نورستانی: با کارمندان متقلب کمیسیون انتخابات در جریان انتخابات پارلمانی برخورد قانونی می‌شود

بازتاب خبرهای 19 سرطان 1398

۱۹ / سرطان ۱۳۹۸

نورستانی: با کارمندان متقلب کمیسیون انتخابات در جریان انتخابات پارلمانی برخورد قانونی می‌شود

رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، این کمیسیون فیصله کرده تا کارمندان دایمی و موقت به ‌شمول مدیران این کمیسیون که در جریان انتخابات پارلمانی سال گذشته‌ تخلف کرده‌اند، شناسایی و با آنان به رویت اسناد و مدارک معتبر، برخورد قانونی صورت گیرد.

خانم حوا علم نورستانی امروز چهارشنبه(۱۹سرطان) در نشست خبری در کابل گفت، این فیصله کمیسیون انتخابات به منظور رعایت اصل مکافات و مجازات و جهت تأمین شفافیت انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو صورت گرفته است.

نورستانی افزود، این فیصله شامل کسانی می‌شود که در جریان انتخابات پارلمانی از امکانات و صلاحیت‌های وظیفه‌ای خود در جریان اجرای وظیفه به نفع و یا ضرر کدام نامزد انتخاباتی سوءاستفاده کرده باشد.

IEC

به گفته خانم نورستانی، “مسوولینی که مواد انتخاباتی را درست جمع‌آوری نکرده، یا سبب مفقود شدن کتاب‌های استفاده نشده در انتخابات شدند، همچنان کارمندانی که دستگاه بایومتریک و وسایل آن‌را مفقود نموده و نیز مسوولین محلات، مراکز رأی‌دهی، آمر ولسوالی و رییس دفاتر ولایتی این کمیسیون که انتخابات در ساحه کاری‌شان برگزار نشده، اما صندوق‌های‌شان با آرا به مرکز ارسال شده شامل متخلفین می‌باشند”.

ریسس کمیسیون مستقل انتخابات تاکید کرد، کارمندانی که شامل این تخلفات نمی‌باشند، معاشات‌شان هرچه فوری پرداخت می‌شود.

او در این کنفرانس از حکومت و کشورهای کمک‌کننده خواست هرچه فوری بودجه این کمیسیون را تصویب کنند تا کمیسیون اطمینان پیدا کند تعهد آن‌ها عملی می‌شود.

این در حالی است که انتخابات پارلمانی به تاریخ ۲۸ و و۲۹ میزان سال گذشته‌ در ۳۲ ولایت و یک هفته بعد در ولایت قندهار برگزار شد و با تقلبات گسترده به خصوص در حوزه کابل همراه بود. سرنوشت برگزاری انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی تا هنوز مشخص نیست.

۱۹ / سرطان ۱۳۹۸

مانور نظامی مشترک تاجیکستان و چین در نزدیکی مرزهای افغانستان

وزارت دفاع تاجیکستان از راه‌اندازی یک مانور نظامی مشترک با چین در نزدیکی مرزهای افغانستان خبر داده است.

رئیس دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع تاجیکستان با بیان این خبر اعلام کرده است، نیروهای مسلح تاجیکستان و چین قرار است اواخر ماه جاری میلادی در ایالت خودمختار بدخشان تاجیکستان، هم‌مرز با افغانستان، یک مانور نظامی برگزار کنند.

به گزارش روزنامه تایم آسیای مرکزی، این مقام تاجیکی امروز چهارشنبه(۱۹ سرطان) هدف از برگزاری این مانور نظامی را هماهنگی میان نیروهای مسلح تاجیکستان و چین در مرزها و مبارزه با تروریسم عنوان کرده و گفته که تاجیکستان این مانور نظامی را با نمایش نیروی زمینی، هوایی و نیروهای دفاع ضد هوایی انجام خواهد داد.

Tajikstan and china soliders

پیش‌تر در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز این دو کشور مانور نظامی مشابهی را با حضور ۱۰ هزار نیروی تاجیک و چینی و با استفاده از وسایل نقلیه زرهی و هواپیماهای نظامی برگزار کردند. در این مانور نظامی ارتش تاجیکستان و چین برای از بین بردن نفوذ احتمالی تروریست‌ها از افغانستان به تاجیکستان و چین همکاری و تمرین کردند.

۱۹ / سرطان ۱۳۹۸

رویترز: امریکا و طالبان به توافق نزدیک شده‌اند

یک گزارش تازه به نقل از مقام‌های امریکایی، از نزدیک شدن این کشور و طالبان به یک توافق خبر داده است.

خبرگزاری رویترز در این گزارش با اشاره به توقف مذاکرات زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان و نمایندگان طالبان در دور هفتم مذاکرات و سفر او به چین و سپس به امریکا، گفته حکومت امریکا پس از گزارش خلیل‌زاد، در مورد مذاکرات با طالبان یک بیانیه صادر خواهد کرد.

این خبرگزاری به نقل از مقام‌های امریکایی گفته که امریکا و طالبان در دور هفتم مذاکرات به یک توافق نزدیک شده‌اند که بر اساس آن، امریکا نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند و طالبان اطمینان می‌دهند که دیگر خاک افغانستان مورد استفاده تروریستان بین‌المللی قرار نمی‌گیرد.

peace talks in qatar

یک دیپلومات غربی نیز به رویترز گفته است، شرایط برای یک توافق سیاسی میان طالبان و امریکا فراهم شده است.

در همین حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفته است، برای این‌که هیأت امریکایی و نمایندگان طالبان با رهبران‌شان مشوره کنند، مذاکرات دور هفتم به صورت موقت متوقف شد و این گفت‌وگوها به زودی از سر گرفته می‌شود.

در این میان، سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که از همه بحث‌ها در دوحه با خبر بوده و امیدوار اند در دو ماه آینده یک تفاهم‌نامه صلح به امضا برسد. به‌ گفته صدیقی، این مرحله نخست پروسه صلح است که راه را برای گفتگوهای مستقیم هموار می‌سازد.

۱۹ / سرطان ۱۳۹۸

صادرات یک محموله تجهیزات طبی از هرات به کشور آفریقایی سومالی

گزارش‌ها از ولایت هرات حاکی از ارسال یک محموله صادراتی تجهیزات طبی به کشور آفریقایی سومالی است.

حمیدالله خادم، رئیس اتاق صنایع و معادن هرات با بیان این خبر به رسانه‌ها گفته است که چهار موتر حامل تجهیزات طبی تولید شده در شهرک صنعتی هرات برای نخستین‌بار به مقصد سومالی در آفریقا فرستاده شده است.

medical equipments

به گفته وی، این محموله صادراتی شامل تخت خواب، میزهای عملیات و برخی تجهیزات دیگر طبی است که ارزش آن به ۹۰ هزار دالر آمریکایی می‌رسد.

بر اساس این گزارش، یک موتر حامل از این وسایل از مسیر کشورهای ایران و ترکیه به کشور سومالی رسیده و سه موتر دیگر نیز تا دو روز آینده از همین مسیر به آن کشور خواهد رسید.

این در حالی است که اکنون چهار شرکت داروسازی و تجهیزات طبی در شهرک صنعتی هرات فعال است و قرار است در آینده نزدیک سه کارخانه دیگر در این بخش آغاز به کار کند.

۱۹ / سرطان ۱۳۹۸

اعلام حمایت وزارت خارجه روسیه از نتایج نشست بین‌الافغانی قطر

وزارت امورخارجه روسیه از نتایج نشست بین‌الافغانی قطر اعلام حمایت کرده است.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در یک خبرنامه درباره این نشست گفته است: “روسیه از نتایج دومین نشست میان افغانان که بتاریخ ۷-۸ جولای در شهر دوحه برگزار شد، استقبال می‌کند”.

به گفته وی، نشست قطر در حقیقت ادامه مذاکراتی است ‎ که در ماه فبروری با حضور سیاسیون افغانستان و مخالفین مسلح این کشور به هدف تسهیل روند صلح، در مسکو برگزار شده بود.

russia

این درحالی است که مسکو تاکنون میزبان دو نشست بین‌الافغانی با حضور نمایندگان طالبان و هم‌چنین یک نشست منطقه‌ای با شرکت نمایندگان کشورهای منطقه و همسایه افغانستان و هم‌چنین هیأت مذاکره‌کننده طالبان بوده است.

نشست دو روزه قطر میان یک هیأت ۶۰ نفری از چهره‌های سیاسی، زنان، فعالان جامعه مدنی و نمایندگان رسانه‌ها روز دوشنبه(۱۷ سرطان) با صدور یک قطع‌نامه مشترک در دوحه به کار خود پایان داد. شرکت‌کنند‌گان این نشست در این قطع‌نامه توافق کردند که تحقق صلح پایدار، سراسری و با عزت در افغانستان، در نتیجه مذاکرات میان افغان‌ها ممکن است.

۱۹ / سرطان ۱۳۹۸

حکمتیار: انتخابات ریاست جمهوری نباید قربانی تلاش‌های صلح شود

رهبر حزب اسلامی افغانستان هشدار می‌دهد که برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نباید قربانی تلاش‌های صلح شود.

گلبدین حکمتیار در گفت‌وگویی با آریانا نیوز گفته است: خروج نظامیان خارجی از افغانستان، آتش‌بس، تعدیل قانون اساسی و ایجاد حکومت موقت را از موارد جدی قابل بحث در تلاش‌های می‌داند، از همین‌رو انتخابات نباید قربانی تلاش‌های صلح شود.

وی در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری تأکید کرد که اگر در این انتخابات شفافیت کامل وجود نداشته باشد، در برابر حکومت ایستاد‌گی خواهد کرد.

hekmatyar

رهبر حزب اسلامی در عین حال با استقبال از نشست بین‌افغانی قطر، می‌گوید: “هنوز دولت طرح واضح و مشخصی در مورد صلح ندارد، شما اگر از هر مسوول دولت بپرسید، جواب واضح را پیدا نمی‌کنید که موقف‌شان چیست که همه آن‌را بپذیرد و متاسفانه هیأت ممثل همه افراد دولت و خارج از دولت هم به وجود نیامده است”.

این در حالی است که قطع‌نامه نشست بین‌الافغانی قطر با استقبال‌های گسترده در میان رهبران حکومت و جامعه جهانی همراه شده است، اما عباس استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده طالبان تأکید کرده که که این قطع‌نامه تنها ابراز دیدگاه‌ها و نگرانی‌های طرف‌های مختلف بوده و تعهدی در مورد عملی شدن آن وجود ندارد.