کشته و زخمی شدن ۶ پولیس در کابل

بازتاب خبرهای 30 ثور 1398

۳۰ / ثور ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن ۶ پولیس در کابل

مقام های امنیتی از کشته و زخمی شدن ۶ پولیس در منطقه دوغ آباد در ناحیه هفتم شهر کابل خبر داده اند.

kabul police

فردوس فرامرز سخنگوی پولیس امروز دوشنبه (۳۰ثور) در صحبت به خبرنامه گفت که شام گذشته در ساحه دوغ آباد مربوط حوزه هفتم پولیس کابل تروریستان هنگام افطار بر یک پوسته پولیس حمله کردند که در نتیجه آن ۳ تن از نیروهای پولیس کشته و ۳ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

فرامرز در ادامه افزود برای شناسایی و بازداشت عاملین رویداد بررسی های پولیس با نهادهای همکار ادامه دارد، و ساحاتی که مرتبط به این رویداد بوده از سوی پولیس تلاشی شده است.

در همین حال طالبان با نشر اعلامیه ای مسوولیت این حمله را برعهده گرفته است. این گروه می گوید که در این رویداد هشت سرباز جان باخته و دو شورشی این گروه نیز زخمی شده اند.

۳۰ / ثور ۱۳۹۸

یوناما: تلاش های جاری دولت در خصوص مبارزه با فساد روی زندگی افغان ها بی تاثیر بوده است

یوناما یاهیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان می گوید تلاش های جاری دولت در خصوص مبارزه با فساد روی زندگی شمار زیادی افغان ها بی تاثیر بوده و با وجود اصلاحات در عرصه های مختلف فساد هنوز هم منحیث مانع اساسی بر سر راه رسیدن به صلح و رفاه دایمی افغانستان قرار دارد.

یافته های گزارش تازه ملل متحد که امروز دوشنبه (۳۰ثور) به نشر رسیده بیان داشته برای تداوم پیشرفت های که در تطبیق استراتیژی مبارزه با فساد در افغانستان صورت گرفته به تمرکز و تلاش های دوامدار ضرورت است.

UNAMA

سومین گزارش یوناما در مورد مبارزه علیه فساد تحت عنوان “مبارزه افغانستان در برابر فساد، کار اساسی برای صلح و رفاه” پیشرفت هایی را که افغانستان در بخش معرفی اصلاحات برای مبارزه با فساد اداری داشته است به بررسی گرفته و پیشنهاداتی را برای حمایت از نهادهای مربوط افغانستان در مبارزه با فساد و بهبود بخشیدن به زندگی تمام شهروندان نیز ارایه نموده است.

نماینده خاص ملل متحد که ریاست یوناما را نیز برعهده دارد گفته است فساد زمینه را برای جنایات بیشتر مساعد می سازد و نیز فرهنگ معافیت از مجازات را تقویت می کند.

همچنان در این گزارش پیشنهاد شده است که افغانستان باید یک استراتیژی دراز مدت مبتنی به دست آورد های بدست آمده از روند اصلاحات را تهیه نماید و از اراده ملی منحیث اهرمی برای مبارزه با فساد استفاده نماید.

یاماموتو نماینده خاص ملل متحد گفته است “ملل متحد از تلاش های دولت برای اصلاحات بنیادی طی سال جاری و سال گذشته قدردانی می نماید و ما نهاد های مربوط را به اصلاحات بیشتر تشویق می نماییم. انتخابات آینده آزمونی برای تطبیق تجربه های حاصله می باشد.”

یوناما تاکید کرد ه است که سازمان ملل متحد به حمایت از افغانستان برای تطبیق مکلفیت هایش در مطابقت با کنوانسیون ملل متحد علیه فساد اداری، متعهد باقی می ماند.

۳۰ / ثور ۱۳۹۸

ارگ: حکومت موقت و یا سرپرست خلاف قانون اساسی ونظام است

ارگ ریاست جمهوری می گوید حکومت موقت و یا سرپرست خلاف قانون اساسی ونظام است و احزاب و اشخاص سیاسی به میل خود قانون را تفسیر کرده نمی‌توانند.

arg

هارون چخانسوری سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به کنفرانس امروز (دوشنبه۳۰ثور) شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری گفته است که نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در نشست خبری شان حرف تازه نداشته، صرفاً صحبت های قبلی خود را تکرار نمودند.

چخانسوری افزوده است که “به منظور آگاهی هموطنان عزیز یاد آوری می گردد که یگانه مرجع تفسیر قانون اساسی ستره محکمه جمهوری اسلامی افغانستان می باشد و هرنوع ترتیبات به اصطلاح حکومت موقت و یا سرپرست خلاف قانون اساسی ونظام است. احزاب و اشخاص سیاسی به میل خود قانون را تفسیر کرده نمی‌تواند.”

این در حالی است که حنیف اتمر یکی از کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفته است که دادگاه عالی صلاحیت تفسیر قانون اساسی را ندارد و تفسیر قانون اساسی از صلاحیت های کمیسیون تفسیر قانون اساسی  است او تفسیر دادگا عالی را نیز فرمایشی خوانده بود.

۳۰ / ثور ۱۳۹۸

اتمر: ادامه حکومت وحدت ملی بعد از اول جوزا به خیر صلح و ثبات افغانستان نیست

محمدحنیف اتمر رییس دسته انتخاباتی صلح و اعتدال می گوید ادامه حکومت وحدت ملی بعد از اول جوزا، به خیر صلح و ثبات افغانستان نیست. آقای اتمر تاکید کرده که خواست آن ها روی کار آمدن حکومت سرپرست می باشد.

آقای اتمر که امروز دوشنبه (۳۰ثور) در یک نشست خبری شورای کاندیدان ریاست جمهوری در کابل صحبت می کرد گفت “تا دو روز آینده ما شاهد یک روز مهم بر قانون اساسی و قانونیت در کشور و صلح وثبات ملی ما و دموکراسی و پایبندی سیاسیون ما بر ارزش های مردم سالاری و روز مهم امتحان بر رییس جمهور خواهد بود.”

hanif atmar

او افزود که انتخابات دو بار به تاخیر افتاده و هیچ ضمانتی وجود ندارد که حکومت بار دیگر، انتخابات را به تاخیر نیاندازد.

اتمر ادامه کار سران حکومت وحدت ملی را صدمه به وقار ریاست جمهوری افغانستان دانسته تاکید کرد که “اگر سران حکومت به قانون اساسی در اول جوزا احترام نگذارند باعث بحران در کشور خواهند شد.”

رییس تیم صلح و اعتدال اضافه کرد اگر از دستگاه حکومتی سوء استفاده کند و بر محکمه و نیروهای امنیتی فشار بیاورد بی ثباتی سیاسی حتمی میشود.

اتمر تصریح کرد دادگاه عالی صلاحیت تفسیر قانون اساسی را ندارد و تفسیر قانون اساسی از صلاحیت های کمیسیون تفسیر قانون اساسی  است.

در همین حال امروز شورای کاندیدان ریاست جمهوری طرح حکومت سرپرست را پس از اول جوزا به دیپلمات های خارجی نیز ارایه کرده اند.

۳۰ / ثور ۱۳۹۸

استقبال افغانستان از ورود آلمان و هند برای زمینه سازی گفتگوهای بین الافغانی

وزارت خارجه می گوبد از تحرکات منطقه ی و بین المللی  به ویژه ورود آلمان و هند برای زمینه سازی گفتگو های بین الافغانی استقبال می کند.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان امروز دوشنبه (۳۰ ثور) در یک نشست خبری گفت که افزون بر آلمان، هند نیز علاقمند سهم گیری برای هدف فراهم سازی گفتگوهای مستقیم میان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان است.

Sbaghat Allah Ahmadi

آقای احمدی با بیان اینکه مارکس پونزیل نمایندۀ ویژه آلمان پیش از دیدار با ملابرادر در قطر، این موضوع را با رییس جمهور غنی و سرپرست وزارت خارجه افغانستان در جریان گذاشته افزود که قرار است این مقام آلمانی جزییات دیدارش را با حکومت افغانستان شریک کند.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد “دیدار نمایندۀ آلمان با ملا برادر برای زمینه سازی گفتگوهای مستقیم میان دولت و طالبان بوده است. ما از تلاش های آقای پوتزل استقبال می‌کنیم و امیدوار هستیم که بزودی زمینه گفتگوهای مستقیم فراهم شود.”

این در حالی است که روز گذشته مارکس پوتنزیل در دیدار با ملابرادر معاون سیاسی و رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر در مورد نقش مثبت کشورش در قبال صلح افغانستان اطمینان داده بود.

۳۰ / ثور ۱۳۹۸

کشته و بازداشت 17 شورشی طالبان در قندهار

مقام های امنیتی از کشته و بازداشت ۱۷ شورشی طالبان در ولایت قندهار خبر داده اند.

Kandahar

وزارت داخله امروز دوشنبه (۳۰ثور) گفته است که در نتیجه عملیات مشترک نیروهای پولیس و امنیت ملی در منطقه کاریزکی ولسوالی شاه ولی کوت ولایت قندهار ۹ شورشی طالبان کشته و ۳ تن دیگر آنان بازداشت شده اند.

وزارت داخله افزوده است که در این دو مرکز شورشیان طالبان یک قبضه راکت آرپی جی و ۱۰ میل سلاح کلاشینکوف نیز از بین برده شده است.

به گفته وزارت داخله پولیس قندهار، پنج هراس افگن طالبان را در چندین عملیات از مربوطات مرکز و ولسوالی‌های این ولایت بازداشت کرده اند.

این وزارت تاکید کرده که افراد بازداشت شده درانجام فعالیت‌های تروریستی درمرکز و ولسوالی های ولایت قندهار نقش فعال داشتند.