شبکه تولید برق آفتابی ولایت قندهار به بهره‌برداری سپرده شد |
شبکه تولید برق آفتابی ولایت قندهار به بهره‌برداری سپرده شد

بازتاب خبرهای 12 سرطان 1398

Image Title
۱۲ / سرطان ۱۳۹۸

شبکه تولید برق آفتابی ولایت قندهار به بهره‌برداری سپرده شد

شبکه تولید برق سولری ولایت قندهار توسط رییس‌جمهور غنی افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در یک خبرنامه گفته است، شبکه تولید برق سولری ولایت قندهار امروز چهارشنبه(۱۲سرطان) از سوی رییس جمهور غنی افتتاح و به بهره‌برداری سپرده شد.

kandahar 3

این پروژه برق آفتابی در دو بخش اعمار گردیده و ظرفیت تولید ۳۰ مگاوات برق را دارا می‌باشد.

گفتنی است این شبکه برق آفتابی با هزینه ۳۹ میلیون دالر از بودجه بخش خصوصی و سب‌سایدی وزارت مالیه تکمیل گردیده است.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۸

غنی: جنازه‌های سربازان با احترام تمام به خاک سپرده شود!

رییس‌جمهور غنی به تمام والی‌ها، ولسوال‌ها و شهردارهای کشور اعلام کرده که جنازه‌های سربازان را با احترام تمام به خاک بسپارند.

آقای غنی امروز چهارشنبه(۱۲سرطان) در قول اردوی ۲۰۵ اتل در قندهار گفت، نیروهای پولیس و اردوی ملی به توجه جدی نیاز دارند و وزارت‌های دفاع ملی و امورداخله باید در این زمینه اقدام نمایند.

او تاکید کرد، برای جایگزینی فرماندهان نظامی از معاونین یا افراد شایسته همان قطعه استفاده شود.

Ghani487

رییس‌جمهور افزود: “ترفیع حق پولیس است که باید انجام شود و به ترفیعات آن‌ها توجه اساسی صورت گیرد و کسانی که در میدان جنگ هستند، در ترفیعات‌شان محاسبه شود”.

وی خاطرنشان کرد: “چیزی که هر افسر و بریدمل را رنج می‌دهد، اکمال نشدن به موقع آنان است و وزارت‌های داخله و دفاع در مورد اکمالات و تجهیزات نیروهای امنیتی به سر وقت جدا رسیدگی کنند”.

غنی اضافه کرد، باید برای انتقال سربازان به خانه‌ها و ولسوالی‌های‌شان راه‌های محفوظ سنجیده شود تا از ترور سربازان و دیگر نیروهای امنیتی جلوگیری شود.

رییس‌جمهور با اشاره به روند صلح کشور نیز گفت: “صلح را تا آخرین مرحله تقعیب می‌کنیم؛ چون صلح خواست ملت است. جنگ باید در کشور ختم شود”.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۸

ادامه بن‌بست در انتخاب منشی و نائب منشی مجلس نمایندگان

مجلس نمایندگان بار دیگر نتوانست اعضای هیأت اداری خود را تکمیل کند.

نمایند‌گان این مجلس امروز (چهارشنبه، ۱۲سرطان) در ادامه برگزاری دومین انتخابات هیأت اداری خود، بار دیگر برای انتخاب منشی و نائب منشی به پای صندوق‌های رأی رفتند، اما هیچ یکی از نامزدان این پست‌ها نتوانستند رأی اعتماد لازم را به دست بیاورند.

حد نصاب لازم برای پیروزی در این انتخابات، با حضور ۲۰۹ نماینده مجلس، ۱۰۵ رأی اعتماد بود، اما سید طاها صادق و عبدالقادر قلات‌وال در پست منشی و هم‌چنین نظیفه ذکی و نعمت‌الله کریاب در پست نائب منشی نتوانستند این حد نصاب را به دست بیاورند.

Parliament

در این انتخابات، آقای صادق ۷۶ رأی تایید، قلات‌وال ۷۸ رأی تایید، نظیفه ذکی ۶۸ رأی تأیید و نعمت‌الله کریاب، تنها ۷۹ رأی تایید به دست آوردند.

این در حالی است که آرای سفید و باطال در این دور انتخابات، بار دیگر آن‌را به بن‌بست کشاند. نمایندگان برای انتخاب منشی ۱۹ رای سفید و ۳۶ رای باطل و برای انتخاب نائب منشی، ۳۰ رای سفید و ۳۲ رای باطل را استفاده کردند.

قرار است سومین انتخابات هیأت اداری مجلس نمایندگان در پست‌های منشی و نائب منشی، روز شنبه آینده(۱۵ سرطان) برگزار شود.

نمایندگان مجلس روز گذشته توانستند امیرخان یار و احمد شاه رمضان را به عنوان معاونان اول و دوم ریاست مجلس انتخاب کنند.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۸

طراح حمله تروریستی ناحیه شانزدهم کابل در میدان وردک کشته شد

مقام‌های امنیتی از کشته شدن طراح حمله تروریستی و پیچیده روز دوشنبه(۱۰ سرطان) بر نهادهای زیرمجموعه وزارت دفاع در ناحیه شانزدهم شهر کابل خبر داده‌اند.

محمد ویس صمیمی، فرمانده پولیس ولایت میدان وردک امروز چهارشنبه(۱۲سرطان) در یک نشست خبری در این ولایت گفت، در نتیجه یک شب گذشته نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های جلریز و نرخ این ولایت، شمار زیادی از شورشیان طالب کشته و زخمی شده‌اند.

صمیمی افزود، در میان کشته‌شدگان قاری سید آقا، یک فرمانده مشهور شبکه حقانی و طراح حمله تروریستی ناحیه شانزدهم کابل نیز شامل است.

photo_2019-07-03_17-01-28

فرمانده پولیس ولایت میدان وردک خاطرنشان کرد، نیروهای هوایی و زمینی در این ولایت از هماهنگی خوبی برخوردار اند و در عملیات شب گشته این نیروها در نقاط مختلف این ولایت، ۳۲ شورشی طالب به شمول فرماندهان این گروه کشته و ۳۵ دیگر آنان زخمی شده‌اند.

وی افزود، از آغاز سال ۱۳۹۸ تاکنون ۳۱۰ شورشی طالب کشته در ولایت میدان وردک کشته، ۱۷۱ تن زخمی و هم‌چنان ۲۶ تن دیگر بازداشت شده‌اند.

در حمله پیچیده انتحاری و مسلحانه روز دوشنبه(۱۰ سرطان) مهاجمین مسلح بر زیرمجموعه وزارت دفاع در ناحیه شانزدهم کابل، بیش از ۱۰۰ غیرنظامی به شمول ۵۰ دانش‌آموز زخمی شدند. گروه طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۸

14 عضو گروه داعش به شمول یک فرمانده آنان در ولایت کنر به دولت پیوستند

مقام‌های محلی از پیوستن ۱۴ عضو گروه داعش به شمول یک فرمانده آنان به دولت در ولایت کنر خبر داده‌اند.

عبدالغنی مصمم، سخنگوی والی کنر به خبرنامه گفت، امروز چهارشنبه(۱۲سرطان) ۱۴ تن از جنگجویان داعش به شمول یک فرمانده آنان به نام قیوم مشهور به زندانی به دولت پیوسته است.

photo_2019-07-03_16-40-54

وی افزود، این جنگجویان داعش در نقاط مختلف ولایت کنر فعالیت داشتند و امروز در نتیجه تلاش فرماندهی پولیس ولایت کنر، با سلاح‌های‌شان به دولت پیوسته‌اند.

ولایت کنر از جمله ولایت‌های کشور است که تروریستان گروه داعش در سال‌های اخیر فعالیت گسترده‌ای در این ولایت داشته‌اند.

۱۲ / سرطان ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 10 شورشی طالب در لوگر

مقام‌های امنیتی از کشته و زخمی شدن ۱۰ شورشی طالب در ولایت لوگر خبر داده‌اند.

photo_2019-07-03_15-56-11

قول اردوی عملیات‌های خاص امروز چهارشنبه(۱۲سرطان) با نشر یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات نیروهای کوماندو در مربوطات ولسوالی چرخ ولایت لوگر، ۷ شورشی طالب کشته و ۳ تن دیگر آنان زخمی شدند.

در این عملیات ۶ فرد مشکوک نیز بازداشت شده‌اند.

به گفته این قول اردو، در این عملیات  ۴ میل سلاح سبک، ۲ عراده واسطه نقلیه، ۱۰۰۰ گلوله مهمات مختلف، ۶۰۰ کیلوگرام مواد انفجاری، ۲ قاب دوربین، ۱۰ حلقه ماین، ۳ ثوب پرتله و۱ ثوب واسکت زره نیز به دست این نیروها افتاده است.