از تحولات سیاست داخلی تا حمایت پاکستان و ایران از طالبان ؛ 9 ‌نکته خواندنی از گفتگوی رحمت‌الله نبیل با ایران‌انترنشنال |
از تحولات سیاست داخلی تا حمایت پاکستان و ایران از طالبان ؛ ۹ ‌نکته خواندنی از گفتگوی رحمت‌الله نبیل با ایران‌انترنشنال

از تحولات سیاست داخلی تا حمایت پاکستان و ایران از طالبان ؛ ۹ ‌نکته خواندنی از گفتگوی رحمت‌الله نبیل با ایران‌انترنشنال

۱۸ / جوزا ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

رحمت‌الله نبیل رئیس پیشین امنیت‌ملی و نامزد ریاست جمهوری افغانستان روز پنج‌شنبه، ششم جون، با تلویزون ایران‌انترنشنال گفت‌و‌گوی اختصاصی داشت. آقای نبیل در این مصاحبه‌ی ۲۳ دقیقه‌یی پیرامون مشکلات فعلی افغانستان، راه حل‌های لازم، توطئه‌های بزرگ درقبال کشور، موضع اداره تحت امرش در انتخابات ۲۰۱۴، فراز و فرودهای رابطه‌اش با محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، سیاست پاکستان در قبال افغانستان، تلاش‌های صلح و روابط ایران با طالبان صحبت نمود.

مشکل اساسی افغانستان

رحمت‌الله نبیل در پاسخ به پرسشی در رابطه به مشکل اساسی افغانستان گفت:« مشکل اساسی افغانستان ابعاد مختلف دارد. هم ابعاد بیرونی دارد و هم مسائل داخلی ما است. متأسفانه ما اگر سرِ[روی]چهل سال بحث کنیم، مسائلی که باید خود مردم افغانستان باید به آن بپردازند، از بیرون ما کاپی کردیم، از جاهای مختلف. آن قابل تطبیق برای افغانستان نبوده و بعدأ نیز دست به شمشیر بردیم.»

آقای نبیل مشکلات فعلی افغانستان را به مردم عام کشور نسبت نداده و چهره‌های سیاسی را عامل اصلی وضعیت کشور دانسته، علاوه نمود: «مشکل، بسیاری‌وقت در خود عام مردم ما نیست، بیشتر در دیدگاه سیاسی ما است، در دیدگاه بعضی بزرگان سیاسی. متأسفانه در قضایایِ افغانستان همیشه از دید قومی، سمتی و تباری دیده‌اند. همین باعث شده که ما روز تا روز به‌جای این که بیائیم باهم نزدیک شویم یا به اصطلاح به‌جای این که باهم یکجای بخندیم، برعلیه هم‌دیگر می‌خندیم. بر ضد یک‌دیگر می‌خندیم. بر ضد یک‌دیگر چاقو و تفنگ و از تمامی وسائلی که باید کارگرفته نشود، ما کار می‌گیریم. همیشه از نام‌های خوب متأسفانه ما استفاده شخصی بردیم.»

رد روایت اکثریت و اقلیت قومی

رئیس جریان سیاسی محورمردم افغانستان در این گفت‌وگو برای بار دوم روایت «اکثریت و اقلیت قومی» را به‌گونه قوی و صریح رد نمود و مخالفت‌ کامل‌اش را با این‌گونه روایت‌سازی‌های ویران‌گر بیان داشته و اضافه نمود: «من کاملأ مخالف این موضوع هستم. من می‌گویم که ما بجای این‌که مردم ما را تقسیم کنیم به اکثریت و اقلیت قومی، ما یک اکثریت وطن‌دوست و یک اقلیت خائن و جفاکار داریم. بیائیند اول این صف را جدا بسازیم….من خودم به اکثریت و اقلیت قومی هیچ نوع اعتقادی ندارم و این‌[مسئله]را جفا می‌بینیم. و اگر این‌[مسئله] درد ما را دوا می‌کرد؛ ما یک کشوری مترقی می‌بودیم. برعکس ما می‌بینیم که چهل سال است که مردم افغانستان بهترین جوانان خود را قربانی می‌دهند، اما متأسفانه ما به همان نقطه‌یی ایستاد هستیم که[همراه]افغانستان، کشور عزیزما، یک هفته بعد خود را نمی‌دانیم.»

توطئه‌های بزرگ و فراموشی مسائل کلان ملی

رئیس پیشین امنیت ملی در این گفت‌وگو از توطئه‌های بسیار بزرگ برعلیه کشور، فراموشی مسائل بزرگ ملی و مصروف‌سازی مردم برسر مسائل حاشیه ای هشدار داده، افزود: «مسائل بسیار کلان ملی را گذاشتیم، سرِ[روی]مسائل حاشیوی مردم را مصروف ساخته‌ایم. همین حال توطئه‌های بسیار بزرگی درقبال کشور ما بسته می‌شوند[درجریان اند]. کوشش می‌کنند که مردم افغانستان را به مشکلات بسیار عظیمی دچار بسازند. اما متأسفانه ما سرِ مسائل بسیارعادی درگیر می‌شویم و این به‌خیر افغانستان نیست و هرکس که این‌[مسائل]را دامن می‌زند، در همان جمع اقلیت[خائین] می‌آید.»

این نامزد ریاست جمهوری در پاسخ به پرسشی در رابطه به راهکاری برای بیرون‌رفت از وضعیتی بغرنجِ موجودِ کشور اظهار داشت:«ما باید مردم را بیشتر به هم‌پذیری دعوت کنیم چون صفِ قربانی ما مشترک است. در چهل سال[أخیر] همه مردم افغانستان قربانی داده‌اند. اما وقتی بحثی تقسیم قدرت و تقسیم امتیاز می‌شود، آن[صف] بسیار محدود می‌شود، کوچک می‌شود و در یک باکس[ صندوق] کوچک دفن می‌شود.»

آقای نبیل از حکومت وحدت ملی به عنوان نمونه‌یی بارزی از عدم ظرفیت همدیگرپذیری‌ سیاست‌مداران کشور یاد نموده، گفت:« این‌ها[رهبران حکومت‌وحدت ملی] حتی دیوارهای دفاترشان مشترک هستند، باهم صحبت نمی‌کنند، برسر قضایای ملی به تفاهم نمی‌رسند.»

بی‌طرفی امنیت‌ملی

در این گفت‌وگو پای انتخابات جنجالی ۲۰۱۴ نیز به بحث کشیده شد و رحمت‌الله نبیل که در آن‌زمان رهبری ریاست امنیت‌ملی افغانستان را به عهده داشت، به نداشتن عذاب وجدان و بی‌طرفی امنیت‌ملی به‌حیث یک ارگان استراتیژیک کشور در مسائل انتخاباتی اشاره نموده، گفت: «در انتخابات ریاست جمهوری[۲۰۱۴] امنیت‌ملی من‌حیث یک ارگان استراتیژیک دولت افغانستان بی‌طرف ماند.»

رحمت‌الله نبیل در ادامه این بحث به پرسشی در رابطه به تأثیرگزاری حمایت حامدکرزی، رئیس جمهور پیشین، از محمد اشرف غنی در انتخابات۲۰۱۴، بر پالیسی ریاست امنیت‌ملی پاسخ داده، افزود: «بسیار واضح بود. بعد از این‌که انتخابات سپری شد، مجلسی بود در ارگ و کرزی صاحب می‌پرسید از کسانی که عضو مجلس بودند، داکتر صاحب عبدالله، دیگر کاندیدها، کمیسون‌های انتخابات و هم‌چنان یوناما، یگانه ارگانی که هیچ‌گونه اتهامی بالایش به سطح پالیسی نبود؛ ریاست امنیت‌ملی بود.»

رئیس پیشین امنیت‌ملی دلیل ماندنش در رأس نهاد مذکور را پس از تشکیل حکومت وحدت ملی خواست‌ همه طرف‌ها، به‌شمول همکاران بین‌المللی افغانستان، مبنی بر«بی‌طرف نگهداشتن[نهاد]امنیت‌ملی» می‌داند.

اعتراف رئیس جمهور به اشتباه در اعتماد کردن و نکردن

آقای نبیل در جواب به‌سوالی مبنی بر این‌که وی در اوایل حکومت وحدت‌ملی، زمانی که هنوز رئیس امنیت‌ملی بوده، گزارش‌های فوق سِری‌یی را در مورد عدم صداقت برخی از اعضای تیم محمداشرف غنی بویژه محمدحنیف اتمر، عمر زاخیل‌وال و جیلانی پوپل نسبت رهبر تیم خویش، به رئیس جمهور داده است، را بدون نام بردن از فردی خاصی تأیید نموده، بیان داشت: «من خط کاری و وظیفوی‌ام این بود که آن‌چه که از وضعیت، ما تحلیل می‌داشته باشیم، چه وضعیت سیاسی است، چه وضعیت اجتماعی است، چه هم مسائل امنیتی است؛ این‌تحلیل را به رئیس جمهور و سران حکومت شریک بسازم. من نه تنها با داکترصاحب اشرف غنی منظم می‌دیدم، با داکترصاحب عبدالله من‌حیث شریک قدرت هم، مسائل کلان ملی و استراتیژیک را شریک می‌ساختم.»

رئیس پیشین امنیت‌ملی اتهام‌ها مبنی بر این‌که گویا وی با پیش‌کش نمودن این‌گزارش‌ها به محمداشرف غنی، در صدد توطئه برعلیه متحدان آقای غنی بوده، را رد نموده، علاوه نمود:« من واقعیتش[نزد رئیس جمهور]رفتم و گفتم که رئیس صاحب در همین تیم‌ات شش نفر است اما از همین جمله شش نفر،[البته] بسیار در اوایل، تقریبأ سه یا چهار ماه[ازایجاد حکومت وحدت ملی] تیر[گذشته]بود، از این‌جمله سه نفرشان همین حالا به فکر ریاست جمهوری استند. من[به رئیس جمهور]گفتم این‌هارا بخواهیند و همرای‌شان بنشینیند، بگوئیند برای شان؛ بیائیند اول همین کشتی شکسته را تا به یک ساحل برسانیم، بعداش می‌آئیم سرِ[روی] بحث انتخاباتی. بعد رئیس جمهور به‌من گفت که همین‌را در[شکل] نوشته[و رسمی] به من بیاور. بعد من آمدم دفتر و بعضی فکت‌های هم که داشتم، نوشته کردیم و دادیم. بعدأ رئیس صاحب جمهور همرای‌شان شریک کرده بودند، همین تیم برایش[به رئیس جمهور] گفته بودند که صاحب! این‌ها خو در انتخابات با ما نبودند، این‌ها به یک تیم دیگری مربوط هستند، این‌ها می‌خواهد[درتیم شما] فضای بی‌اعتمادی ایجاد شود. اما پسان‌ها خود رئیس جمهور این[موضوع] را درک کرد. من رئیس جمهور را قبل از انتخابات پارلمانی برای مدت یک ساعت ملاقات کردم، سرِ[روی] مسائل کلان ملی و امنیتی بعضی موضاعاتی را داشتیم. در ضمن خودشان حرف مرا به یک شیوه‌ی تصدیق کردند. حرف‌شان این بود که به کسانی‌که باید اعتماد می‌کردم، اعتماد نکردم. به کسانی‌که باید اعتماد نمی‌کردم، اعتماد کردم.»

پاکستان می‌خواهد افغانستان ایلاق‌اش باشد

رحمت‌الله نبیل که در سرسختی در مخالفت با سیاست‌های پاکستان، به‌خصوص نظامیان آن‌کشور، شهره است و گفته می‌شود یکی از دلایل استعفایش از پست کلیدی ریاست امنیت‌ملی نیز مخالفت‌اش با سیاست‌های حکومت در برابر پاکستان بوده، سیاست‌های سلطه گرایانه پاکستان را به این تشبیه نمود که آن کشور می‌خواهد افغانستان هم‌چون «ایلاق»اش باشد. وی ادامه داده، علاوه کرد: «پاکستان به هیچ‌صورت نمی‌خواهد که یک نظام مقتدر در افغانستان حاکم باشد. همیشه کوشش کرده که از افغانستان منحیث ایلاق استفاده نماید که قواله آن‌را نداشته باشد اما بتواند از تمام مزایایش استفاده کند و به همین دلیل این‌ها[پاکستانی‌ها]می‌خواهند از تروریزم من‌حیث وسیله استفاده کنند.»

آقای نبیل نفوذ پاکستان بر طالبان را غیرقابل انکار خوانده افزود: «پاکستان اولاد طالبان، منابع مالی‌شان و فامیل‌های طالبان را به‌گروه گان گرفته است و لایه اصلی طالب مطلق دست پاکستان است.»

این سیاست‌پیشه افغانستان که سابقه نظامی و استخباراتی دارد تأیید کرد که پاکستان در صورتی‌که واقعأ بخواهد، می‌تواند طالبان را وادار به ترک و ختم خشونت نماید.

شیوه زلمی خلیل‌زاد درست نیست

رحمت‌الله نبیل که یکی از ۱۸ نامزد انتخابات ریاست جمهوری می‌باشد، در این ویژه‌برنامه از تلاش‌ها برای برقراری صلح حمایت کرد اما شیوه زلمی‌ خلیل‌زاد را نادرست خوانده، اضافه نمود: «بدون شک هر تلاشی که برای صلح افغانستان باشد، ما باید از آن استقبال کنیم اما فرق بین بعضی مسائل را ما باید بدانیم. من تلاش‌های داکترصاحب زلمی خلیل‌زاد را تقدیر می‌کنم، اما شیوه‌اش را درست نمی‌دانم. مردم افغانستان من‌حیث قربانی اصلی، از این مذاکرات بیرون هستند و هیچ نمی‌دانند که حرف چه است. بیشتری منفعت چندین‌بار مذاکرات را طالب برده است. به‌چند دلیل: اول مشروعیت طالب وسیع شده. برعکس متحدین ما و حکومت افغانستان را منزوی ساخته‌اند. مسئله دوم سیاسیون و اجماع داخلی ما را بیشتر پاشیده ساخت.»

رقابت برای تماس با طالبان

رئیس محور مردم افغانستان «سازنده بودن» نشست‌های پراگنده و مختلف در بیرون از کشور با طالبان را تأیید نکرده، وضعیت را در این مصاحبه‌اش طوری ترسیم نمود که من هنگامی تماشای مصاحبه، به یاد ماه‌های أخیر پیش از سقوط حکومت نجیب‌الله افتادم.

 آقای نبیل نظرش را در قسمت تماس‌های برخی سیاسیون با طالبان بیان نموده، اضافه کرد: «همین حالا تعدادی از بزرگ‌های که بسیار دعوای مختلف داشتند، به رقابت هستند که زود با طالب به‌تماس شوند. نه به این‌خاطر که یک راه حل پیدا کنند. بیشتر به فکر آینده خود هستند، به فکر آینده سرمایه‌های خود هستند، نه به فکر نجات وطن و نظام جمهوری اسلامی افغانستان یا نظام افغانستان.»

بخاطر اشرف غنی نظام را زیرسوال نبریم

رئیس پیشین امنیت‌ملی افغانستان در قسمت‌های آخر این مصاحبه‌اش بحث مخالفت با اشرف غنی و نوع برخورد با آینده نظام کشور را ازهم جدا دانسته، افزود: «ما از خاطر اشرف غنی بسته[تمام]نظام را باید زیر سوال نبریم. بلی صلح می‌خواهیم اما صلحی که در آن منفعت مردم افغانستان باشد. ما حرف چندهزار طالب را می‌شنویم اما حرف چند ملیون افغان را نمی‌شنویم. حکومت متأسفانه همین ظرفیت را ندارد که یک اجماع را به‌وجود بیاورد.»

بزرگ‌نمایی داعش و حمایت ایران از طالبان

آقای نبیل ادعاها مبنی بر روابط ایران با طالبان، تمویل و تجهیز شاخه‌های از طالبان توسط ایران را تأیید نموده، گفت: «ایران تا قبل از ۲۰۱۴ روابط شان با طالبان بیشتر روابط تاکتیکی بود و به سطح همان ولایات غربی افغانستان و مزاحمت ایجاد کردن برای بند کمال‌خان و بند سلما. اما بعد از۲۰۱۴ که هیاهوی داعش در منطقه، خصوصأ در افغانستان پیدا شد و داعش را بزرگ‌نمایی کردند، یک تعداد از داخل حکومت و یک تعداد از بیرون حکومت. این[هیاهوی داعش] زمینه را مساعد ساخت برای ایران تا به طالب از یک دید استراتیژیک ببیند. در بعضی موارد همان رابطه مستقیم‌شان و در بعضی موارد از طریق روس‌ها، این‌ها[ایرانی‌ها]با طالبان دقیقأ روابط دارند، امکانات می‌دهند. و فکرمی‌کنم این‌را برای حکومت داکترصاحب اشرف غنی، در همان وقت أخیر بسیار واضح صحبت کردند؛ گفتند ما در أثر موافقه بعضی از همکاران سابق‌تان که درحدی تصمیم‌گیری بودند، برای جلوگیری از نفوذ داعش در ایران، با طالبان همکاری داریم، مهمات می‌دهیم و اسلحه می‌دهیم.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان رحمت‌الله نبیل

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید