وزارت مالیه آماده است بیش از 5 میلیارد افغانی را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرداخت کند |
وزارت مالیه آماده است بیش از ۵ میلیارد افغانی را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرداخت کند

بازتاب خبرهای 20 سرطان 1398

Image Title
۲۰ / سرطان ۱۳۹۸

وزارت مالیه آماده است بیش از ۵ میلیارد افغانی را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پرداخت کند

وزارت مالیه اعلام کرده که آماده است برای پرداخت هزینه انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، ۵ میلیارد افغانی پرداخت کند.

این وزارت امروز پنج‌شنبه(۲۰سرطان) با نشر یک خبرنامه گفته است، کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی، مبلغ ۶ میلیارد و ۹۶۴ میلیون و ۵۱۶ هزار و ۱۸۳ افغانی برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تقاضا کرده بودند.

MOF

در خبرنامه وزارت مالیه آمده است، این وزارت جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ با اجرای ۵ میلیارد و ۹۴۵ میلیون و ۵۲ هزار و ۲۵ افغانی بودجه به کمیسیون مستقل انتخابات، که شامل ثبت نام تقویتی رأی‌دهندگان و بودجه عملیاتی انتخابات ریاست جمهوری در دور اول و دور دوم می‌باشد، موافقت نموده است.

این وزارت خاطرنشان کرده که همچنان برای پرداخت باقی مانده مبلغ ۱۳۸ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۲۳۸ افغانی به منظور تلاشی‌کنندگان اناث و مبلغ ۸۸۱ میلیون و ۵۹ هزار و ۹۲۰ افغانی دیگر به کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات انتخاباتی، موافقه نموده است.

وزارت مالیه تاکید کرده که کمیسیون‌های انتخاباتی می‌توانند برای مطالبه این بودجه اقدام نمایند و این وزارت در قسمت پرداخت آن اقدام خواهد کرد.

وزارت مالیه همچنان تصریح کرده است که مبلغ ۵۹ میلیون دالر امریکایی نیز توسط همکاران بین‌المللی از طریق برنامه انکشاف بین‌المللی سازمان ملل متحد به روند انتخابات کمک می‌شود که روند آن به زودی تکمیل خواهد گردید و این وزارت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، با هیچ‌گونه مشکل بودجه‌ای روبرو نیست.

این در حالی است که قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان سال جاری برگزار شود.

این اقدام وزارت مالیه در حالی صورت می گیرد که روز گذشته کمیسیون مستقل انتخابات از حکومت و جامعه جهانی خواسته بود تا در تصویب بودجه این نهاد اقدام کنند.

۲۰ / سرطان ۱۳۹۸

کانادا 12 میلیون دالر به آموزش زنان و دختران افغانستان کمک می‌کند

مریم منصف، وزیر توسعه جهانی و وزیر زنان و برابری جنسیتی کانادا در پایان نشست وزیران کشورهای جی هفت در پاریس، اعلام کرده است که کشورش برای حمایت از تلاش‌ها در جهت رشد و زمینه‌سازی آموزش زنان و کودکان به ویژه در کشورهای جنگی و بحرانی، ۴۰۰ میلیون دالر کانادایی کمک خواهد کرد.

afg girls

در همین حال به نقل از رسانه‌ها، وزارت خارجه کانادا با نشر یک خبرنامه گفته است که از این مجموع کمک‌ها، ۱۲میلیون دالر کانادایی برای آموزش دختران و زنان افغانستان در مناطق دوردست این کشور تعلق می‌گیرد که در جریان سال‌های ۲۰۱۹ الی ۲۰۲۲ از طریق نهاد «برک» پیاده خواهد شد.

مریم منصف، وزیر کانادایی افغانی‌الاصل در سخنرانی‌اش در نشست کشورهای جی هفت، برای برخی کشورهای افریقایی نیز حدود ۲۵پروژه را تعهد کرده که در بخش آموزش و زمینه‌سازی کار و نیرومندی زنان و دختران موثر خواهد بود.

۲۰ / سرطان ۱۳۹۸

خواست نی از وزارت داخله برای بررسی رفتار غیرقانونی مدیر زندان تخار با خبرنگاران

نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان می‌گوید که وزارت امورداخله با احترام به حق دسترسی به اطلاعات، برای خبرنگاران در ولایت تخار اجازه‌ی پوشش آنچه در زندان این ولایت می‌گذرد را داده و پس از آن، رفتار غیرقانونی مدیر زندان تخار را که مانع دسترسی خبرنگاران به اطلاعات شده، به گونه‌ی جدی بررسی کند.

nai

نی امروز پنج‌شنبه(۲۰سرطان) با نشر یک اعلامیه گفته است، شماری از خبرنگاران در ولایت تخار مدعی اند که مدیر زندان این ولایت مانع تهیه‌ی گزارش و تصویربرداری از اعتصاب زندانیان شده است.

یکی از خبرنگاران ولایت تخار امروز به دیدبان رسانه‌های نی گفته است، شماری از خبرنگاران برای پوشش خبری اعتصاب زندانیان به زندان ولایت تخار رفته بودند، اما مدیر این زندان اجازه‌ی مصاحبه با زندانیان را به خبرنگاران نداده است.

به گفته نی، این خبرنگار مدعی است که مدیر زندان به خاطر این‌که مشکلات زندانیان به بیرون از زندان منتقل نشود، مانع صحبت خبرنگاران با زندانیان شده است.

گفتنی است از دو روز به این‌سو زندانیان زندان ولایت تخار دست به اعتصاب زده‌، دروازه‌ی زندان را به روی ماموران امنیتی بسته و اجازه‌ی ورود به داخل زندان را نمی‌دهند. زندانیان از مدیر محبس به دلیل کم‌کاری و عدم توجه به مشکلات خود شکایت دارند.

۲۰ / سرطان ۱۳۹۸

بازداشت 3 تروریست داعش و 9 شورشی طالب در ننگرهار

مقام‌های محلی از بازداشت ۳ تروریست داعش و ۹ شورشی طالب در ولایت ننگرهار خبر داده‌اند.

شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز پنج‌شنبه(۲۰سرطان) به رسانه‌ها گفت، در یک هفته گذشته در جریان عملیات‌های جداگانه نیروهای امنیت ملی این ولایت، ۱۶ تروریست و مجرم بازداشت شده‌اند.

3 ISIL 9 Taliban

وی افزود، افراد بازداشت شده شامل سه تروریست داعش، ۹ شورشی طالب و ۴ تن از مجرمین جنایی هستند که از مربوطات شهر جلال‌آباد و ولسوالی‌های شینوار، سرخ‌رود، بتی‌کوت و خوگیانی بازداشت شده‌اند.

میاخیل افزود، از نزد این افراد ۲۰ حلقه ماین مختلف، ۸ میل کلاشینکوف، ۳ میل راکت‌انداز، یک میل ۳۰۳ بور، دو قاب دوربین، یک عراده موتر و شماری مهمات دیگر به دست آمده است.

به گفته والی ننگرهار، افراد بازداشت‌شده به جرم‌های خود اعتراف کرده‌اند.

۲۰ / سرطان ۱۳۹۸

برگزاری سومین دور مذاکرات کمیته مهاجرت سند عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی در کابل

وزارت امورمهاجرین امروز پنج‌شنبه(۲۰سرطان) از برگزاری سومین دور مذاکرات کمیته مهاجرت سند عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی خبرداده است.

این نشست روز گذشته در کابل برگزار شده است.

pak afg

در یک خبرنامه وزارت مهاجرین در این مورد آمده است، تمدید اقامت مهاجرین، دسترسی دانشجویان مهاجر به دانشگاه‌های پاکستان، فراهم‌سازی زمینه اخذ ویزای طولانی‌مدت به دانشجویان، دانش‌آموزان، تاجران و افغان‌هایی که با اتباع پاکستانی ازدواج نموده‌اند، از مهمترین موضوعات مورد بحث در این نشست بوده است.

به گفته این وزارت، در این نشست که به سطح معینان وزارت مهاجرین دو کشور برگزار شد، جانب افغانستان از تلاش‌هایش برای تهیه پلان جامع عودت پس از صلح یادآوری کرده، افزوده است که اکنون روی یک برنامه مدون کار می‌نمایند تا بعد از تحقق صلح، آمادگی لازم را برای پذیرایی و ادغام جمعیت بزرگ برگشت‌کننده‌ها داشته باشند.

همچنان جانب پاکستان ضمن تعهد به همکاری در این بخش‌ها با افغانستان، وعده داده است که به زودی معلومات ثبت‌شده مهاجرین افغانستان مقیم این کشور را در اختیار بخش‌های مربوط افغانستان قرار می‌دهد.

این در حالی است که پیش از این عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان در دیدار با رییس‌جمهور غنی وعده داده بود که برای نخستین‌بار شهروندان افغانستان مقیم پاکستان می‌توانند در این کشور حساب بانکی داشته باشند.