پایان رقابت‌های بین‌المللی تکواندوی هند با کسب دو عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی توسط افغانستان |
پایان رقابت‌های بین‌المللی تکواندوی هند با کسب دو عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی توسط افغانستان

1398بازتاب خبرهای 27 جوزا

Image Title
۲۷ / جوزا ۱۳۹۸

پایان رقابت‌های بین‌المللی تکواندوی هند با کسب دو عنوان قهرمانی و نایب قهرمانی توسط افغانستان

فدراسیون ملی تکواندوی افغانستان می‌گوید که دومین دوره رقابت‌های بین‌المللی G1 تکواندوی هندوستان، با قهرمانی تیم افغانستان در بخش بزرگ‌سالان و نائب قهرمانی در بخش نوجوانان به پایان رسیده است.

فدراسیون ملی تکواندو امروز دوشنبه(۲۷جوزا) با نشر یک خبرنامه گفته است، در این رقابت‌ها افغانستان در بخش بزرگ‌سالان با کسب ۴ مدال طلا، ۳ مدال نقره و ۲ مدال برنز، مجموعا با ۹ مدال توانست قهرمان شود.

در این مسابقات احمد بخشی در وزن ۶۳ کیلوگرام، حسین لطفی در وزن ۶۸ کیلوگرام، رامش حسینی در وزن ۸۰ کیلوگرام و مصطفی قرلق در وزن مثبت ۸۷ کیلوگرام چهار مدال طلایی کشور را به دست آورده‌اند. همچنان حکمت‌الله زین در وزن ۶۳ کیلوگرام، احمدسیر خالقی در وزن ۷۴ کیلوگرام و نثار احمد عبدالرحیمزی در وزن ۸۰ کیلوگرام سه مدال نقره کشور را کسب کردند و در نهایت محمد اشرف شکران در وزن ۸۷ کیلوگرام و عبدالستار شاهی در وزن مثبت ۸۷ کیلوگرام، دو مدال برونز را به نفع افغانستان کسب کردند.

photo_2019-06-17_15-55-57

از سوی دیگر، بر اساس این خبرنامه، نوجوانان ملی‌پوش کشور موفق شدند با کسب ۴ مدال طلا، ۲ مدال نقره و ۲ مدال برنز، مقام نائب قهرمانی مسابقات تکنواندوی G1 هند را کسب کنند.

در این رقابت‌ها مرتضی صالح در وزن ۵۹ کیلوگرام با شش پیروزی، شهرام خاکسار در وزن منفی ۶۸ کیلوگرام با ۵ پیروزی، راشد سروری در وزن منفی ۳۰ کیلوگرام با ۵ پیروزی و فرزاد منصوری با شش پیروزی، توانستند مدال طلا این رقابت‌ها را از آن خود کنند.

بر اساس خبرنامه فدراسیون ملی تکواندو، افغانستان در بخش بانوان نیز توانسته صاحب دو مدال برنز شود.

این رقابت‌ها از ۱۱ الی ۱۶ ماه جون با حضور حدود ۲۵۰۰ ورزشکار به میزبانی شهر حیدرآباد هند برگذار شده بود که افغانستان در بخش بزرگ‌سالان قهرمان شد و در بخش نوجوانان مقام دوم را از آن خود کرد.

۲۷ / جوزا ۱۳۹۸

رییس‌جمهور پیشین مصر در دادگاه بررسی اتهاماتش جان داد

محمد مرسی، رییس‌جمهور پیشین مصر که در سال ۲۰۱۳ به دنبال کودتای نظامی از قدرت برکنار شد، جان خود را در جلسه دادگاه رسیدگی به اتهاماتش از دست داد.

آقای مرسی در طول ۶ سال گذشته که از قدرت برکنار شده، در زندان به سر برده و اتهام‌های متعددی علیه او از جمله دستگیری و شکنجه شماری از تظاهر‌کنندگان در دوران ریاست‌جمهوری خود، مطرح بوده است. او به دلیل برخی از این اتهام‌ها، به اعدام محکوم شده بود.

mohammad merci

وی که بعد از ظهر امروز دوشنبه(۲۷ جوزا) برای رسید‌گی به اتهامات‌اش در دادگاه حاضر شده بود، در جلسه دادگاه از هوش رفت و جان خود را از دست داد.

آقای مرسی از رهبران اخوان‌المسلمین مصر است که پس از بهار عربی در مصر، در انتخابات ریاست جمهوری به قدرت رسید، اما با کودتای نظامی مواجه شد و پس از آن، این حزب نیز از سوی دولت نظامی این کشور، به عنوان یک گروه تروریستی اعلام گردید. بسیاری از رهبران این حزب، فراری، زندانی و یا اعدام شده‌اند.

۲۷ / جوزا ۱۳۹۸

پیشنهاد 5 سال زندان از سوی دادستانی کل برای رییسان و کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی

گزارش‌ها حاکی از آن است که دادستانی کل برای رییسان و کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی، رییس دبیرخانه و رییس بخش فن‌آوری کمیسیون مستقل انتخابات، پیشنهاد پنج سال زندان را داده است.

آریانانیوز با انتشار سندهایی گزارش داده که اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد تغییر نتایج انتخابات پارلمانی ولایت بدخشان متهم شده‌اند.

iec

بر اساس این گزارش، هرچند این پرونده به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری و دادگاه امنیت عامه حوزه چهارم رفته، اما تاکنون هیچ دادگاهی‌ مسوولیت فیصله در مورد این پرونده را به عهده نگرفته است.

با این وجود، جمشید رسولی، سخن‌گوی دادستانی کل می گوید: “به زودترین فرصت دادستانی کل در روشنایی این مصوبه و قوانین افغانستان، دوسیه را محول دادگاه خواهد ساخت و پس از آن اطلاع‌رسانی خواهد شد”.

۲۷ / جوزا ۱۳۹۸

بانک تجارتی افغانستان هم ورشکست شد

بانک مرکزی افغانستان می‌گوید که پس از ورشکست شدن بانک انکشافی افغانستان و کابل بانک در سال‌های گذشته، “بانک تجارتی افغانستان” نیز ورشکست شده است.

طلوع‌نیوز در گزارشی در این مورد گفته که موضوع ورشکستی بانک تجارتی افغانستان، به سال گذشته بر می‌گردد و در حال حاضر تصفیه این بانک جریان دارد.

به گفته بانک مرکزی افغانستان، ماجرای مشکلات در بانک تجارتی افغانستان به سال ۱۳۹۱هجری خورشیدی برمی‌گردد؛ زمانی‌که این بانک، یک بانک قرضه‌های کوچک زیرنام “برک بنگلادیشی” فعالیت داشت.

photo_2019-06-17_20-48-18

بر اساس این گزارش، خلیل‌ صدیق، رییس بانک مرکزی می‌گوید، در آن زمان مسؤولان برک بانک به علت‌های ناروشنی تصمیم گرفتند که از بازار افغانستان بیرون بروند، اما دو تن به نام‌های آرین عظیمی و سلیم عظیمی، که گفته می‌شود صراف بوده‌ و نیز یک سرمایه‌گذار به نام سید محمد شاه، بانک برک را بیش از سه میلیون دالر خریدند و بی‌درنگ برای آن، جواز یک بانک(بانک تجارتی افغانستان) را از بانک مرکزی گرفتند.

اما حالا بانک مرکزی می‌‎پذیرد که جوازدادن مجدد به این بانک، آن‌هم بی بررسی‌های لازم از سرمایه‌های خریداران آن، اشتباه بوده‌است.

۲۷ / جوزا ۱۳۹۸

هشدار آگاهان: اگر دور هفتم مذاکرات امریکا و طالبان نتیجه ندهد، مذاکرات سال‌ها به تعویق خواهد افتاد!

با این‌که هنوز زمان دقیق آغاز دور هفتم مذاکرات امریکا و طالبان در قطر مشخص نیست، برخی منابع آگاه می‌گویند اگر این دور از مذاکرات به نتیجه نرسید، ممکن است گفت‌وگوهای صلح سال‌ها به تعویق بیافتد.

به گزارش طلوع‌نیوز، حسن حقیار، آگاه مسایل سیاسی هشدار می‌دهد: “اگر گفت‌وگوهای دور هفتم به نتیجه نرسد، دیگر نه از گفت‌وگوهای بین‌ افغان‌ها خبری است و نه با امریکاییان؛ گفت‌وگوها سال‌ها به تعویق خواهد افتاد”.

qatar

این در حالی است که هیأت طالبان در قطر به چین سفر کرده تا با مقام‌های این کشور در مورد روند صلح افغانستان گفت‌وگو کنند.

سید اکبر آقا، از فرماندهان پیشین طالبان در این‌باره می‌گوید که پس از این سفر، دور جدید گفت‌وگوهای امریکا با این گروه در قطر آغاز خواهد شد.

اما سخنگوی طالبان در قطر می‌گوید، در صورت به نتیجه رسیدن این دور از گفت‌وگوها، مذاکرات بین‌الافغانی برگزار خواهد شد.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر خاطرنشان کرد: “وقتی امریکایی‌ها، جدول زمان‌بندی خروج نیروهایش را اعلام کند، این راه را باز خواهد کرد تا افغان‌ها با یکدیگر بنشینند و دربارۀ حکومت آینده گفت‌وگو کنند”.

۲۷ / جوزا ۱۳۹۸

حکمتیار: افغانستان در امر انتخابات مستقل نیست!

رهبر حزب اسلامی می‌گوید که افغانستان در امر انتخابات استقلال ندارد، چون زمان و چگونگی برگزاری آن از سوی خارجی‌ها تعیین می‌شود.

گلبدین حکمتیار امروز دوشنبه(۲۷جوزا) در یک نشست خبری در کابل گفته است، افغانستان سنگر مجاهدین است و سرنوشت آن نیز باید به دست آنان باشد.

او افزود: “امروز هیچ مرجع قدرتمندی که از مردم افغانستان نمایندگی کند، وجود ندارد؛ مجلس نمایندگان، کابینه، ارگ ریاست جمهوری هیچ کدام مرجعی مشروع برای مردم افغانستان نیست”.

hekmatyar 12

رهبر حزب اسلامی تاکید کرده که امریکا میلیاردها دالر در افغانستان هزینه کرده و تا کنون به هیچ هدفی نرسیده است.

به گفته گلبدین حکمتیار، اشغال افغانستان از دوران اتحاد جماهیر شوری سابق آغاز و برای ناتو به میراث رسیده است.