حمله مسلحانه به یک مرکز دیگر پولیس در کابل؛ یک سرباز در حوزه 8 جان باخت |
حمله مسلحانه به یک مرکز دیگر پولیس در کابل؛ یک سرباز در حوزه ۸ جان باخت

بازتاب خبرهای 8 جوزا 1398

Image Title
۸ / جوزا ۱۳۹۸

حمله مسلحانه به یک مرکز دیگر پولیس در کابل؛ یک سرباز در حوزه ۸ جان باخت

گزارش‌ها حاکی از یک حمله مسلحانه دیگر به نیروهای پولیس در کابل است.

پولیس کابل با تأیید این رویداد به طلوع‌نیوز گفته است، لحظاتی پیش مردان مسلح موترسایکل‌سوار با پرتاب یک بمب دستی بر یک ایست بازرسی پولیس در منطقه بنی حصار، در مربوطات حوزه هشتم شهر کابل، جان یک سرباز پولیس را گرفتند.

این در حالی است که روایت‌های دیگری از این حمله نیز منتشر شده است. بر اساس یک گزارش دیگر، مردان موتورسایکل‌سوار با RPG پوسته شماره ۸ در بنی حصار را هدف قرار داده و بعد با کلاشینکف تیراندازی می‌کنند.

kabul night

شب گذشته نیز یک سرباز پولیس در حمله افراد مسلح ناشناس بر یک پاسگاه امنیتی در مربوطات حوزه هجدهم پولیس در غرب کابل جان باخت. وزارت داخله می‌گوید که معلوم نیست عامل این حمله طالبان یا گروه‌های جنایت‌کار بوده است.

به تاریخ ۲۹ ثور نیز طالبان بر یک پاسگاه پولیس در منطقه دوغ‌آباد از مربوطات ناحیه هفتم شهر کابل حمله کرد که در آن سه نیروی پولیس کشته و سه پولیس دیگر زخمی شدند.

۸ / جوزا ۱۳۹۸

دومین حمله به پاسگاه‌های پولیس در شهر کابل؛ این‌بار حوزه هجدهم در غرب!

وزارت امورداخله از کشته شدن یک سرباز پولیس در حمله افراد مسلح ناشناس بر یک پاسگاه امنیتی در مربوطات حوزه هجدهم پولیس در غرب کابل خبر داده است.

photo_2019-05-29_19-06-58

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امورداخله در این مورد گفته است که تاکنون روشن نیست این حمله نیمه‌های شب گذشته از سوی گروه طالبان یا کدام شبکه جنایت‌کار دیگر انجام شده و تحقیقات در این مورد جریان دارد.

اما حال شماری از باشند‌گان محل و وکیل گذر منطقه به روزنامه هشت صبح گفته‌اند که این حمله از سوی گروه طالبان انجام شده است.

این دومین حمله طالبان به یک پاسگاه پولیس در اطراف شهر کابل در بیش از یک هفته گذشته است. به تاریخ ۲۹ ثور نیز طالبان بر یک پاسگاه پولیس در منطقه دوغ‌آباد از مربوطات ناحیه هفتم شهر کابل حمله کرد که در آن سه نیروی پولیس کشته و سه پولیس دیگر زخمی شدند.

۸ / جوزا ۱۳۹۸

پرده‌ برداری از یک اختلاس 600 میلیون افغانی در خرید گوشت وزارت امور داخله

سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان از بازداشت ۲۳ کارمند ریاست‌های لوژستیک و مالی این وزارت و مسئول یک شرکت خصوصی به اتهام اختلاس ۶۰۰ میلیون افغانی در پیمان خریداری گوشت برای این وزارت خبر داده است.

MOI

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله با بیان این خبر در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: “به تعداد ۲۳ تن از کارمندان ریاست‌های لوژستیک و مالی وزارت امور داخله و حاجی رسا، مسئول یک شرکت خصوصی(شرکت شجاع آبدره و حامد) به اتهام اختلاس ۶۰۰ ملیون افغانی پول اعاشه پولیس دستگیر گردیدند”.

به گفته وی، معین تامینات وزارت امورداخله و رؤسای عمومی لوژستیک و مالی وزارت امورداخله نیز ممنوع الخروج گردیدند.

آقای رحیمی خاطرنشان کرده که افراد دستگیر شده حاجی رسا، مسئول یک قرارداد وزارت امورداخله، ۹ کارمندان ریاست عمومی لوژستیک و ۱۳ کارمندان ریاست عمومی مالی وزارت امورداخله می‌باشند.

در همین حال منابعی در وزارت امورداخله به طلوع نیوز گفته‌اند که در پیمان خریداری‌های گوشت این وزارت تنها در یک سال ۶۰۰ میلیون افغانی اختلاس شده است.

این منابعی خاطرنشان کرده‌اند که مجموعه پیمان‌های شرکت شجاع آبدره و حامد با وزارت امور داخله، بیش از یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون افغانی بوده است.

به گفته این منابع، کارمندان شرکت شجاع آبدره و حامد، به فرماندهی پولیس یک ولایت پنج هزار کیلوگرام گوشت می‌دهند، اما در سند با امضا فرمانده پولیس همان ولایت، ده هزار کیلوگرام می‌رسانند. اما در حالت‌هایی که فرمانده پولیس توافق نمی‌کند، این شرکت با مهرهای جعلی وزارت امور داخله، سندهای تازه می‌سازد و آن‌ها را مهر می‌زند.

۸ / جوزا ۱۳۹۸

معرفی 7 سفیر تازه افغانستان برای 7 کشور

منابعی در وزارت امورخارجه افغانستان از معرفی ۷ سفیر تازه به شمول وزیر پیشین مخابرات و فن‌آوری معلوماتی به کشورهای آلمان، ایتالیا، سویدن، کانادا، ناروی، مالزی و جمهوری چک خبر داده است.

photo_2019-05-29_18-07-23

یک منبع در این وزارت امروز چهارشنبه(۸ جوزا) به طلوع‌نیوز گفته است که بر اساس تصمیم جدید حکومت، “نعمت سائر:، جنرال قونسل افغانستان در شهر بن، به حیث سفیر در آلمان، “هلینا ملکیار”، کمیشنر کمیته مستقل مبارزه با فساد اداری به عنوان سفیر در ایتالیا، “عباس نویان”، عضو پیشین مجلس نمایند‌گان به حیث سفیر در سویدن، “حسن سروش”، رییس اقتصادی وزارت امورخارجه به حیث سفیر در کانادا، “یوسف غفورزی”، مستشار نمایند‌گی دیپلوماتیک افغانستان در نیویارک به حیث سفیر در ناروی، “محب سپین‌غر”، رییس انستیوت دیپلوماسی وزارت خارجه به مالزی و “شهزادگل آریوبی”، وزیر پیشین مخابرات به جمهوری چک گماشته شده‌اند.

 پیش از این، عبدالغفور لیوال، معین پیشین وزارت اقوام، قبایل و سرحدات به عنوان سفیر افغانستان در ایران معرفی شده است.

این در حالی است که ریاست جمهوری افغانستان در یک هفته گذشته دو وزیر حکومت(وزرای مخابرات و تحصیلات عالی) را برکنار و سرپرستان جدیدی را به جای آن‌ها معرفی کرده است.

در واکنش به این تغییر  تبدیلی‌ها در رهبری حکومت، داکتر عبدالله، رییس‌ اجرایی حکومت گفته که از این مقرری‌ها آگاهی ندارد. وی خاطرنشان کرده است: “من شخصأ به‌حیث رییس اجراییه کشور خجالت کشیدم وقتی یکی از وزیرصاحبانی ‌که وظیفۀ‌شان ختم شده بود و از من سوال کردند که شما در جریان هستید و من گفتم که نخیر! من قطعأ در جریان نبودم”.

۸ / جوزا ۱۳۹۸

شورای ولایتی میدان وردک: 9 سرباز پولیس در حمله طالبان بر یک پاسگاه در میدان شهر کشته شدند

گزارش‌های محلی از ولایت میدان وردک حاکی از آن است که در یک حمله شب گذشته(سه‌شنبه، ۷ جوزا) طالبان بر یک پاسگاه امنیتی در مرکز این ولایتی، ۹ سرباز پولیس کشته و ۲ سرباز دیگر اسیر شده و مفقود می‌باشند.

photo_2019-05-29_17-33-06

حسین‌علی بلیغ، عضو شورای ولایتی میدان وردک در این مورد به رسانه‌ها گفته که این حمله و درگیری حالی ساعت ۱۱ شب بر یک پاسگاه امنیتی در نزدیکی مکتب سلمان فارسی در مربوطات مرکز ولایت میدان وردک شروع شد و تا ساعت ۵ صبح امروز ادامه داشت.

به گفته وی، “در این پاسگاه امنیتی ۱۱ نفر پولیس بودند که ۹ تن‌شان  از قوم هزاره بوده که در درگیری‌های شب گذشته کشته شدند و ۲ نفر دیگر از قوم پشتون بوده که فعلا مفقود می‌باشند”.

این در حالی است که مردم محل به این باور اند که گروه طالبان با همکاری دو سرباز پولیس مفقود شده، پاسگاه را سقوط داده و همکاران خود را کشته‌اند.

اما محب‌الله شریف‌زی، سخنگوی والی میدان وردک، ضمن تأیید در گیری میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در شاهراه نمبر ۲، خبر کشته شدن نیروهای امنیتی را رد می‌کند.

به گفته وی، طی این درگیری ۶ تن از گروه طالبان کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنین ۳ تن از نیروهای پولیس زخمی شده‌اند.