۴۲ مرکز صحی مسدود شده کمیته سویدن در میدان وردک بازگشایی شد

بازتاب خبرهای 29 سرطان 1398

۲۹ / سرطان ۱۳۹۸

۴۲ مرکز صحی مسدود شده کمیته سویدن در میدان وردک بازگشایی شد

مسوولان وزارت صحت عامه از بازگشایی ۴۲ مرکز صحی مسدود شده مربوط به کمیته سویدن در افغانستان در ولایت میدان وردک خبر داده‌اند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت عامه شب گذشته(۲۸سرطان) در پیامی در این مورد در صفحه توییتر خود نوشته است: “۴۲ مرکز صحی مسدود شده کمیته سویدن در ولایت میدان وردک، با میانجی‌گری شوراهای صحی، متنفذین قومی و وزارت صحت عامه دوباره آغاز به فعالیت کرده است”.

Sweden 1

پیش از این کمیته سویدن برای افغانستان اعلام کرده بود که ۴۲ مرکز و شفاخانه‌ی این نهاد در شش ولسوالی ولایت میدان وردک به دلیل تهدید طالبان مسدود شده است.

این مراکز صحی در حالی در میدان وردک مسدود شده بود که در یک حمله هوایی نیروهای امنیتی در ولسوالی دایمیرداد این ولایت نیز یک مرکز صحی وابسته به کمیته سویدن منهدم شد. در این حمله ۴ غیرنظامی به شمول دو کارمند آن کشته شدند.

۲۹ / سرطان ۱۳۹۸

مجلس نمایندگان روز دوشنبه سرپرست وزارت دفاع را استجواب می‌کند

مجلس نمایندگان در نشست امروز خود تصویب کرد تا در واکنش به کشته شدن ۳۴ نیروی کماندو در ولایت بادغیس، روز دوشنبه آینده(۳۱ سرطان) سرپرست وزارت دفاع را استجواب کند.

این در حالی است که پس از گذشت نزدیک به سه‌ماه از آغاز به کار هفدهمین دور مجلس نمایندگان، این مجلس امروز شنبه(۲۹ سرطان) موفق به برگزاری نخستین نشست این دور خود شد.

قضای این نشست تحت تأثیر کشته شدن ۳۴ نیروی کماندوی ارتش در ولسوالی آب‌کمری ولایت بادغیس بود.

parliament

به گزارش آوا، شمار زیادی از نمایندگان مجلس در نشست امروز با اشاره به این رویداد، بر استجواب سرپرست دفاع ملی تأکید کردند. این نمایندگان تأکید کردند که در کنار استجواب اسدالله خالد، هر مسئولی که این عملیات را طرح‌ریزی کرده نیز باید به ارگان‌های عدلی و قضایی سپرده شود.

میرداد نجرابی، عضو مجلس نمایندگان در این مورد گفت: “شهادت نیروهای کماندو در ولسوالی آب‌کمری بادغیس لکه‌ ننگ بزرگی برای ادارات امنیتی است که ضعف مدیریتی‌شان را نشان می‌دهد”. وی انفجارهای اخیر در ولایت‌های قندهار، کابل و سایر ولایات را نیز نگران‌کننده خواند.

در پایان این نشست، میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد که سرپرست وزارت دفاع ملی در جلسه روز دوشنبه این هفته استجواب خواهد شد.

۲۹ / سرطان ۱۳۹۸

درخشش مجدد حسین‌بخش صفری؛ یک مدال طلا و چهار برنز افغانستان در مسابقات قهرمانی جوجیتسوی آسیا

تیم ملی جوجیتسوی افغانستان توانسته در چهارمین دور مسابقات قهرمانی آسیا در کشور مغولستان، یک مدال طلا و چهار مدال برنز به دست آورد.

مدال طلای افغانستان را حسین‌بخش صفری در رشته‌ “کونتکت جوجیتسو” به ‌دست آورده است. او همچنان در رشته‌ “فایتنگ جوجیتسو” مدال برونز آسیا را کسب کرده است.

این مسابقات روز جمعه(۲۸ سرطان) در شهر اولانباتور مغولستان و با حضور تیم‌هایی از ۲۴ برگزار شد.

hussain safdari

نصیر احمد الهام، واحدالله نثاری و علی صابری نیز سه مدال دیگر برنز افغانستان را در بخش فول کنتکت به دست آوردند.

در همین حال، حسین‌بخش صفری، در صفحه‌ رسمی فیس‌بوک خود نوشته است که دو مدالش را به مردم رنج‌دیده و قهرمان افغانستان تقدیم می‌کند.

حسین‌بخش صفری تاکنون بیش از ۲۰ مدال از مسابقات مختلف به‌دست آورده‌ است. با این مدال طلای آسیا، شمار مدال‌های طلای او به ۱۹ مدال رسیده است.

۲۹ / سرطان ۱۳۹۸

چهارمین قهرمانی تیم ملی پرورش اندام افغانستان در مسابقات قهرمانی جنوب آسیا

تیم ملی پرورش اندام کشور توانست برای چهارمین‌بار قهرمان رقابت‌های جنوب آسیا شود.

اعضای تیم ملی پرورش  اندام افغانستان در این مسابقات که به میزبانی نپال برگزار شد، به ۶ مدال طلا، ۲ نقره و ۳ مدال برنز دست یافتند.

bodybuilder

به گزارش طلوع نیوز، عبدالسمیع حیدری، صفت‌الله حفیظی، گلاجان، احمد احمدی، احمد سکندرزاده و حمیدالله خوشدل مردان طلایی پرورش اندام افغانستان اند، آصف سخی و حیدالله عظیمی مدال نقره را به دست آوردند و امام علی نبی‌زاده، قاسم حسینی و سلیم شاه انوری، مدال‌های برنز را از آن خود کردند.

۲۹ / سرطان ۱۳۹۸

غنی خطاب به طالبان: وقتی مذاکرات شروع می‌شود، چرا به افراد بی‌گناه حمله می‌کنید؟!

رییس جمهور غنی خطاب به طالبان می‌گوید که وقتی مذاکره چند روز بعد یا چند هفته بعد شروع می‌شود، چرا بر افراد بی‌گناه حمله می‌کنید؟!

محمد اشرف غنی امروز شنبه(۲۹سرطان) در سمپوزیم بین‌المللی شهری گفت: “حمله بر دانشگاه‌ها، حمله بر اطفال، حمله بر شفاخانه‌ها و حمله بر افراد ملکی، حمله بر تمدن است، حمله بر دین است، حمله بر عزت ملی است و هرکسی که مسؤولیت می‌گیرد، خاین است و از اسلام بی‌خبر است”.

او افزود: “صلح هدف ما است، هیچ کس نسبت به ما اراده محکم‌تر برای صلح ندارد، اما خشونت، راه ایجاد هم‌پذیری نیست”.

ghani

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: “به‌زور و به جبر، کسی تسلیم نمی‌شود و از طالبان، خط تسلیمی نخواسته‌ایم، مذاکره خواستیم؛ آبرومندانه برای یک صلح پایدار. این‌ها هم باید قبول کنند که با افغان‌هایی طرف استند که همه اراده دارند”.

این اظهارات محمد اشرف غنی در حالی مطرح می‌شود که امروز نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در توییتراش نگاشت که برای دور جدیدی از گفتگوهای صلح آماده می‌شود.

۲۹ / سرطان ۱۳۹۸

سفیر امریکا در کابل حمله بر دانشگاه کابل را نفرت‌انگیز خواند

سفیر امریکا در کابل حمله بر دانشگاه کابل را بی‌معنا و نفرت‌انگیز خوانده و اعلام نموده که کشورش این حمله را محکوم می‌کند.

جان بس امروز شنبه(۲۹سرطان) در توییتراش نگاشته است که امریکا در کنار مردم افغانستان برای مبارزه با تروریسم ایستاده است و در این راستا از هیچ تلاش و همکاری دریغ نمی‌کند.

او افزوده است که حمله بر دانشجویان، حمله بر آینده افغانستان است.

bass

این در حالی است که روز گذشته انفجاری در دروازه جنوبی دانشگاه کابل صورت گرفت که ۸ کشته و بیش از ۳۰ زخمی برجای گذاشت. در همین حال گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای دست داشتن در این حمله را رد کرده، اما حکومت می‌گوید که این حمله کار گروه طالبان بوده است.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.