بازداشت دو تن در پیوند به انتقال سلاح و مهمات از پیشاور به کابل |
بازداشت دو تن در پیوند به انتقال سلاح و مهمات از پیشاور به کابل

بازتاب خبرهای 6 سرطان 1398

Image Title
۶ / سرطان ۱۳۹۸

بازداشت دو تن در پیوند به انتقال سلاح و مهمات از پیشاور به کابل

نیروهای خاص ریاست امنیت ملی دو تن را در پیوند به انتقال سلاح و مهمات از پیشاور به کابل بازداشت کرده‌اند.

ریاست امنیت ملی امروز پنج‌شنبه(۶سرطان) با نشر یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات نیروهای خاص این ریاست، محب‌الله و نصیب شاه که می‌خواستند مقداری تسلیحات نظامی را از پیشاور به کابل انتقال دهند، بازداشت شده‌اند.

photo_2019-06-27_14-51-54

در خبرنامه این ریاست آمده است، بازداشت‌شدگان اعتراف کرده‌اند که این مقدار تسلیحات نظامی مربوط گروه طالبان را در یک عراده موتر تیلر از منطقه رینگ روت پیشاور بارگیری و قصد انتقال آن را به کابل داشتند.

به گفته ریاست امنیت ملی، سلاح و مهمات به دست آمده شامل ۳ میل راکت، ۱۹ میل سلاح سبک، ۲ عدد خپ‌کن، ۲ قبضه نارنجک‌انداز، ۵۵ پایه مخابره، ۴۰ عدد تخت ریموت و ریموت کنترول ماین، هزار‌ها گلوله و مقداری تسلیحات دیگر نظامی است که به منظور راه‌اندازی فعالیت‌های هراس‌افگنانه، ترور افراد و اشخاص، اخلال امن و نظم عامه به ولایت بغلان و سایر ولایت انتقال داده می‌شد.

۶ / سرطان ۱۳۹۸

پایان ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان در 33 ولایت تا روز شنبه/ ثبت‌نام رأی‌دهندگان در غزنی یک هفته تمدید شد

رییس کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، ثبت نام تقویتی رأی‌دهندگان روز شنبه هفته آینده(۸ سرطان) در ۳۳ ولایت کشور پایان یافته، اما ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ولایت غزنی برای یک هفته دیگر تمدید شده است.

خانم حوا علم نورستانی امروز پنج‌شنبه(۶سرطان) در نشست خبری در کابل گفت، پروسه ثبت‌نام تقویتی انتخابات ریاست جمهوری روز شنبه(۸سرطان) به جز ولایت غزنی پایان یافته، اما ثبت‌نام رأی دهندگان در ولایت غزنی برای یک هفته دیگر تمدید شده است.

او افزود، از مجموع ۴۵۹ مرکز ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان، ۴۲۸ مرکز فعال و ۳۱ مرکز غیرفعال گزارش شده که مراکز مسدود به تفکیک ولایت‌ها، ولایت هلمند ۵ مرکز، زابل ۲ مرکز، ارزگان ۲ مرکز، نورستان ۲ مرکز، بادغیس ۲ مرکز، هرات ۲ مرکز، فراه ۳ مرکز، جوزجان ۱ مرکز، فاریاب ۵ مرکز، سرپل ۱ مرکز، بغلان ۱ مرکز، تخار ۱مرکز، پکتیکا ۱ مرکز، بدخشان ۲ مرکز و قندز ۱ مرکز می‌باشد.

EC

به گفته خانم نوستانی، از آغاز این روند تاکنون، به جز ولایت غزنی، ۱۲۲ هزار و ۹۱۰ مرد، ۶۹ هزار و ۲۸ زن و هم‌چنان دو هزار و ۹۳۲ کوچی ثبت‌نام کرده‌اند.

او خاطرنشان کرد که در ولایت غزنی تا تاریخ چهار سرطان، از مجموع ۲۵۲ مرکز، ۴۲ مرکز آن غیرفعال بوده و نیز در مراکز فعال آن، ۱۴ هزار و  ۹۲۸ مرد، ۱۲ هزار و ۶۸۸ زن و هم‌چنان ۲۴۰ کوچی ثبت‌نام کرده‌اند.

رییس کمیسیون مستقل انتخابات از نهادهای جامعه مدنی، احزاب سیاسی، رسانه‌ها و همچنان از ادارات حکومتی خواست در این دو روز باقی مانده در قسمت تشویق مردم برای ثبت‌نام رأی‌دهندگان همکاری جدی کنند.

این در حالی است که ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری و همچنان ثبت‌نام عمومی رأی‌دهندگان در ولایت غزنی به تاریخ ۱۸ ماه جوزا آغاز شده بود.

۶ / سرطان ۱۳۹۸

آغاز مرحله نخست معاینات صحی شاگردان تازه وارد در شهر کابل

وزارت معارف اعلام کرده که در مرحله نخست معاینات صحی شاگردان تازه وارد، ۱۲ هزار شاگرد در ۴۰ مکتب شهر کابل معاینه می‌شوند.

این وزارت امروز پنج‌شنبه(۶سرطان) با نشر یک خبرنامه گفته است، معاینات صحی شاگردان تازه وارد که برنامه مشترک این وزارت و وزارت صحت عامه می‌باشد، با حضور دکتر میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف و ماموسی زیور، سرپرست وزارت صحت عامه در کابل آغاز شده است.

photo_2019-06-27_15-10-37

در این برنامه که امروز از لیسه استقلال شهر کابل آغاز شد، دکتر بلخی ضمن ابراز خرسندی از تطبیق یکی دیگر از تعهدات وزارت معارف در قبال کودکان افغانستان، از اجرای این برنامه در دو مرحله خبر داد و گفت: “در مرحله نخست معاینات صحی شاگردان جدیدالشمول برای ۱۲ هزار شاگرد در ۴۰ مکتب در شهر کابل و پس از آن در مرحله دوم در سطح زون‌ها اجرا می‌شود”.

وی هدف از اجرای این طرح را تقویت شاخصه‌های یادگیری شاگردان و بررسی وضعیت صحی آنان خوانده، افزود، این معاینات در سه بخش جوف دهان، چشم و گوش شاگردان انجام می‌شود.

سرپرست وزارت معارف هم‌چنان از نهایی شدن پالیسی حفظ بهداشت مکاتب در آینده‌ نزدیک و تداوم برنامه‌های رهبری این وزارت در راستای آگاهی‌دهی قاعدگی دختران خبر داد.

ماموسی زیور، معین مالی و اداری وزارت صحت عامه نیز در جریان این برنامه، از عرضه خدمات صحی در همکاری با وزارت معارف در قالب آموزش ۸۳۵ معلم و ایجاد ۳۴۰ اتاق صحی خبر داد.

۶ / سرطان ۱۳۹۸

آغاز کمپاین دواپاشی شهر کابل از سوی شهرداری

شهرداری کابل کمپاین دواپاشی این شهر را برای صحت و سلامتی شهروندان آغاز کرده است.

این شهرداری امروز پنج‌شنبه(۶سرطان) گفته است که کار دواپاشی به خاطر صحت و سلامتی شهروندان از مربوطات ناحیه دهم شهر آغاز شده است.

شهرداری کابل هدف از دواپاشی شهر را جلوگیری از شیوع امراض گوناگون خوانده، افزوده است که بعد از تشخیص نقاط آسیب‌پذیر از سوی نواحی مختلف، این کار را بخش صحت محیطی و محیط زیست این شهرداری ادامه می دهد.

Municipality

به گفته این شهرداری، عوامل ازدیاد پشه‌ها در این شهر عدم رعایت معیارهای حفاظت محیط زیست در مقابل دوکان‌های قصابی و میوه‌فروشی‌ها است.

شهرداری کابل همچنان از شهروندان این ولایت خواسته تا در پاک نگهداشتن محیط اطراف خود توجه جدی به خرج دهند

۶ / سرطان ۱۳۹۸

مدیر حج و اوقاف ولایت ننگرهار ترور شد

مقام‌های امنیتی از ترور مدیر حج و اوقاف ولایت ننگرهار از سوی افراد ناشناس خبر داده‌اند.

احمد فرید، سخنگوی پولیس ننگرهار امروز پنج‌شنبه(۶سرطان) به خبرنامه گفت: “حوالی ساعت ساعت ۱۲ امروز قاری هدایت‌الله هجران، مدیر ریاست حج و اوقاف ولایت ننگرهار در روبروی این ریاست در مربوطات ناحیه اول شهر جلال‌آباد توسط افراد مسلح ناشناس با گلوله تفنگچه کشته شد”.

hajj

فرید افزود، تاکنون در پیوند به این رویداد کسی بازداشت نشده و تلاش‌های پولیس برای یافتن عاملین آن ادامه دارد.

این در حالی است که در این اواخر آمار ترور به خصوص ترور عالمان دینی در ولایت ننگرهار افزایش یافته است.