ریاست جمهوری: در جریان جزییات گفتگوهای بین الافغانی دوحه قرار نداریم |
ریاست جمهوری: در جریان جزییات گفتگوهای بین الافغانی دوحه قرار نداریم

بازتاب خبرهای 11 سرطان 1398

Image Title
۱۱ / سرطان ۱۳۹۸

ریاست جمهوری: در جریان جزییات گفتگوهای بین الافغانی دوحه قرار نداریم

سخنگوی ریاست جمهوری می گوید، حکومت در جریان جزییات نشست بین الافغانی که قرار است به تاریخ ۷ و ۸ جولای توسط یکی از نهادهای معتبر کشور آلمان در دوحه قطر برگزار شود، قرار ندارد.

آقای صدیقی امروز سه شنبه(۱۱سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت، افراد و اشخاصی که به این نشست دعوت شده اند، از آدرس های شخصی و با ظرفیت های شخصی شان اشتراک می کنند.

Sadiq Sedighi ARG

او افزود: “در این بحث یا برنامه هر نشستی که هست و یا هر هدفی که دنبال می کند، ما از اشتراک کننده ها آگاهی نداریم.”

سخنگوی ریاست جمهوری تاکید کرد، موضوع اساسی برای ما این است که مالکیت پروسه صلح افغانستان باید به دست مردم باشد.

صدیقی ابراز امیدواری کرد که با این تلاش ها و حمایت جامعه جهانی گفتگوهای مستقیم طالبان و حکومت افغانستان آغاز شود تا نتایج ملموسی به دست آید.

به گفته او، در حال حاضر این نشست مثل نشست های گذشته است و افراد هم بر اساس ظرفیت های خودشان اشتراک می کنند.

این در حالی است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان شب گذشته در توییتر اش نوشته، آلمان و قطر برای پذیرش میزبانی گفتگوهای بین‌الافغانی که به تاریخ ۱۶ و ۱۷ سرطان برگزار می‌شود، به توافق رسیده‌اند.

آقای خلیلزاد این نشست را برای پذیرش متقابل، دنبال نمودن اجماع و توافق برای حل اختلافات سیاسی مهم خوانده و برای اشتراک‌کنندگان آن آرزوی موفقیت کرده است.

۱۱ / سرطان ۱۳۹۸

یوناما به تحقیق خود در مورد پیامدهای حمله انتحاری روز گذشته کابل ادامه می دهد

هییت معاونت سازمان ملل در افغانستان(یوناما) می گوید، تیم حقوق بشر این نهاد به تحقیق خود در مورد پیامدهای حمله روز گذشته کابل ادامه می دهد.

یوناما امروز سه شنبه(۱۱سرطان) گفته است، از حمله روز گذشته ناحیه شانزدهم کابل که طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفت، متاثر شده است.

 یوناما افزوده است، یافته های ابتدایی نشان می دهد که این حمله پیچیده با انفجار مواد انفجاری آغاز شده و باعث وارد آمدن تلفات زیاد بر افراد ملکی گردیده است که در این میان زنان و شمار زیادی از کودکان شامل هستند.

kabul attack

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل ملل متحد برای افغانستان گفته است: “استفاده از امواد انفجاری در مناطق ملکی باعث تداوم آسیب رساندن شدید به جمعیت ملکی افغانستان می شود و من خواهان توقف فوری این اعمال وحشیانه هستم.”

او همچنان تاکید کرده که این حمله نشان می دهد، کسانی که این حمله را در این زمان برنامه ریزی و اجرا کردند، به مصونیت زندگی مردم بی گناه، بی اعتنا هستند؛ در حالی که قانون بین المللی بشردوستانه به صورت واضح حملات بدون تبعیض در مناطقی که افراد ملکی حضور دارند را منع قرار داده است.

یاماموتو خاطرنشان کرده است: “این موضوع مخصوصا زمانی فجیع می شود که یک عمل خشونت شدید از قبل برنامه ریزی شده، بدون توجه به مصونیت افراد ملکی صورت می گیرد.”

یوناما بار دیگر خواهان توافق فوری و صلح آمیز برای پایان جنگ شده، از تمامی گروه های درگیر خواسته برای حفاظت افراد ملکی از آسیب، به شمول اقدامات عملی در جهت تامین صلح، تلاش نهایی خویش را به خرج دهند.

این در حالی است که در حمله روز گذشته مهاجمین مسلح در ناحیه شانزدهم کابل، بیش از ۱۰۰ غیرنظامی به شمول ۵۰ دانش آموز زخمی شدند.

۱۱ / سرطان ۱۳۹۸

کشف یک انبار مهمات و مواد انفجاری طالبان در فاریاب

مقام های امنیتی از کشف یک انبار مهمات و مواد انفجاری شورشیان طالب در ولایت فاریاب خبر داده اند.

moi and mod

وزارت داخله گفته است، در نتیجه عملیات های مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی امروز سه‌شنبه (۱۱سرطان) در ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب، یک انبار مهمات و مواد انفجاری هراس افگنان طالب در روستای کته قلعه این ولسوالی کشف و ضبط شده است.

به گفته وزارت داخله، مهمات به دست آمده از این انبار، شامل گلوله های سلاح های سبک و سنگین، ماین های مختلف و مواد انفجاری می باشد.

همچنان این وزارت افزوده است که در نتیجه عملیات مشترک نیروهای امنیتی در ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب نیز دو عراده تانک هاموی که قبلا در اختیار تررویستان طالب قرار گرفته بود، از روستای رحمت آباد این ولسوالی به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

۱۱ / سرطان ۱۳۹۸

دوستم: صلح با گدایی به دست نمی‌آید

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری می گوید، صلح با گدایی به دست نمی‌آید و باید دشمنان مردم افغانستان با شکست مواجه شوند.

آقای دوستم روز گذشته(۱۰سرطان) در یک همایش با حضور رییس اجرایی حکومت در شهر شبرغان، مرکز جوزجان، اوضاع جاری امنیتی در حوزه شمال را نگران‌کننده خوانده، گفته است که “در آغاز حکومت وحدت ملی طرح وسیع و جامع امنیتی را در جلسات شورای امنیت ملی پیشکش کردم؛ اگر آن طرح عملی می‌شد، اکنون اوضاع کشور به خصوص در شمال و شمال‌شرق به این حد وخیم نمی‌گردید”.

dostom

به گفته وی، اکنون از همان طالبانی که چندین بار در شمال شکست خورده و اسیر شده بودند، در سطح ملی و بین‌المللی بزرگ‌نمایی می‌شود.

آقای دوستم از رییس اجرایی حکومت خواست تا از رییس جمهور بخواهد که در چهار ماه باقی‌مانده‌ی حکومت وحدت ملی، برای تأمین امنیت مردم تلاش نماید و بگذارد تا انتقام خون مردم از دشمنان گرفته شود.

وی به طالبان اخطار داد که راه گریز از شمال کشور وجود ندارد و اگر مردم افغانستان تصمیم بگیرند، دشمنان و مزدوران مانند گذشته با شکست ننگینی دچار خواهند شد.

معاون اول رئیس جمهور نیز از عملی نشدن وعده های رییس جمهور غنی در شمال انتقاد کرد و خاطرنشان نمود، وضعیت اقتصادی مردم در این حوزه چندین مراتب وخیم تر از گذشته شده است.

آقای دوستم در حالی از برخورد حکومت در قبال طالبان انتقاد می کند که او در این اواخر در سمت شمال کشور به سر می برد، اما علی رغم حضور او در شمال، طالبان تحرکات و حملات شان را در بخش هایی از این حوزه گسترش داده است.

۱۱ / سرطان ۱۳۹۸

غنی خواستار نظارت جامعه جهانی و نهادهای انتخاباتی از روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شد

رییس جمهور غنی ضمن تاکید بر شفافیت انتخابات، عدم مداخله مسئولین دولتی در روند انتخابات، از جامعه جهانی و نهادهای انتخاباتی خواست که از هر مرحله این روند به صورت دقیق نظارت کنند.

Ghani arg

در یک خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده است، جلسه مشترک در رابطه به انتخابات آینده ریاست‌جمهوری باحضور اعضای کمیسیون مستقل انتخابات، جامعه جهانی و حکومت امروز سه‌شنبه(۱۱سرطان) در ارگ برگزار شد.

 در این جلسه روی تدارکات بودجه برای استفاده از تکنالوژی در انتخابات آینده گفتگو شده و آقای غنی هدایت داده است که بدون تعلل کارهای تدارکاتی انتخابات آغاز شده و کمیسیون تداراکات ملی مراحل تهیه لوازم تخنیکی مورد نیاز را تکمیل نماید.

در این جلسه وزارت مالیه تعهد سپرده است که در هماهنگی با جامعه جهانی، جزییات بودجه کمیسیون مستقل انتخابات را امروز نهایی کند که در آن، اندازه بودجه دولت و کمک‌های مالی جامعه جهانی مشخص خواهد شد.

این در حالی است که شماری از کاندیدان ریاست جمهوری از عدم شفافیت انتخابات ریاست جمهوری پیش رو نگران هستند و حکومت را به دخالت در امور کاری کمیسیون مستقل انتخابات متهم می کنند.