جام رمضانی والیبال بانوان در جاغوری؛ از مخالفت های اجتماعی تا ترویج فرهنگ ورزشی در میان زنان روستایی |
جام رمضانی والیبال بانوان در جاغوری؛ از مخالفت های اجتماعی تا ترویج فرهنگ ورزشی در میان زنان روستایی

جام رمضانی والیبال بانوان در جاغوری؛ از مخالفت های اجتماعی تا ترویج فرهنگ ورزشی در میان زنان روستایی

۱۱ / جوزا ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

اولین تورنمنت والیبال بانوان در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی برگزار شده است. این تورنمنت که در پانزدهم رمضان افتتاح شده، زمینه رقابت ۱۲تیم از مکتب های دخترانه جاغوری را مساعد ساخته است. این بازی ها به مرحله چهار بهترین رسیده و قرار است در چهارم عید بازی نهایی آن برگزار شود. این مسابقات که زیر نام جام رمضانی راه اندازی شده، از طرف یکی از فعالان زن حمایت مالی می شود.

مخالفت روحانیون

با آن که ولسوالی جاغوری یکی از مناطق پیشرو در عرصه آموزش و حضور زنان است، اما مسولان برگزاری این جام می گویند که برخی از روحانیون در آغاز با برگزاری این جام مخالفت کرده اند. خانم نجیبه ابراهیمی نماینده المپیک در جاغوری و مسئول برگزاری این جام به خبرنامه گفت که “برای بار اول که ما می‌خواستیم این تورنمنت را برگزار کنیم، روحانیون در مقابل ما قرار گرفت و جام رمضانی را ممنوع قرار دادند و گفتند که خلاف شریعت و دین اسلام است.”

اولین تورنمنت والیبال بانوان در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی برگزار شده است

اولین تورنمنت والیبال بانوان در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی برگزار شده است

چالش های دیگر

یکی دیگر از چالش های برگزاری این جام و بازیکنان نبود سالون ورزشی، بودجه مالی، مربی و بعضا مخالفت‌های خانوادگی است. خادیمه رسولی سرپرست تیم شاهین گردان‌سنگ به خبرنامه می‌گوید که:” ما مربی نداریم که به ما آموزش بدهد، ما با شوق و علاقه‌ی که نسبت به والیبال داریم، توانستیم خود را به اینجا برسانیم.”

برخی از این بازیکنان نیز با مخالفت های خانوادهای شان روبرو شده است. خانم رسولی در این باره به خبرنامه گفت که: “یکی از اعضای تیم ما که خیلی هم خوب بازی می کند، در یک مسابقه به من گفت که من تشکی(مخفیانه) آمدم و اگر برادرم خبر شود، بالایم قهر می شود.”

در عین حال خانوادهای هم هستند که دختران شان را حمایت می کنند و در روزهای مسابقه به سالون می روند و آن ها را تشویق می کنند.

سابقه کاری

نجیبه ابراهیمی از سال ۱۳۹۳ تابحال در عرصه ورزش در جاغوری فعالیت می کند. اولین برنامه ورزشی خانم ابراهیمی، برگزاری مسابقه دوچرخه سواری بود که در سال ۱۳۹۵ برگزار شد. دومین برنامه ورزشی خانم ابراهیمی مسابقه دوش بود. خانم ابراهیمی در ادامه فعالیت های ورزشی خود، یک کلپ فیتنیس را نیز راه اندازی کرده که حدود ۱۲ نفر شاگرد داشت. این ابتکار او اما بعد از مدتی به دلیل تقاضای اندک، بسته می شود و کارش پایان می یابد.

اولین برنامه ورزشی خانم ابراهیمی، برگزاری مسابقه دوچرخه سواری بود که در سال 1395 برگزار شد

اولین برنامه ورزشی خانم ابراهیمی، برگزاری مسابقه دوچرخه سواری بود که در سال ۱۳۹۵ برگزار شد

برنامه های آینده

برگزاری مسابقه دوش یکی از برنامه های آینده خانم ابراهیمی است. او در این باره می گوید: “در آینده نزدیک که اگر کدام کس حمایت مالی مارا به عهده گرفت یک مسابقه دوش برگزار می کنیم، و من واقعا خوش حالم که ورزش حدود ۵۰فیصد در جامعه جا افتاده است.”

خانم ابراهیمی می گوید که هدف او از برگزاری این مسابقات ترویج فرهنگ ورزش در میان زنان است. او باور دارد که ورزش باید همگانی شود و موانع متعدد که در راستای ورزش زنان وجود نیز با کار مستمر از میان برداشته شود.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان والیبال ولسوالی جاغوری

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید