کمپاین جلوگیری از بیماری تب گانگو در بغلان اغاز شد |
کمپاین جلوگیری از بیماری تب گانگو در بغلان اغاز شد

بازتاب خبرهای 31 ثور 1398

Image Title
۳۱ / ثور ۱۳۹۸

کمپاین جلوگیری از بیماری تب گانگو در بغلان اغاز شد

وزارت زراعت آبیاری و مالداری از اغاز کمپاین جلوگیری از بیماری تب گانگو در بغلان خبر داده است.

photo_2019-05-21_16-07-32

وزارت زراعت، امروز سه‌شنبه (۳۱ثور) با نشر خبرنامه گفته است برای جلوگیری از انتشار بیماری کانگو کمپاین سرتاسری‌ای را در همه‌ی ولایت‌ها آغاز کرده است.

در خبرنامه وزارت زراعت آمده است که کمپاین در ولایت بغلان از یک ولسوالی آن اغاز شده و قرار است که در تمام ولسوالی‌های این ولایت، عملی شود.

ویروس تب کنگو تا ۲۴ ساعت قابلیت انتقال از بدن مرده به افراد دیگر را دارد.

۳۱ / ثور ۱۳۹۸

یک تن به اتهام قاچاق مواد مخدر از میدان هوایی حامد کرزی بازداشت شد

مقام های امنیتی از بازداشت یک تن از به اتهام قاچاق مواد مخدر از میدان هوایی بین المللی حامد کرزی خبر داده اند.

photo_2019-05-21_16-18-47

وزارت داخله امروز سه‌شنبه (۳۱ثور) گفته که منسوبین پولیس سرحدی این وزارت در میدان هوایی بین‌المللی حامدکرزی، یک تن را پس از آن که می خواست مقدار دو کیلوگرام مواد مخدر “هیرویین” را به هندوستان انتقال دهد، بازداشت نمودند.

وزارت داخله افزوده است که فرد بازداشت شده مواد مخدر را در میان “بسته های سگرت” جاسازی نموده بود.

۳۱ / ثور ۱۳۹۸

یونیسف: دو میلیون کودک در افغانستان از سوء تغذیه رنج می برند

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد “یونیسف” می گوید نزدیک به دو و نیم میلیون کودک زیر پنج سال و زنان باردار و شیرده در افغانستان دچار سوتغذیه اند.

photo_2019-05-21_16-08-43

یونیسف امروز سه‌شنبه (۳۱ثور) در گزارش تازه خود اعلان کرده است که این میزان شهروندان افغان به‌صورت حاد از سلامت و امنیت غذایی محروم اند.

این گزارش که در ۲۲ ولایت افغانستان با بررسی وضعیت کودکان، زنان باردار و شیرده تهیه شده آمده است که که خشک‌سالی سال گذشته‌ی میلادی در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت و باعث کاهش سلامت غذایی در این کشور می‌شود.

یونیسف آسیب پذیر ترین قشر جامعه را در برابر سوء تغذیه،کودکان زیر پنج سال و زنان باردار و شیرده دانسته افزوده است که ۶۰۰ هزار کودک در افغانستان در معرض سوتغذیه حاد قرار دارند.

در این گزارش تاکید شده است کودکانی که سلامت غذایی ندارند ۹ برابر بیش از دیگران در معرض خطر مرگ قرار دارند و نیز نبود امنیت غذایی تأثیرات مخربی بر ذهن آنان داشته و سبب کاهش رشد آنان شده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۸

رییس شورای عالی صلح بروکسل رفت

شورای عالی صلح از سفر رییس این شورا به بروکسل خبر داده اند.

photo_2019-05-21_14-40-11

شورای عالی صلح امروز سه‌شنبه (۳۱ثور) با نشر یک خبرنانه گفته است که محمد کریم خلیلی رئیس شورای عالی صلح با اشتراک در کنفرانس دو روزه که در مورد صلح افغانستان از طرف انستیتوت صلح اروپا در بلجیم برگزار می گردد، عازم بروکسل گردیده است.

شورای عالی صلح افزوده که قرار است فردا رئیس شورای عالی صلح در این کنفرانس در پیوند به پروسه صلح افغانستان سخنرانی نماید.

این سفر رییس شورای عالی صلح درحالی صورت می گیرد که چندی قبل عمر داوودزی رییس دبیر خانه این شورا در مورد پروسه صلح به المان و هند سفر کرده است.

۳۱ / ثور ۱۳۹۸

رشد صنعتی افغانستان به هشت درصد رسیده است

وزارت صنعت وتجارت از رشد هشت درصدی صنعت افغانستان خبر داده و می گوید که میزان صادرات کشور نیز در مقایسه با سال های گذشته افزایش داشته است.

photo_2019-05-21_14-37-01

در ادامه برنامه های “هفته صنعت”، معین وزارت صنعت و تجارت و مسوولان اتاق صنایع و معادن و اتاق تجارت وصنایع زنان افغانستان امروز سه‎شنبه (۳۱ثور) در یک کنفرانس خبری مشترک دست آوردها در زمینه رشد صنعت را بیان نمودند.

ظهورالدین شیرزاد، معین وزارت صنعت وتجارت گفت که که در حال حاضر انواع مختلف تولیدات داخلی از جمله نوشابه ها، مواد شوینده ومواد خوراکی، به بازار عرضه می گردد.

شیرزاد افزود که ۴۵۰ میلیون دالر در سکتور آهن، ۵۲۰ میلیون دالر در سکتور نفت و۲۳۰ میلون دالر در تولید آرد، با نظرداشت عرضه و تقاضا سرمایه گذاری شده است.

در همین حال منیژه وافق، رییس اتاق تجارت وصنایع زنان، از اقزایش سهم زنان در صنعت خبر داده بیان داشت سهم زنان برای سرمایه گذاری در پارک های صنعتی ۱۵ تا ۲۵ درصد رسیده است.

وی تاکید کرد سهولت های ترانسپورتی به ویژه ایجاد و فعالیت دهلیزهای هوایی، عرصه را برای سرمایه گذاری زنان فراهم نموده و هم اکنون زنان متشبث به ارزش دوصد هزار دالر امریکایی در زمینه پروسس و بسته بندی میوه خشک و زعفران سرمایه گذاری کرده اند.

شیرباز کمین زاده، رییس اتاق صنایع و معادن نیز با بیان اینکه دولت افزون بر حمایت از تولیدات داخلی، از آن نیز خریداری می کند، گفت که حکومت متعهد به حمایت از سکتور خصوصی بوده و در این راستا گام های اساسی برداشته است.