اعلام نتایج نهایی کانکور افغانستان؛ بیش از 99 هزار تن در نهادهای آموزش عالی دولتی و خصوصی راه یافتند |
اعلام نتایج نهایی کانکور افغانستان؛ بیش از ۹۹ هزار تن در نهادهای آموزش عالی دولتی و خصوصی راه یافتند

اعلام نتایج نهایی کانکور افغانستان؛ بیش از ۹۹ هزار تن در نهادهای آموزش عالی دولتی و خصوصی راه یافتند

۱۹ / سرطان ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

امروز نتایج کانکور سال ۱۳۹۸ اعلان شد. اول نمره امتحان کانکور امسال، احمد راشد فارغ لیسه افغان ترک هرات است که با گرفتن  ۳۵۰٫۲۵۱ نمره به دانشکده طب دانشگاه هرات راه یافته است.

دوم نمره کانکور سید سجاد حسین از ولایت غزنی با اخذ ۳۴۶٫۸۵ نمره است که موفق شده به دانشکده طب دانشگاه علوم طبی کابل ابوعلی ابن سینا راه یابد. سوم نمره نیز قاسم علی از لیسه عبدالرحیم شهید کابل با اخذ ۳۴۵٫۱۶۱ نمره است که به دانشکده اقتصاد دانشگاه کابل راه یافته است.

آمار سال جاری

در امتحان کانکور سال ۱۳۹۸ مجموعا ۱۸۹ هزار و ۳۲۹ ثبت نموده بودند که ۱۷۴ هزار و ۸۷۱ نفر در امتحان کانکور شرکت کردند. از این میان ۶۱ هزار و ۷۹۹ تن به تحصیلات عالی، ۱۵ هزار و ۱۳۰ تن به نیمه عالی و ۷۷ هزار و ۷۱۸ تن به موسسات خصوصی راه یافته اند. در این میان، ۲۰ هزار و ۲۲۰ تن نیز بی نتیجه مانده اند.

احمد راشد (چپ) سید سجاد (راست)

احمد راشد (چپ) سید سجاد (راست)

به گفته عبدالتواب بالاکرزی سرپرست وزارت تحصیلات عالی، کسانی که در امتحان کانکور به موسسات خصوصی راه پیدا کرده اند نیاز نیست امتحان دیگری را سپری کنند و با همین نتایج می توانند در موسسات خصوصی ثبت نام کنند و مستقیم شامل دانشگاه های خصوصی شوند.

از میان کسانی که در امتحان کانکور به تحصیلات عالی راه پیدا کرده اند ۴۲ هزار و ۵۶۲ تن پسر و ۱۹ هزار و ۲۳۷ تن دختر  می باشند. در همین حال ۱۵ هزار و ۱۳۰ نفر به موسسات تحصیلات نیمه عالی راه یافته که از میان آنان ۷ هزار و ۴۰ نفر پسر و ۸ هزار و ۹۰ نفر نیز دختر می باشند.

از میان کسانی که به تحصیلات عالی خصوصی راه یافته اند ۴۹ هزار و ۶۰۸ نفر پسر و ۲۸ هزار و ۱۱۰ نفر نیز دختر هستند.

در مجموع کسانی که در امتحان کانکور در موسسات دولتی، خصوصی و نیمه خصوصی کامیاب شده اند ۹۹ هزار  ۲۱۰ نفر پسر و ۵۵ هزار و ۴۳۷ نفر نیز دختر می باشند.

امتحان کانکور در ۷ حمل سال ۱۳۹۸ از ولایت لوگر، پکتیا، میدان وردک و غزنی آغاز شد و در ۷ سرطان در ولایت کابل و ننگرهار پایان یافت. در ولایت کابل امتحان کانکور در چهار دور برگزار و در دیگر ولایات بر اساس جمیعت آن ها، در یک الی دو دور برگزار شد.

محمد حنیف فرزان معاون سخنگوی وزارت تحصیلات عالی در گفتگو با خبرنامه گفت:” امسال نیز مانند سال های گذشته رشته های طب، انجنیری، اقتصاد و حقوق در افغانستان بیشترین داوطلب ها را داشته است و کسانی که نمرات بلند را کسب کرده اند توانسته اند در رشته های دلخواه خود کامیاب شوند.”

آمار سال گذشته

سال قبل تهمینه فرزند عبدالصبور فارغ لیسه نسوان افغان ترک کابل با اخذ ۳۵۳٫۴۴۶ اول نمره عمومی کانکور سال ۱۳۹۷ شد. به این ترتیب محمد عمادالدین ولد عبدالقاهر فارغ مکتب انقلاب اسلامی هرات با گرفتن ۳۴۸٫۲۶۹  دوم نمره عمومی، مختار ولد خادم از ولایت بامیان ۳۴۸٫۲ سوم نمره، محمد هادی ولد دوست محمد از ولایت هرات ۳۴۸٫۱۸۵ چهارم نمره و محمد صفدر ولد محمد نعیم از ولایت بامیان ۳۴۶٫۶۸۲ نمره پنجم نمره عمومی شدند.

سال قبل تهمینه فرزند عبدالصبور فارغ لیسه نسوان افغان ترک کابل با اخذ 353.446 اول نمره عمومی کانکور سال 1397 شد

سال قبل تهمینه فرزند عبدالصبور فارغ لیسه نسوان افغان ترک کابل با اخذ ۳۵۳٫۴۴۶ اول نمره عمومی کانکور سال ۱۳۹۷ شد

در امتحان کانکور سال ۱۳۹۷ تعداد داوطلبان کانکور به ۱۵۸ هزار و ۵۸۹ نفر می‌رسید که از این میان ۶۰ هزار و ۵۱ نفر در نهادهای تحصیلات عالی دولتی، ۱۲ هزار و ۴۹۸ نفر در موسسات نیمه عالی دولتی و ۶۰۶ هزار و ۸۰۳ تن به حیث واجدان شمولیت در موسسات تحصیلات عالی خصوصی و موسسات تحصیلات نیمه دولتی شناخته شدند.

نتایج کانکور سال ۱۳۹۸ نسبت به سال گذشته ۲۱ روز زودتر اعلام شده و قرار است ۲۶ روز بعد سمستر اول تحصیلی سال ۱۳۹۸ آغاز شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید