3 نکته در باره مراسم حج سال جاری؛ چهارشنبه اولین مجموعه حجاج افغان اعزام می شوند |
۳ نکته در باره مراسم حج سال جاری؛ چهارشنبه اولین مجموعه حجاج افغان اعزام می شوند

۳ نکته در باره مراسم حج سال جاری؛ چهارشنبه اولین مجموعه حجاج افغان اعزام می شوند

۱۸ / سرطان ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

اعزام اولین مجموعه زایرین افغان برای ادای مراسم حج به مکه مکرمه قرار است فردا چهارشنبه آغاز شود. انتقال این حجاج افغان توسط دو شرکت های هوایی آریانا و کام ایر صورت می‌گیرد.

همه ساله از افغانستان تعداد زیادی در مراسم حج به شهر مکه مکرمه می‌روند و امسال هم مطابق به سال های گذشته قرار است ۳۰ هزار نفر از افغانستان برای مراسم حج اعزام شوند.

۸۰ نفر مفتی

قرار است این هفته تعداد و لیست زایرین که در اولین پروازها به حج می‌روند از سوی وزارت حج و اوقاف به نشر برسد.

از مجموع شهروندان افغان که برای ادای مراسم حج سفر می کنند، ۶ هزار نفر از سوی ادارات دولتی و وکلای پارلمان معرفی شده اند. ۶۸۰ نفر ناظم وجود دارد که هر ناظم مسوولیت ۴۵ حاجی را خواهد داشت. ۵۰ نفر مساعدین که برای حاجیان کمک می کنند نیز در بین زایرین به شهر مکه مکرمه حضور خواهند داشت.

 ۶۰ تن از داکتران در جمع ۳۰ هزار زائر می باشند که در بخش خدمات صحی برای حاجیان فعالیت می‌کنند. امسال برای اولین بار ۸۰ نفر به عنوان مفتی به حج می روند و در هر پرواز حضور خواهند داشت که این افراد در عربستان برای حاجیان مراسم حج را آموزش می‌دهند و نیز در بخش مناسک مفتی ها و ناظمین برای حاجیان راهنمایی می کنند که چگونه مراسم را انجام دهند و مکان هایی که در آنجا مراسم انجام می دهند را تشریح می کنند.

اعزام اولین مجموعه زایرین افغان برای ادای مراسم حج به مکه مکرمه قرار است فردا چهارشنبه آغاز شود

اعزام اولین مجموعه زایرین افغان برای ادای مراسم حج به مکه مکرمه قرار است فردا چهارشنبه آغاز شود

خدمات وزارت حج و اوقاف

وزارت حج و اوقاف برای زائرین به شهر مکه مکرمه در داخل افغانستان و خارج از آن خدمات رسانی خواهد کرد. خدمات داخلی وزارت حج شامل برپایی کمپ های حاجیان در ۵ نقطه افغانستان می باشد. این نقاط شامل شهر مزارشریف، هرات، قندهار، جلال آباد و کابل می باشد. حاجیان افغان در این کمپ ها تجمع می کنند.

خدمات داخل این کمپ ها شامل غذا، محل بودوباش و خدمات بهداشتی، مکان عبادت و وسایل حمل و نقل می باشد. در همین حال حجاج افغان واکسن می شوند و مناسک حج را نیز می آموزند.

خدمات خارجی این وزارت در عربستان سعودی شروع می شود. این خدمات شامل حمل و نقل، مسکن، غذا، و خدمات صحی می شود.

پروازها

قرار است زائرین افغان در ۹۸ الی ۱۰۰ پرواز به شهر مکه مکرمه اعزام شوند. انتظار می رود که حاجیان افغان برای مدت یک ماه الی ۴۵ روز در عربستان سعودی اقامت داشته باشند.

ناصرالدین دریز، رییس نشرات وزارت حج و اوقاف در مورد تعیین مصارف زایرین در گفتگوی با خبرنامه گفت: “برای تعیین هزینه زایرین یک هیات از ریاست جمهوری، وزارت حج و اوقاف و ادارات امنیتی تشکیل می‌شود و این هیات در بخش های تغذیه، مسکن، ترانسپورت و بخش های صحی تحقیق می‌کنند که چقدر هزینه دارد و بعد از معلوم شدن این مقدار پول از زایرین اخذ می‌شود و در مقابل برای آنان خدمات در داخل و خارج از افغانستان داده می‌شود.”

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید