بازتاب خبرهای 30 سرطان 1398

Image Title
۳۰ / سرطان ۱۳۹۸

نورستانی: برگزاری انتخابات شفاف می‌تواند زمینه صلح و ثبات دایمی را فراهم کند

رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه و مدیریت درست آن می‌تواند زمینه صلح و ثبات دایمی و همدلی را در کشور فراهم کند.

خانم حوا علم نورستانی امروز یک‌شنبه(۳۰سرطان) در یک نشست خبری مشترک با اعضای کمیسیون شکایت انتخاباتی در کابل گفت، کمیسیون‌های انتخاباتی آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات دارند و هر نقصی که وجود دارد، در آینده نزدیک مرفوع خواهد شد.

وی تأکید کرد که برای برگزاری انتخابات شفاف، همکاری و هماهنگی میان هر دو کمیسیون لازم است.

noorestani

رییس کمیسیون انتخابات تصریح نمود که هیچ نوع اختلاف میان کمیسیون‌های انتخاباتی وجود دارد و هر دو کمیسیون به گونه مشترک تلاش دارند تا انتخابات به صورت شفاف برگزار شود.

به گفته وی، انتخابات در کنار صلح، یک اولویت است و کمیسیون انتخابات در برگزاری آن تعلل نخواهد کرد.

در همین حال زهره‌‌ بیان شینواری، رییس کمیسیون شکایات انتخاباتی در این نشست خبری گفت، کمیسیون‌های انتخاباتی به مردم و نامزدان و دیگر جوانب دخیل در روند انتخابات یک پیام واحد دارد و آن، این‌که در برگزاری انتخابات ریاست جمهوری جدی است و در این راستا با دیگر طرف‌ها هم‌آهنگ عمل خواهد کرد.

۳۰ / سرطان ۱۳۹۸

اداره مستقل ارگان‌های محلی: تمامی مقرری‌ها تا بعد از انتخابات متوقف شده است

اداره مستقل ارگان‌های محلی اعلام کرده است که تمامی مقرری‌ها تا بعد از ختم انتخابات ریاست جمهوری متوقف شده است.

این اداره امروز یک‌شنبه(۳۰سرطان) در یک خبرنامه گفته است، به منظور انجام هرچه بهتر امور به گونه شفاف و به هدف حفظ مصونیت وظیفه ای، تمامی مقرری‌های جدید و استخدام‌های مربوط به این اداره تا ختم انتخابات ریاست جمهوری به تعویق افتاده است.

در این خبرنامه آمده است، بر اساس تصمیم رهبری اداره مستقل ارگان‌های محلی، تا پایان انتخابات ریاست جمهوری، هیچ‌کس نمی‌تواند در مرکز، ولایات، ولسوالی‌ها و شهرداری‌ها از بست اول الی بست هشتم تقرر یابد.

logo

اداره مستقل ارگان‌های محل افزوده است، کسانی که در گذشته شارت لیست شده و یا هم امتحان رقابتی را سپری نموده باشند، امور متباقی مقرری‌ آن ها نیز بعد از انتخابات به پیش خواهد رفت.

به گفته این اداره، بر اساس این تصمیم و در صورت نیاز جدی، تنها به دلیل مشکلات امنیتی، فساد اداری و یا هم بی کفایتی کارمندان، بعضی افراد می توانند مقرر و یا بعضی دیگر از وظایف خود برکنار شوند.

این در حالی است که شماری از کاندیدان انتخابات ریاست جمهوری مقرری های اخیر حکومت را کمپاین انتخاباتی خوانده و خواهان محدود شدن این مقرری ها شده بودند.

۳۰ / سرطان ۱۳۹۸

تکمیلی/ تاکنون دو زخمی در نتیجه انفجار پکتیا به شفاخانه منتقل شده است

مقام‌های محلی اعلام کرده‌اند که در نتیجه انفجار امروز در شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا تاکنون دو زخمی به شفاخانه انتقال داده شده است.

عبدالله حسرت، سخنگوی والی پکتیا به خبرنامه گفت: “حدود نیم ساعت یک ماین چسپکی بر موتر نیروهای خیزش مردمی در شهر گردیز در نزدیکی دانشگاه پکتیا منفجر شده است”.

paktia

وی افزود، در این رویداد تاکنون دو زخمی به شفاخانه انتقال داده شده است.

به گفته حسرت، این آمار ابتدایی است و تاکنون دقیق مشخص نیست که هدف این حمله چه کسی بوده است.

جزییات بیشتر در خبر تکمیلی.

۳۰ / سرطان ۱۳۹۸

حمله انتحاری یک زن در پاکستان 9 کشته و 30 زخمی برجای گذاشت

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که در نتیجه حمله انتحاری یک زن بر یک شفاخانه در این کشور، ۹ تن کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، یک حمله‌کننده انتحاری زن امروز یک‌شنبه(۳۰ سرطان) بر یک شفاخانه در شهر دیره اسماعیل خان در ایالت خیبرپختونخواه پاکستان حمله کرده است.

pakistan

گفته می‌شود این حمله زمانی صورت گرفته که زخمیان یک حمله دیگر به این شفاخانه منتقل می‌شدند.

تحریک طالبان پاکستان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته، اما در مورد این‌که حمله‌کننده یک زن بوده، جزییاتی ارایه نکرده است.

۳۰ / سرطان ۱۳۹۸

فوری/ انفجار در مرکز ولایت پکتیا

گزارش‌ها می‌رساند که لحظاتی قبل شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا گواه یک انفجار قدرتمند بوده است .

Breaking-3-1-3

گفته می‌شود این انفجار در نزدیکی دروازه دانشگاه ولایت پکتیا رخ داده است.

جزییات بیشتر در خبر تکمیلی.

۳۰ / سرطان ۱۳۹۸

ادعای یک مدل امریکایی در مورد تجاوز پسر وزیر دفاع پیشین افغانستان به او

سارا گولدن، یک مدل امریکایی می‌گوید که حامد وردک، پسر عبدالرحیم وردک، وزیر دفاع پیشین افغانستان به او تجاوز کرده ‌است.

این مدل امریکایی در گفت‌وگو با روزنامه نیویارک پست ادعا کرده که پس از رد درخواست ازدواج حامد وردک، پسر وزیر دفاع پیشین افغانستان، از سوی او مورد تجاوز قرار گرفته است.

این مدل ۲۹ ساله امریکایی در دادگاه فدرال منطقه منهتن نیویارک نیز در برابر حامد وردک شکایت ثبت کرده ‌است.

New York Based Model

در همین حال وکیل مدافع پسر وزیر دفاع پیشین افغانستان، ادعای این مدل امریکایی را رد کرده و او را به تلاش برای سوء‌استفاده از فضای کنونی سیاسی و ضد مهاجرت امریکا به نفع خود متهم کرده است.

این ادعای سارا گولدن در حالی صورت می‌گیرد که در این اواخر افشاگری‌های زیادی در مورد تجاوز جنسی مقامات ارشد حکومتی افغانستان سرخط خبرهای داخلی و خارجی شده است.