پایان نشست بین‌الافغانی قطر؛ تأکید بر حفظ جان غیرنظامیان بدون اشاره به برقراری آتش‌بس سراسری |
پایان نشست بین‌الافغانی قطر؛ تأکید بر حفظ جان غیرنظامیان بدون اشاره به برقراری آتش‌بس سراسری

پایان نشست بین‌الافغانی قطر؛ تأکید بر حفظ جان غیرنظامیان بدون اشاره به برقراری آتش‌بس سراسری

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۱۸ / سرطان ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

نشست دو روزه بین‌الافغانی قطر میان هیأتی از سیاسیون، فعالان جامعه مدنی، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق زن با نمایندگان گروه طالبان، روز گذشته(دوشنبه، ۱۷ سرطان) در دوحه به پایان رسید.

در پایان این نشست، یک قطعنامه مشترک ۸ ماده‌ای صادر شده که دیدگاه‌های طرف‌های شرکت‌کننده در آن بازتاب یافته است.

در قطع‌نامه پایانی این نشست در مورد حفظ جان غیرنظامیان و تأمین امنیت موسسات غیرنظامی سخن گفته شده، اما هیچ تأکید و اشاره‌ای بر برقراری آتش‌بس سراسری در کشور صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، این قطعنامه در مورد تامین حقوق زنان در عرصه‌های مختلف و در چارچوب ارزش‌های اسلامی و هم‌چنین تآمین حقوق اقلیت‌های مذهبی تأکید کرده است.

فراهم آوری زمینه‌ی مساعد، جهت مذاکرات موثر بین‌الافغانی برای تامین صلح از دیگر مواد مهم قطع‌نامه پایانی نشست بین‌الافغانی قطر است.

در این قطع‌نامه ضمن تشکر از تلاش‌های جمهوری فدرال آلمان و دولت قطر و همچنان نقش سازمان ملل متحد، کشورهای منطقه، به ویژه آنانی که زمینه‌ی نشست را برای مذاکرات با ایالات متحده‌ی امریکا و گفتگوهای بین‌الافغانی فراهم نموده‌اند، خواستار ادامه‌ی تلاش‌ها برای تحقق صلح واقعی در افغانستان شده‌اند.

در ادامه این قطع‌نامه تأکید شده که “گفتگو و تفاهم کمک می‌کند تا به فهم مشترک درباره‌ی امروز و فردای کشور خود برسیم؛ و موانعی را که بر سر راه تفاهم و درک متقابل وجود دارد، برداریم؛ از این‌رو همه بر ضرورت تداوم گفتگوها تاکید می‌نماییم”.

شرکت‌کنندگان نشست بین‌الافغانی قطر در ادامه قطع‌نامه خود مواردی را که پیرامون آن به توافق رسیده‌اند، به شرح زیر بیان کرده‌اند:

۱ـ تمام اشتراک‌کنندگان اتفاق کامل دارند که تحقق صلح پایدار، سراسری و با عزت – که خواست تمام مردم افغانستان می‌باشد – در نتیجه‌ی مذاکرات همه‌شمول افغانی ممکن و میسر است.

۲ـ افغانستان کشور متحد، اسلامی و خانه مشترک همه‌ی اقوام باهم‌برادر و برابر می‌باشد. حاکمیت نظام اسلامی، تامین عدالت اجتماعی و سیاسی، تامین حقوق اساسی شهروندی، وحدت ملی، استقلال و حفظ تمامیت ارضی، ارزش‌هایی اند که تمام افغان‌ها به آن متعهد می‌باشند.

۳ـ ملت ما که طی تاریخ گذشته -به خصوص چهل سال اخیر- در راه حفظ ارزش‌های اسلامی و ملی و استقلال قربانی داده، از جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه و طرف‌های داخلی می خواهیم که به ارزش‌های والای مذکور به دیده احترام بنگرند. برای این‌که افغانستان بار دیگر شاهد جنگ و بحران نباشد، تفاهم بین‌الافغانی میان سطوح مختلف جامعه در کشور ضرورت مبرم پنداشته می‌شود. حمایت جامعه‌ی جهانی و کشورهای منطقه و عناصر داخلی را برای این امر خطیر – که خیر همگان در آن نهفته است- خواهانیم.

۴ـ  از آنجایی که مردم ما قربانیان اصلی جنگ هستند، ما شرکت‌کنندگان این کنفرانس، برای فراهم آوری زمینه‌ی مساعد، جهت مذاکرات موثر بین‌الافغانی برای تامین صلح، اقدامات ذیل را ضروری می‌دانیم:

الف. طرف‌های درگیر جنگ به جای به کارگیری ادبیات تهدید، انتقام جویی و جنگ‌طلبانه در بیانات رسمی خویش، از زبان ملایم استفاده نمایند.

ب‌. اشتراک‌کنندگان از گفتگوهای جاری در قطر حمایت نموده، و آن را در امر پایان دادن به جنگ تحمیلی کنونی در افغانستان موثر و مثبت تلقی می‌نمایند.

۵ـ برای صیانت و حفاظت مردم از آسیب‌های جنگ و کاهش عواقب ناگوار آن به حداقل و ایجاد فضای بهتر اعتماد برای تامین صلح، طرف های درگیر جنگ اقدامات ذیل را به منصه‌ی اجرا درآورند:

الف‌. رهایی بی و قید و شرط زندانیان کهن سال، معیوب و بیمار

ب‌. تضمین امنیت تمام موسسات عام‌المنفعه از قبیل نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها، موسسات تعلیمی و تحصیلی ملکی، بازارها، بندهای آب‌گردان و محلات کار در سراسر کشور

ت‌. تضمین امنیت موسسات تعلیمی از قبیل مکاتب، مدارس، پوهنتون ها و دانشگاه‌ها و سایر موسسات تعلیمی

ث‌. تعهد بر حفظ جان، مال، عزت و منازل رهایشی مردم؛ و تلاش برای تقلیل تلفات ملکی به حد صفر

۶ـ اطمینان از تامین حقوق زنان در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، تعلیمی و فرهنگی در چارچوب ارزش‌های اسلامی و تآمین حقوق اقلیت‌های مذهبی

۷ـ اشتراک‌کنندگان کنفرانس توافق دارند که نقشه راه صلح بر اساس موازین ذیل استوار می‌باشند:

الف‌. توافق روی نظام اسلامی در افغانستان

ب‌. آغاز روند صلح همزمان با تکمیل شرایط لازم

ت‌. نظارت از تطبیق مواد موافقتامه صلح

ث‌. اصلاحات لازمه، حفظ و تقویت نهادهای اساسی، تاسیسات دفاعی و سایر نهادی‌های ملی که ملکیت همه افغان‌ها می‌باشند

ج‌. بازگشت و جابجایی مجدد مهاجرین و بی‌جاشدگان جنگ‌های داخلی

ح‌. بحث روی شرایط جدید همکاری و چگونگی ادامه‌ی روابط با کشورهای کمک‌کننده

خ‌. تایید توافقات صلح افغانستان در یک کنفرانس بین‌المللی

د‌. اخذ ضمانت مبنی بر عدم مداخله‌ی کشورهای منطقه و سایر کشورها در امور افغانستان در یک کنفرانس بین‌المللی

۸- ما از تمام تلاش‌های صلح در مورد افغانستان و از آن جمله قطعنامه کنفرانس بین‌الافغانی مسکو که به تاریخ ۵ و ۶ فبروری سال جاری دایر گردیده بود، حمایت می‌نماییم. از سازمان کنفرانس کشورهای اسلامی، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورهای همسایه می‌خواهیم که قطعنامه مشترک کنفرانس بین‌الافغانی دوحه در رابطه به صلح را تأیید و حمایت نمایند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید