30 جنجگوی قطعه سرخ طالبان به شمول 3 فرمانده پاکستانی در ننگرهار کشته شدند |
۳۰ جنجگوی قطعه سرخ طالبان به شمول ۳ فرمانده پاکستانی در ننگرهار کشته شدند

بازتاب خبرهای 20 جوزا 1398

Image Title
۲۰ / جوزا ۱۳۹۸

۳۰ جنجگوی قطعه سرخ طالبان به شمول ۳ فرمانده پاکستانی در ننگرهار کشته شدند

مقام‌های محلی در ولایت ننگرهار از کشته شدن ۳۰ جنگجوی قطعه سرخ طالبان به شمول ۳ فرمانده پاکستانی در این ولایت خبر داده‌اند.

mod

دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار امروز دوشنبه(۲۰ جوزا) با نشر یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات شب گذشته نیروهای امنیت ملی در منطقه کودی‌خیل ولسوالی شیرزاد این ولایت، ۳۰ جنگجوی قطعه سرخ طالبان به شمول ۳ تبعه پاکستانی کشته شدند.

در این خبرنامه آمده است که در این عملیات ۱۴ تن دیگر از قطعه سرخ طالبان زخمی شده و نیز دو دستگاه مخابره و دو باب قرارگاه آنان نیز تخریب شده است.

همچنین در یک خبر دیگر، دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار گفته است، در نتیجه درگیری نیروهای امنیتی در منطقه غازی بابای ولسوالی سرخ‌رود این ولایت، احسان‌الله مشهور به جهادیار، یک فرمانده محلی طالبان کشته شده است.

۲۰ / جوزا ۱۳۹۸

والی غور: 100 روستا در نتیجه هم‌دستی بزرگان قومی با طالبان سقوط کرده است

گزارش‌های محلی از ولایت غور حاکی از آن است که در چند روز گذشته ۱۰۰ روستای این ولایت به دست طالبان سقوط کرده است.

غلام ناصر خاضع، والی غور که امروز دوشنبه(۲۰ جوزا) در یک نشست خبری در مرکز این ولایت صحبت می‌کرد، تأکید کرد که سقوط این روستاها در نتیجه هم‌دستی و تبانی برخی بزرگان قومی با طالبان صورت گرفته است، اما آقای خاضع از مردم و بزرگان اقوام در ولایت غور خواست تا طالبان را که او “مار آستین” خطاب کرد، در مناطق‌شان جای ندهند.

ghor

وی سقوط این روستاها را موقتی خواند و تأکید کرد که هیچ‌گاه شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت سقوط نخواهد کرد.

به گفته آقای خاضع، نیروهای تازه نفس از کابل و هرات به غور آمده و قرار است به زودی عملیات گسترده‌ای را علیه طالبان راه‌اندازی نمایند.

۲۰ / جوزا ۱۳۹۸

سفر رهبری وزارت دفاع و فرماندهی ناتو به فراه؛ تأکید خالد بر آمادگی برای رویارویی با طالبان

رهبری وزارت دفاع و فرماندهی حمایت قاطع ناتو در یک سفر ولایتی دیگر، برای بررسی وضعیت امنیتی ولایت فراه، به مرکز این ولایت سفر کردند.

در این سفر به شهر فراه، اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی همراه با جنرال سکات میلر، فرمانده مأموریت حمایت قاطع ناتو و شمار دیگر از مقام‌های امنیتی کشور حضور داشتند.

وزارت دفاع

اسدالله خالد در جریان این سفر بار دیگر به طالبان هشدار داد که نیروهای امنیتی آماه هرگونه رویاروی با این گروه اند: «ما این‌جا استیم تا به چالش‌های شما [طالبان] گوش دهیم و در برابر آن عمل کنیم».

جنرال اسکات میلر، فرماندهی مأموریت حمایت قاطع نیز می‌گوید که در این سفر، درباره چگونگی مبارزه با تروریسم و راه‌های رسیدن به صلح با مقام‌های محلی ولایت فراه گفت‌وگو شده‌است.

این در حالی است که در چند هفته اخیر، رهبری وزارت دفاع و فرماندهی مأموریت حمایت قاطع ناتو به ولایات زابل، قندهار و غزنی سفر کرده و وضعیت امنیتی این ولایات را از نزدیک دنبال نموده بودند.

۲۰ / جوزا ۱۳۹۸

هشدار شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برای تحریم انتخابات

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با انتقاد از بی‌عدالتی و تبعیض سران حکومت، هشدار داده‌اند که برای مبارزه با این بی‌عدالتی و تبعیضی که در حق آن‌ها روا داشته شده، از هر گزینه‌ای از جمله تحریم انتخابات استفاده خواهند کرد.

شورا

این شورا امروز دوشنبه(۲۰ جوزا) در یک خبرنامه بار دیگر سران حکومت به ‌ویژه محمداشرف غنی را به قانون‌شکنی و سوء‌استفاده از امکانات دولتی متهم کرده گفته که سران حکومت از صلاحیت‌ها و امکانات دولتی به صورت ناجایز استفاده می‌کنند.

این نامزدان از جانب دیگر اعلام کرده‌اند که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله طرح آن‌ها را برای عبور از بن‌بست خلاء قدرت نپذیرفته‌اند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در عین حال تأکید کرده که هرگونه عزل و نصب مقامات بلندپایه دولتی پس از اول جوزا غیرقانونی است و به معنای هماهنگی برای مهندسی انتخابات است.

این شورا به کمیسیون مستقل انتخابات نیز توصیه کرده تا تمامی فعالیت‌ها و فیصله‌هایش را بدون جانب‌داری در چوکات قانون انجام دهد و در صورت نقض قانون، کمیشنران این کمیسیون را سلب اعتماد خواهند کرد.

این در حالی است که شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری پیش از این گفته بودند که پس از اول جوزا تا انتخاب رییس‌جمهور جدید، باید حکومت سرپرست در کشور تشکیل شود؛ طرحی که تاکنون پذیرفته نشده است.

۲۰ / جوزا ۱۳۹۸

پس از دو سال؛ یک قرارگاه امنیتی در ارزگان به کنترول نیروهای امنیتی درآمد

وزارت دفاع از تصرف دوباره یک قرارگاه نیروهای نظم عامه در ولایت ارزگان پس از دو سال خبر داده است.

mod

این وزارت امروز دوشنبه(۲۰جوزا) با نشر یک خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات مشترک نیروهاى امنیتى و دفاعى کشور به رهبرى نیروهای کوماندو در مرکز ولایت ارزگان، یک قرارگاه نیروهای امن و نظم عامه که از دو سال بدین‌سو در کنترول طالبان قرار داشت، دوباره به تصرف نیروهای امنیتی درآمده است.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای امنیتی و شورشیان طالب در این عملیات چیزی نگفته است.

۲۰ / جوزا ۱۳۹۸

هند هزار بورسیه تحصیلی دیگر را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد

وزارت تحصیلات عالی اعلام کرده است که هند هزار بورسیه تحصیلی را در مقاطع مختلف تحصیلی در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

2

این وزارت امروز دوشنبه(۲۰جوزا) با نشر یک خبرنامه گفته است که وینای کمار، سفیر هند در افغانستان در دیدار با عبدالتواب بالاکرزی، معین علمی و سرپرست وزارت تحصیلات عالی، گفته است که کشور‌ش علاقمند همکاری‌‌های بیشتر علمی و تحصیلی با افغانستان است و آماده است در سال ۱۳۹۹ هزار بورسیه تحصیلی را در اختیار وزارت تحصیلات عالی افغانستان گذاشته و آن را مطابق نیازمندی‌های این وزارت عملی سازد.

آقای کمار خاطرنشان کرده است که هند می‌خواهد برای رؤسای دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و آمرین دپارتمنت‌ها نیز برنامه‌های آموزشی درازمدت و کوتاه‌مدت ارتقای ظرفیت را در هند راه اندازی کند.

او از سرپرست وزارت تحصیلات عالی خواسته تا جهت هماهنگی بیشتر روی موضوعات علمی، به هند سفر کند.

در این دیدار، سرپرست وزارت تحصیلات عالی با اشاره به روابط تاریخی هندوستان و افغانستان، کشور هند را دوست دیرینه و همکاری خوب در راستای تقویت و ترویج دانش معاصر در افغانستان خوانده و گفته است، هند از جمله کشورهایی است که بیشترین همکاری‌‌های علمی را با وزارت تحصیلات عالی افغانستان داشته است.

بالاکرزی از هند خواسته تا در بخش‌ ایجاد دیپارتمنت‌ها و رشته‌های جدید چون مدیریت جنگلات، محیط‌ زیست، تکنالوژی کشاورزی و سایر رشته‌ها، با وزارت تحصیلات عالی افغانستان همکاری کند.