احتمال وقوع سیلاب و آبخیزی دریاها در شماری از حوزه های دریایي افغانستان |
احتمال وقوع سیلاب و آبخیزی دریاها در شماری از حوزه های دریایی افغانستان

بازتاب خبرهای 26 ثور 1398

Image Title
۲۶ / ثور ۱۳۹۸

احتمال وقوع سیلاب و آبخیزی دریاها در شماری از حوزه های دریایی افغانستان

وزارت انرژی و آب از احتمال وقوع سیلاب و افزایش سطح آب دریاها در بعضی از حوزه های دریایی کشور خبر داده اند.

water flooding

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب اعلام کرده که بادر نظرداشت محاسبات سازمان های هواشناسی از تاریخ ۲۵ الی ۲۷ ماه ثور سال جاری احتمال وقوع سیلاب های ناشی از بارندگی و بلند رفتن سطح آب دریاها در در شماری از نقاط کشور پیشبینی می گردد.

این ریاست اعلام کرده که بلند رفتن سطح آب در مسیر دریای کوکچه، پنج، خواجه غار، کشم، تشکان، شهدا، درایم، تالقان، بغلان، بامیان، بلخاب، سمنگان، جوزجان، پنجشیر، سالنگ، غوربند، لغمان، کنر، ننگرهار، پکتیکا و خوست متصور است.

۲۶ / ثور ۱۳۹۸

کشته شدن سه غیرنظامی در غزنی

مسوولان محلی غزنی از کشته شدن ۳ غیرنظامی در این ولایت خبر داده اند.

photo_2019-05-16_03-53-14

دفتر رسانه های غزنی امروز پنجشنبه (۲۶ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که عصر روﺯ گذشته در نتیجه درگیری و یک مورد عملیات هوایی در ولسوالی هاى قره باغ و گیلان ولایت غزنى ۵ شورشی طالبان کشته شده و ۳ فرد غیرنظامی اﺯ سوى طالبان از بین رفته است.

در خبرنامه همچنان آمده است که این افراد در ساحه باﺯار حضرت شاه ولسوالى گیلان کشته شده اند.

۲۶ / ثور ۱۳۹۸

شهروند پاکستانی با بیش از 3000 کیلوگرام مواد انفجاری در ننگرهار بازداشت شد

مسوولان محلی ولایت ننگرهار از بازداشت یک شهروند پاکستانی با بیش از سه هزار کیلوگرام مواد انفجاری در شهر جلال‌آباد خبر داده‌اند.

 شاه‌محمود میاخیل، والی ننگرهار امروز پنج‌شنبه (۲۶ثور)، یک نشست خبری گفته که نیروهای امنیت ملی در یک عملیات ویژه یک شهروند پاکستانی را همراه با سه هزار و ۱۳۶ کیلو گرام مواد منفجر ناشده بازداشت کرده اند.

nds nangarhar

به گفته والی ننگرهار این شهروند پاکستانی عبدالواحد نام دارد و این مقدار مواد انفجاری را در یک موتر نوع تیلری جابه‌جا کرده بود.

والی ننگرهار همچنان افزوده است که در نتیجه عملیات منسوبین امنیت ملی در مربوطات ولسوالی اچین این ولایت، دو عضو گروه داعش همراه با سه خانم و نُه کودک به نیروهای امنیت ملی تسلیم شده‌اند.

آقای میاخیل تصریح کرده که نیروهای امنیت ملی در یک سال گذشته ۶۷۵ تن را به جرم های مختلف بازداشت کرده که از ان جمله ۱۱۶ تن اعضای آن داعش ، ۱۳۷ تن اعضای طالبان،۶ تن آدم ربا  و۶ تن دیگر به جرم های جنایی بازداشت شده است.

۲۶ / ثور ۱۳۹۸

سفارت آمریکا خواستار آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری شد

سفارت امریکا در کابل از نهایی شدن نتایج انتخابات پارلمانی سال گذشته خورشیدی استقبال کرد. این سفارت در عین حال از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است که توجه اش را برای آمادگی انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر بیشتر کند.

photo_2019-05-16_02-53-15

این سفارت با تاکید بر شفافیت انتخابات افزوده است که امریکا آماده ادامه حمایت از روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

در همین حال اسنادی بدسترس رسانه ها قرار گرفته که نشان می دهد کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم دارد تا در انتخابات ریاست جمهوری آینده، در روند رای گیری از دستگاه بایومتریک استفاده نشود.

این اسناد نشان می دهد که اعضای کمیسیون مستقل انتخابات فیصله کرده اند که تعدیل در بند دوم ماده ۱۹ قانون انتخابات که در آن استفاده از تکنالوژی در روز انتخابات مطرح است، قابل تطبیق نمی‌باشد و فهرست قبلی رای دهندگان انتخابات پارلمانی، پس ار اصلاحات مورد تایید می باشد.

۲۶ / ثور ۱۳۹۸

هند دو بال هلیکوپتر می 35 به افغانستان تحویل داد

مقام های امنیتی ار تحویل دو بال هلیکوپتر می ۳۵ هند به افغانستان خبر داده اند.

photo_2019-05-16_02-44-43

وزارت دفاع امروز پنجشنبه (۲۶ثور) گفته است که هند دو بال هلیکوپتر محاربوی Mi-35 را جهت مبارزه با تروریسم و دهشت افگنی با حضورداشت اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع ملی، وینی کمار سفیر هند کابل، رسمأ به وزارت دفاع افغانستان تحویل داده است.

این دو بال هلیکوپتر از کشور بیلاروس توسط هند خریداری شده و قرار است در آینده نزدیک ۲ فروند دیگر از همین نوع هلیکوپترها نیز به افغانستان تحویل داده شود.

پیش از این نیز هند چهار هلیکوپتر “می۳۵ ” را در سال ۱۳۹۴ در اختیار ارتش افغانستان قرار داده بود.

۲۶ / ثور ۱۳۹۸

کشته و زخمی شدن 6 نیروی امنیتی و 20 شورشی طالبان در زابل

مقام های محلی از کشته و زخمی شدن ۶ تن از نیروهای امنیتی بشمول یک فرمانده آنان در ولایت زابل خبر داده اند.

photo_2019-05-16_02-27-57

گل اسلام سیال سخنگوی والی زابل امروز پنجشنبه (۲۶ثور) در صحبت به خبرنامه گفت که شورشیان طالبان شب گذشته در ولسوالی شینکی در منطقه سیوری بر پاسگاه های نیروهای ارتش و پولیس ملی حمله کرده که در آن ۳ نیروی پولیس و یک فرمانده کندک عملیاتی کشته و ۲ تن دیگر آنان زخمی شده اند.

به گفته سخنگوی والی زابل در این درگیری ۷ شورشی طالبان کشته و ۱۳ تن دیگر آنان زخمی شده اند. او تاکید کرد نیروی کمکی به ساحه رسیده و اوضاع نیر در کنترول نیروهای امنیتی قرار دارد.