عبدالله: نشست بین‌الافغانی قطر یک قدم خوب و مثبت بود |
عبدالله: نشست بین‌الافغانی قطر یک قدم خوب و مثبت بود

بازتاب خبرهای 18 سرطان 1398

Image Title
۱۸ / سرطان ۱۳۹۸

عبدالله: نشست بین‌الافغانی قطر یک قدم خوب و مثبت بود

رییس اجرایی حکومت نشست بین‌الافغانی قطر را یک قدم خوب و مثبت خوانده و ابراز امیدواری می‌کند تا زمینه مذاکرات مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان فراهم شود.

usa CE

داکتر عبدالله این سخن را امروز سه‌شنبه(۱۸سرطان) در دیدار با جان بس، سفیر امریکا در کابل بیان کرده است.

در یک خبرنامه ریاست اجرایی حکومت در این مورد آمده است، در این دیدار، دو طرف در مورد آماد‌گی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، نتایج نشست بین‌الافغانی قطر، پیشرفت‌ مذاکرات صلح و آخرین تحولات سیاسی افغانستان گفتگو کرده‌اند.

نشست بین‌الافغانی دو روزه دوحه روز گذشته با نشر یک قطع‌نامه پایان یافت. قطع‌نامه مشترک این نشست با استقبال حکومت و شماری از سیاسون افغانستان همراه شده است.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۸

پایان دور هفتم گفتگوهای صلح در قطر؛ خلیلزاد به چین رفت

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان می‌گوید که بعد از نشست امروز سه‌شنبه(۱۸ سرطان) با طالبان عازم چین شده است.

kalilzad

آقای خلیلزاد در صفحه توییتراش نگاشته است: “من امروز صبح با نمایند‌گان طالبان دیدار کردم. حالا به چین می‌روم و سپس به واشنگتن برمی‌گردم تا گزارش‌ها و مشورت‌های مربوط به پروسه صلح را ارائه کنم.”

دور هفتم مذاکرات امریکا و گروه طالبان در ۸ ماه سرطان آغاز شده بود و تاکنون جزییاتی از این نشست به رسانه‌ها ارایه نشده، اما چندی قبل نمایندگان امریکا و طالبان گفته بودند که در دور هفتم مذاکرات، پیشرفت‌های خوبی داشته‌اند.

دور هفتم گفتگوهای صلح در حالی پایان می‌یابد که این دور از گفتگوهای صلح با یک وقفه دو روزه برای نشست بین‌الافغانی در دوحه نیز همراه بود.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۸

وزارت مالیه: ادارات دولتی حدود ۴۱ درصد از بودجه انکشافی سال جاری را مصرف کرده‌اند

سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید، ادارات دولتی در سال مالی ۱۳۹۸ تاکنون به گونه میانگین در حدود ۴۱ درصد از بودجه انکشافی و ۴۵ درصد از بودجه عادی خود را مصرف کرده‌اند.

شمروز خان مسجدی امروز سه‌شنبه (۱۸سرطان) در نشست خبری در کابل گفت، هدف وزارت مالیه این است که تا پایان سال مالی، ادارات دولتی بتوانند ۹۵ درصد بودجه‌شان را مصرف کنند.

به گفته او، میزان مجموعی عواید ملی جمع‌آوری شده در شش ماه نخست سال مالی ۱۳۹۸ به ۱۰۲ میلیارد افغانی رسیده که در مقایسه با سال مالی گذشته، ۱۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

mOF

سخنگوی وزارت مالیه دلایل افزایش عواید ملی را سهل‌سازی پروسه‌های مالیاتی و گمرکی، مبارزه با فساد و جلوگیری از مداخلات زورمندان و بعضی از ادارات در کارهای روزانه وزارت مالیه عنوان کرده، تاکید کرد که تنها در عواید گمرکات در شش ماه اول سال مالی روان، در حدود ۴ میلیارد افغانی افزایش رونما شده است.

او همچنان در ارتباط به مکتوبی که این روزها در شبکه‌ های اجتماعی در مورد ابلاغیه وزارت مالیه و هدایت شفاهی رییس‌جمهور دست به دست می‌شود، گفت: “محدودسازی ادارات امنیتی و کشفی در امور کاری ادارات دومی وزارت مالیه، که چند سال پیش بر اساس فیصله کابینه صورت گرفته است، به معنی جلوگیری از صلاحیت نظارت و تفتیش این ادارات نیست و در حال حاضر ادارات کشفی، امنیتی و تفتیش، به گونه روزمره با وزارت مالیه سر و کار دارند و با نظارت از واحدهای دومی این وزارت در مرکز و ولایات، از آن‌ها معلومات تقاضا می کنند”.

مسجدی خاطرنشان کرد که وزارت مالیه متعهد به تطبیق جدی قانون دسترسی به اطلاعات است و هر درخواست‌کننده اعم ادارات دولتی، رسانه‌ها، مراکز تحقیقاتی و مردم حق دارند هر گونه معلوماتی که قانون محدود نکرده باشد را از این وزارت به دست بیاورند.

این در حالی است که پیش از این نی، حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان اعلام کرده بود، نامه‌ای به تاریخ ۲۱ جوزا و با شماره‌ی CSO – 4400 از سوی وزارت مالیه صادر شده که خلاف قانون اساسی و قانون دسترسی به اطلاعات است.

به گفته نی، در این نامه آمده است: “نهادهای محترم کشفی و امنیتی، حق ارزیابی و نظارت از ادارات عایداتی این وزارت را نیز دارا نبوده، در صورتی که نیاز به معلومات واحدهای دومی وزارت مالیه داشته باشند، می‌توانند بعد از استیذان مقام وزارت مالیه به واحدهای دومی این وزارت مراجعه فرمایند.”

حمایت‌کننده رسانه‌های آزاد افغانستان افزوده است، در این نامه به حکم شفاهی رییس‌جمهور غنی استناد شده که به اساس هدایت رئیس جمهوری، هیچ‌یک از ارگان‌های کشفی و امنیتی به شمول ادارات دادستانی، اداره‌ عالی بررسی، ریاست عمومی امنیت ملی، ریاست ۶۲ و ریاست استخبارات وزارت داخله نمی‌توانند در امور واحدهای وزارت مالیه به خصوص گمرکات مداخله کنند.

نی این نامه را نشان‌دهنده‌ی اعمال محدودیت بر حق دسترسی به اطلاعات دانسته، گفته است که این نامه مانع چرخش آزاد اطلاعات می‌شود و مقام ریاست جمهوری باید واضح سازد که آیا در این مورد حکم شفاهی یا کتبی صادر کرده است یا خیر؟!

۱۸ / سرطان ۱۳۹۸

بازداشت یک افسر و سرباز ایرانی در ولایت فراه

مقام‌های محلی از بازداشت یک افسر و سرباز ایرانی در ولایت فراه خبر داده‌اند.

فاروق بارکزی، سخنگوی والی فراه امروز سه‌شنبه (۱۸سرطان) به خبرنامه گفت: “روز گذشته دو تن از نظامیان ایران همراه با یک میل دهشکه و یک عراده موتر داخل خاک افغانستان شده بودند که از سوی نیروهای سرحدی افغانستان بازداشت شدند”.

iran

بارکزی افزود، این سرباز و افسر ایرانی تاکنون در بند نظامیان افغانستان قرار دارند. به گفته او، دولت ایران کدام واکنشی در این مورد نشان نداده است.

در همین حال شاه محمود نعیمی عضو شورای ولایتی فراه با تایید این خبر به خبرنامه، در ارتباط به واکنش دولت ایران گفت: “روز گذشته تعدادی از کارگران افغان در بازارچه مشترک مرزی از سوی ایران بازداشت شدند و برق واراداتی این ساحه نیز از سوی ایران قطع گریده بود. هلی‌کوپترهای نطامی ایران هم‌چنان در ساحه مرزی در داخل خاک ایران به پرواز درآمده بودند”.

نعیمی خاطرنشان کرد، نیروهای مرزی پس از تشریک اطلاعات با مرکز، این موضوع از سوی دولت‌ها حل شده و همچنان برق ساحه وصل و گارگران نیز آزاد شده‌اند.

این عضو شورای ولایتی فراه تاکید کرد که فعلا نظامیان ایرانی آزاد شده‌اند.

۱۸ / سرطان ۱۳۹۸

صدیقی: حکومت از روند گفتگوها با طالبان آگاه و خوش‌بین است

سخنگوی ریاست جمهوری می‌گوید که حکومت از روند گفتگوهای صلح با طالبان آگاه است و در این مورد خوش‌بین است. صدیق صدیقی تأکید می‌کند که انتظار دارند گفتگوها با طالبان پیش از زمان برگزاری انتخابات در ماه میزان به یک توافق نسبی برسد.

Sadiq Sedighi ARG

آقای صدیقی امروز سه‌شنبه(۱۸سرطان) در نشست خبری در کابل گفت، حکومت افغانستان یک حکومت اسلامی است که اساس قانون اساسی هم بر آن تاکید دارد و انتخابات یگانه راه تمثیل حاکمیت ملی است.

او از نگنجانیدن موضوع آزادی رسانه‌ها در مواد قطع‌نامه نشست بین‌الافغانی قطر انتقاد کرد و افزود، حکومت مکلف است که از آزادی بیان و آزادی رسانه‌ها  که دست‌آورد دو دهه پسین افغانستان است، نگه‌داری کند.

صدیقی تاکید کرد، گفتگوها و صحبت‌ها در مورد صلح در جهت مثبت در حرکت است و این پیشرفت‌ها در نتیجه تلاش‌ها و طرح‌های مشترک حکومت افغانستان و جامعه جهانی به دست آمده است.

سخنگوی ریاست جمهوری خاطرنشان ساخت که جرگه مشورتی صلح صلاحیت‌هایی را در چارچوب قانون اساسی در مورد صلح به حکومت افغانستان داده نموده است.

این در حالی است که نشست دو روزه بین‌الافغانی دوحه روز گذشته با صدور یک قطع‌نامه به پایان رسید.