صدسالگی موزیم ملی افغانستان؛ 5 نکته خواندنی که در باره این نهاد مهم بدانیم |
صدسالگی موزیم ملی افغانستان؛ ۵ نکته خواندنی که در باره این نهاد مهم بدانیم

صدسالگی موزیم ملی افغانستان؛ ۵ نکته خواندنی که در باره این نهاد مهم بدانیم

۵ / جوزا ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

موزیم ملی افغانستان صد ساله شده است. این موزیم که در جنوب غرب کابل موقعیت دارد، در اوایل به نام عجایب خانه یاد می‌شد. اما این موزیم همانند تاریخ افغانستان فراز و فرود خود را داشته است. از تجربه نظام های شاهی و رژیم های کمونیستی تا زمان جنگ های داخلی.

موزیمی که هنوز با کمبودها روبرو است

با آن که صد سال از عمر موزیم ملی افغانستان می‌گذرد، هنوز مسولان آن از کاستی های این موزیم سخن می گویند.

نبود مکان مناسب یکی از بزرگترین کمبودی های موزیم ملی است که فضای کافی برای نمایش آثار در آن وجود ندارد. از دیگر مشکلات موزیم ملی، نبود تخصص و تجهیزات و نبود بودجه کافی برای ترمیم آثار تاریخی می باشد.

فهیم رحیمی رییس موزیم ملی افغانستان در مصاحبه ای با خبرنامه گفت که: “برای ترمیم آثار تاریخی ما به مواد کیمیایی ضرورت داریم که برای تهیه این مواد کیمیاوی به دو مشکل روبرو هستیم. اول این که بودجه برای خریداری این مواد نداریم و دوم این که این مواد کیمیاوی در داخل کشور پیدا نمی‌شود و باید از خارج از کشور تهیه شود. و همچنان برای اشخاصی که در کشف آثار باستانی با ما کمک می کند نمی توانیم به آنها معاش بدهیم و بودجه کافی نداریم.”

 صد سال از عمر موزیم ملی افغانستان می‌گذرد، هنوز مسولان آن از کاستی های این موزیم سخن می گویند

صد سال از عمر موزیم ملی افغانستان می‌گذرد، هنوز مسولان آن از کاستی های این موزیم سخن می گویند

عجایب خانه

موزیم ملی افغانستان در سال ۱۲۹۷ در باغ بالای کابل تاسیس شد.

در زمان تاسیس موزیم ملی به نام “عجایب خانه” یاد می‌شد که تنها بعضی از آثار تایخی مانند قرآن های خطی، صنایع دستی، آثار برجای مانده از جنگ های دوران استقلال و بعضی کتاب های کمیاب در آن نگهداری می شد.

موزیم ملی افغانستان در سال ۱۳۰۳ به قصر کوتی باغچه ارگ کابل انتقال کرد و توسط امان الله خان به طور رسمی افتتاح شد. اشخاصی که در آن مراسم حضور داشتند آثار تاریخی و اشیا کمیاب را اهدا کردند.

گزارش شده که در سال ۱۹۳۱ به دلیل نبود فضای کافی به تعمیر کنونی واقع در دارالامان انتقال یافت.

آثار موزیم ملی 

آثار موزیم ملی شامل جسته کاری های سنگی بودایی، عاج های متاثر از هنر هندی، آثار سنگی متعلق به ماقبل تاریخ، برنزهای متاثر از هنر روم، مسکوکات دوره های مختلف، مجسمه ها و بعضی از آثار تاریخی از دوران صدر اسلام، قرآن کوفی به خط عثمان بن عفان خلیفه سوم اسلام، آیاتی از قرآن به خط امام حسن، قرآن به خط کوفی که در سال ۱۳۳۴ در شهر غلغله کشف شده بود، می باشد.

در موزیم ملی افغانستان آثار خطی شاعران بزرگ زبان دری نیز وجود دارد. از آن جمله می توان به هفت اورنگ عبدالرحمان جامی، هفت پیکر نظامی گنجوی، هشت بهشت و لیلی و مجنون امیر خسرو دهلوی اشاره کرد. همه این آثار شاعران در سال ۸۹۹ هجری کتابت و تذهیب شده است.

 موزیم ملی افغانستان در سال 1303 به قصر کوتی باغچه ارگ کابل انتقال کرد و توسط امان الله خان به طور رسمی افتتاح شد

موزیم ملی افغانستان در سال ۱۳۰۳ به قصر کوتی باغچه ارگ کابل انتقال کرد و توسط امان الله خان به طور رسمی افتتاح شد

از دیگر آثار هنری موزیم ملی افغانستان، مینیاتوری استاد کمال الدین بهزاد می باشد. موزیم ملی از زمان تاسیس تا سال ۱۹۹۲ از صد هزار آثار تاریخی افغانستان حفاظت می‌کرد که این مجموعه ها شامل حوزه های و دوره های مختلف بود. از آن جمله می توان به حوزه های سرخ کوتل، ای خانم، بگرام، کاپیسا، هده، مندیگک، طلا تپه شبرغان شورتوغی، فندقستان، بامیان، حوزهء باختر، شترک، پایتاوه، دلبر جین تپه تپهء فلول، تپه خزانه، تپه مرنجان، هزار سم سمنگان و برخی حوزات دیگر اشاره کرد که این مجموعه ها از دوره های مختلف قبل تاریخ تا قرن بیستم می باشد.

از آثار دیگر موزیم ملی که موتر شاه امان الله خان که هشتاد سال قدمت دارد. این موتر اخیرا به موزیم ملی سپرده شده است. یک مجسمه بودا که دو هزا سال قدمت دارد نیز اخیرا به این موزیم تعلق گرفته است.

نابودی آثار موزیم ملی

موزیم ملی با کودتای هفت ثور سال ۱۳۵۷ و تجاوز شوروی به افغانستان، به تعمیر محمد نعیم خان در مرکز شهر انتقال یافته بود. گزارش شده که بر اثر انتقال آثار باستانی، بعضی ها تخریب شده و دوباره در زمان دکتر نجیب الله موزیم ملی به دارالامان انتقال یافت.

با شروع شدن جنگ های داخلی در افغانستان، از موزیم ملی به عنوان یک سنگر استفاده می‌شد که در این دوره ۷۰ درصد آثار موزیم تخریب شده و یا به غارت رفته است.

گزارش شده که با روی کار آمدن حکومت طالبان، بیشتر از ۲۵۰۰ آثار باقی مانده که مجسمه های انسان و حیوان بود شکستانده شده بود.

بازسازی موزیم ملی

پس از آغاز روند پسا طالبان، موزیم ملی در سال ۲۰۰۴ بازسازی و آغاز به کار کرد. برخی از آثار تاریخی که به سرقت رفته بود دوباره بازگردانده شده و اکنون موزیم ملی به عنوان جایگاهی که بخشی از تاریخ طولانی افغانستان را در خود جای داده، برای بازدیدکنندگان در کابل باز می باشد.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان موزیم ملی افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید