از بیماران آمیزشی تا معلولان جنگی؛ 4 نکته مهم از گزارش سازمان بهداشت جهانی در باره افغانستان و جهان |
از بیماران آمیزشی تا معلولان جنگی؛ ۴ نکته مهم از گزارش سازمان بهداشت جهانی در باره افغانستان و جهان

از بیماران آمیزشی تا معلولان جنگی؛ ۴ نکته مهم از گزارش سازمان بهداشت جهانی در باره افغانستان و جهان

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۲۳ / جوزا ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

۱ میلیون نفر مبتلایان روزانه بیماری آمیزشی

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) که پنج شنبه ۱۶ جوزا به نشر رسیده روزانه یک میلیون مورد جدید بین سنین ۱۵ الی ۴۹ سال در جهان به آمار مبتلایان به بیماری های آمیزشی افزوده شده است.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که به طور میانگین از ۲۵ نفر، دست کم یک نفر به بیماری‌های آمیزشی مانند کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس مبتلا هستند که در طبقه بندی بیماری‌های آمیزشی قرار دارند.

بر اساس آمارهای منتشر شده در این گزارش ۱۲۷ میلیون مورد جدید آلوده به عفونت کلامیدیایی، ۱۵۶ میلیون مورد جدید آلوده به عفونت تریکومونیازیسی، ۸۷ میلیون مورد جدید سوزاک و ۶.۳ میلیون مورد جدید سفلیس در سال ۲۰۱۶ میلادی گزارش شده است.

۳۷۶ میلیون بیمار در سال

گزارش سازمان جهانی صحت آمار سالانه این بیماری را ۳۷۶ میلیون مورد جدید نوشته که برخی از آن‌ها ممکن است هم زمان به چندین بیماری مبتلا باشند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) که پنج شنبه 16 جوزا به نشر رسیده روزانه یک میلیون مورد جدید بین سنین 15 الی 49 سال در جهان به آمار مبتلایان به بیماری های آمیزشی افزوده شده است

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO) که پنج شنبه ۱۶ جوزا به نشر رسیده روزانه یک میلیون مورد جدید بین سنین ۱۵ الی ۴۹ سال در جهان به آمار مبتلایان به بیماری های آمیزشی افزوده شده است

بیماری‌های آمیزشی بیشتر به خاطر سکس واژنی، دهانی یا مقعدی بدون محافظ منتقل می‌شود. تعدادی از این بیماری‌ها از مادر به جنین انتقال پیدا می‌کنند و بیماری سیفلیس از طریق خون انتقال میابد.

عدم درمان بیماران مشکلات جدی چون ناباروری برای زنان و مردان به همراه دارد، گاهی نیز مرگ جنین، حاملگی خارج از رحم و احتمال به بیماری ایدز را نیز در پی دارد.

شرم و مرگ ۲۰۰ نوزاد

در این گزارش بر بنیاد گفته‌های محققین سازمان جهانی بهداشت شرم عاملی است که باعث شیوع بیشتر این بیماری‌ها می‌شود. نداشتن علایم مشخص نیز یکی دیگر از چالش‌هایی است که شرکای جنسی از آن بی‌خبر بوده و مرگ را برای آنان و یا از مادر به نوزاد به همراه دارد.

بیماری سیفلیس خود به تنهایی باعث مرگ و مرده‌زایی ۲۰۰ نوزاد در سال است. این اپیدمی خاموش و پنهانی خطری برای جهان محسوب می‌شود.

مبتلا بودن تعداد بسیار زیاد بیماران به سوزاک نگران‌‌کننده است و می‌تواند به شیوع بیماری سوپر‌سوزاک (super-gonorrhea) منجر شود، که سال گذشته مواردی از آن در بریتانیا و استرالیا دیده شد، و عملا درمان‌ناپذیر است.

اما هنوز هم برای کشورهای رو به پیشرفت مانند افغانستان و دیگر کشورها آمار دقیقی از مبتلایان سوپر سوزاک وجود ندارد اما باید به بیمارانی که مبتلا به سوزاک هستند توجه بیشتری صورت گیرد.

۸۰۰ هزار افغان معلول

سازمان جهانی صحت در مورد چندین دهه جنگ و درگیری، گزارش ۸۰۰ هزار افغان دارای معلولیت را که ۲٫۷ درصد کشور را در بر می‌گیرد، گزارش داده است.

این گزارش نشان می‌دهد که در مناطق جنگی از هر ۵ نفر یک نفر به اضطراب، اختلال روانی پس از صدمه و افسردگی دچار می‌باشند.

سازمان جهانی صحت در مورد چندین دهه جنگ و درگیری، گزارش 800 هزار افغان دارای معلولیت را که 2.7 درصد کشور را در بر می‌گیرد، گزارش داده است

سازمان جهانی صحت در مورد چندین دهه جنگ و درگیری، گزارش ۸۰۰ هزار افغان دارای معلولیت را که ۲٫۷ درصد کشور را در بر می‌گیرد، گزارش داده است

یافته  ها حاکی از این است که ۳۷ درصد از ساکنان افغانستان با معلولیت جسمانی، ۲۶ درصد با ناتوانی‌های حسی و ۴۶ درصد دیگر با معلولیت‌های چندگانه مواجه هستند.

سازمانی جهانی همچنان گزارش داده است بین ۶۰ الی ۸۰ درصد از افراد دارای معلولیت در مناطق دوردست و قریه‌ها و دور از دسترسی به امکانات صحی زندگی می‌کنند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان سازمان بهداشت جهانی

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید