طالبان: امریکا خروج نیروهایش از افغانستان را پذیرفته است |
طالبان: امریکا خروج نیروهایش از افغانستان را پذیرفته است

بازتاب خبرهای 28 جوزا 1398

Image Title
۲۸ / جوزا ۱۳۹۸

طالبان: امریکا خروج نیروهایش از افغانستان را پذیرفته است

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌گوید امریکا خروج نیروهایش از افغانستان را پذیرفته است.

سهیل شاهین امروز سه‌شنبه(۲۸جوزا) در صفحه توییتر اش در پاسخ به این‌که گفتگوهای شهر دوحه قطر چقدر پیشرفت کرده، گفته است که امریکا پذیرفته است تمامی نیروهایش را از افغانستان خارج کند.

sohil shaheen

او هم‌چنان تاکید کرده که امریکا هم‌چنان وعده داده تا در آینده افغانستان دخالت نکند.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها نمایندگان طالبان به چین رفته و احتمال دارد تا چند روز دیگر گفتگوهایشان را با نماینده امریکا در دوحه قطر، دوباره از سر گیرند.

گزارش‌های تأیید نشده دیگری نیز امروز منتشر شده که گویا هیأت طالبان به رهبری ملا برادر، از چین عازم ایران شده و با مقام‌های ایرانی گفت‌وگو کرده، اما این گزارش از سوی طالبان و ایران تا هنوز تأیید نشده است.

۲۸ / جوزا ۱۳۹۸

راه‌یابی تیم ملی فوتسال زیر 20 سال افغانستان به نیمه‌نهایی قهرمانی آسیا

تیم ملی فوتسال زیر ۲۰ سال افغانستان در دیداری دیگر در مسابقات قهرمانی آسیا در برابر تیم قدرت‌مند تایلند به پیروزی ۳ بر ۲ رسید.

این دیدار از ساعت ۵ بعد از ظهر امروز سه‌شنبه(۲۸ جوزا) در ورزشگاه پورشریفی شهر تبریز ایران آغاز شد و در نهایت با نتیجه ۳ بر ۲ به نفع افغانستان به پایان رسید.

افغانستان با این پیروزی برای نخستین بار به مرحله نیمه نهایی مسابقات قهرمانی آسیا راه یافت. افغانستان روز پنج‌شنبه(۳۰ جوزا) به مصاف اندونزی می‌رود.

photo_2019-06-18_19-08-29

در صورت پیروزی افغانستان مقابل اندونزی، این تیم به فینال مسابقات قهرمانی آسیا راه خواهد یافت.

پیش از این، افغانستان روز یک‌شنبه(۲۶ جوزا) با تیجه ۲ بر ۳ از تیم ملی ایران شکست خورد، اما به دلیل پیروزی ۶ بر ۱ مقابل تایلند، به عنوان تیم دوم گروه خود به مرحله حذفی(۸ تیم) راه یافت.

۲۸ / جوزا ۱۳۹۸

محب: روزانه حداقل 50 تن در مبارزه با تروریزم در افغانستان قربانی می‌شوند

مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور افغانستان می‌گوید، روزانه حداقل ۵۰ تن در کشور در مبارزه با تروریزم قربانی می‌شوند و این نشان می‌دهد افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم قرار دارد.

photo_2019-06-18_19-49-29

حمدالله محب امروز سه‌شنبه(۲۸جوزا) در دهمین نشست امنیتی در شهر اوفای روسیه گفت: “تروریستان و قاچاقبران مواد مخدر دو روی یک سکه هستند، مواد مخدر به عنوان منبع عایداتی اصلی تروریزم شناخته می‌شود که ارزش سالانه آن به میلیاردها دالر می‌رسد و مبارزه با این پدیده‌، مستلزم اقدامات منسجم و مشترک است”.

 او با اشاره به جرایم مالی و پول‌شویی افزود، مبارزه معاملات پولی غیرقانونی از طریق سیستم‌های حواله راجستر نشده و تمویل تروریزم از طریق اقدامات به اصطلاح خیریه در منطقه، که نظارتی از آن صورت نمی‌گیرد، الزامی است.

 مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور تاکید کرد: “هزاران تن در منطقه، برای پیوستن به گروه‌های تروریستی به صورت غیرقانونی از سرحدات عبور و مرور می‌کنند، آموزش می‌بینند و شهروندان ما را هدف قرار می‌دهند؛ از همین‌رو همکاری مشترک در راستای مدیریت سرحدات‌ در منطقه و تجهیز قوای سرحدی با تکنالوژی مورد نیاز جهت مبارزه با تهدیدها ضروری می‌‎باشد.”

 او همچنان جرایم سایبری را ابزار دیگر جنگ‌های هایبریدی دانسته، خاطرنشان کرد: “افغانستان آماده است تا از طریق همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای، استفاده از فضای سایبری توسط عناصر مخرب را که منجر به ایجاد دهشت و مانع پیشرفت جوامع می‌شود، محدود ساخته و از بین ببرد”.

۲۸ / جوزا ۱۳۹۸

انتخاب مولوی عبدالسلام عابد به عنوان سفیر حسن نیت وزارت صحت عامه برای آگاهی از ضرر تنباکو

وزارت صحت عامه می‌گوید که مولوی عبدالسلام عابد، از علمای شناخته شده به عنوان سفیر حسن نیت در جهت بلند بردن آگاهی مردم مبنی بر زیان‌های استفاده از تنباکو و دخانیات انتخاب شده است.

فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه امروز سه‌شنبه(۲۸جوزا) در نشست تجلیل ار روز تنباکو گفته است: «در افغانستان بیشتر از ۴۵ درصد مرگ و میرها ناشی از امراض غیرساری می‌باشد و استفاده از تنباکو یکی از عوامل عمده امراض غیرساری است».

mowlawi safir hussain

به گفته وزیر صحت عامه، قانون افزایش مالیات در پیوند به واردات تنباکو طرح‌ریزی شده که با تصویب آن، استفاده از دخانیات به دلیل بلند رفتن قیمت آن کاهش می‌یابد.

گفتنی است استفاده از تنباکو سالانه جان بیشتر از ۸ ملیون تن را در جهان می‌گیرد و دخانیات یکی از عوامل عمده بیماری‌های غیرساری می‌باشد.

۲۸ / جوزا ۱۳۹۸

امضای تفاهم‌نامه‌های ایجاد 53 مرکز صحی در ولایت‌های قندهار و هلمند

وزارت صحت عامه می‌گوید که تفاهم‌نامه‌های ایجاد ۲۳ مرکز صحی فرعی در ولایت قندهار و ۳۰ مرکز صحی فرعی دیگر در ولایت هلمند با مؤسسات تطبیق‌کننده خدمات صحی این ولایت‌ها امضا شده است.

این وزارت امروز سه‌شنبه(۲۸جوزا) در یک خبرنامه گفته است، این مراکز صحی حدود ۱۸۰ هزار تن را در ولایت هلمند و نزدیک به ۱۳۰ هزار تن را در ولایت قندهار تحت پوشش خدمات صحی اساسی قرار خواهد داد که شامل خدمات صحت کودک و مادر به شمول مراقبت‌های قبل و بعد از ولادت و خدمات ولادی، خدمات واکسیناسیون، تداوی بیماری‌های ساری و غیرساری معمول، ارایه آموزش‌های بهداشتی و بلند بردن سطح آگاهی عامه به خاطر پیش‌گیری از بیماری‌ها، خدمات ابتدایی تغذیه عمومی و تداوی توبرکلوز می‌شود.

photo_2019-06-18_17-09-15

به گفته وزارت صحت عامه، علاوه بر ایجاد این مراکز صحی، فراهم‌سازی تجهیزات طبی، استخدام، آموزش و ارتقای ظرفیت کارمندان حرفه‌ای این مراکز نیز شامل این خدمات می‌باشد، که در مجموع بیش از ۳٫۹ ملیون دالر هزینه آن است.

وزیر صحت عامه حین امضای این سندها گفته است: “گردش ویروس پولیو در ولایت‌های قندهار و هلمند هنوز وجود دارد و ما مصمم استیم که با ایجاد این مراکز، خدمات واکسیناسیون را افزایش و ویروس پولیو را در این ولایت‌ها توقف دهیم”.