پوشاندن صورت در ولایت هرات ممنوع شد |
پوشاندن صورت در ولایت هرات ممنوع شد

بازتاب خبرهای 25 ثور 1398

Image Title
۲۵ / ثور ۱۳۹۸

پوشاندن صورت در ولایت هرات ممنوع شد

فرماندهی پولیس ولایت هرات گفته است که بعد از این پوشاندن سر و صورت بوسیله‌ی دستمال و پتو ممنوع است.

taliban

این فرماندهی گفته است که پوشاندن سر و صورت باعث ایجاد رعب و وحشت در میان شهروندان می شود.

فرماندهی پولیس هرات در ادامه تصریح کرده که تحقیقات پولیس نشان می‌دهد بسیاری از افراد و اشخاص استفاده‌جو برای انجام جرایم جنایی و اعمال شوم سر و صورت خود را می پوشانند.

به نقل از خبرنامه این فرماندهی نزدیک به ۱۰۰تن از افراد ولگرد امروز بازداشت شده و بعد از بایومتریک و اخذ ضمانت رها شده اند.

۲۵ / ثور ۱۳۹۸

تأخیر هفت ماهه در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی فاجعه خوانده شد

شرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان در مراسم تحلیف نمایندگان پارلمان ولایات کابل و پکتیا امروز در ارگ ریاست‌جمهوری برگزاری این انتخابات را یک «حماسه ملی» خواند اما گفت که “متاسفانه بخش دیگر این انتخابات پارلمانی فاجعه بود و در تاریخ نظام‌های مردم‌سالار بی‌سابقه است که اعلان نتایج انتخابات هفت ماه طول بکشد.” رییس‌جمهوری افغانستان تصریح کرد که کسی نباید در باره بی کفایتی کمیسیون های سابق انتخابات تردید داشته باشند.

photo_2019-05-15_14-59-12

آقای غنی عدم حضور نمایندگان منتخب ولایت غزنی در پارلمان را خلاء دانست و تأکید کرد که انتخابات پارلمانی در غزنی با انتخابات ریاست‌جمهوری همزمان برگزار می‌شود.

آقای غنی هم‌چنان گفت از بروز فجایع در آینده جلوگیری شود، اعتبار مردم باید احیا شود که رأی شان سرنوشت ساز است، رأی شان پاک و شفاف حساب می‌شود و نتایج آن (انتخابات ریاست‌جمهوری) ممکن به زودی اعلان شود.

۲۵ / ثور ۱۳۹۸

طراح حملات تروریستی در هلمند بازداشت شد

مقام های امنیتی از بازداشت یک عضوکلیدی هراس افگنان طالبان و طراح حملات تروریستی این گروه در ولایت هلمند خبر داده اند.

photo_2019-05-15_14-44-01

وزارت داخله امروز چهارشنبه (۲۵ثور) گفته است که در نتیجه عملیات شبانه قطعات خاص پولیس، در روستای جومند شهر لشکرگاه ولایت هلمند یک عضو کلیدی گروه تروریستی طالبان بنام آهوجان بازداشت شده است.

این وزارت در باره حملاتی که این فرد در آن دست داشته جزییاتی نداده است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۸

کارمندان غیرضروری دولتی امریکا از عراق خارج می شود

وزارت خارجه آمریکا دستور خروج تمام کارکنان “غیر ضروری” دولتی را از عراق صادر کرده است

USA

بر اساس گزارش ها سفارت آمریکا در بغداد در یک “هشدار امنیتی” اعلام کرده است که این دستور شامل کارکنان سفارتخانه در بغداد و کنسولگری در اربیل می‌شود، و صدور ویزا در هر دو مرکز نیز به حالت تعلیق در آمده است.

به گزارش بی بی سی فارسی سفارت آمریکا در بغداد از امکانات محدود این سفارت  برای ارائه خدمات اضطراری به شهروندان آمریکا در عراق نیز خبر داده اند.

این دستور هم‌زمان با افزایش تنش ها میان ایران و آمریکا و تهدیدها و هشدارهای دو طرف صادر شده است.

۲۵ / ثور ۱۳۹۸

امریکا به کمک‌های ملکی خود برای افغانستان ادامه می‌دهد

ریاست اجراییه از ادامه کمک های ملکی امریکا برای افغانستان خبرداد.

afg usa

ریاست اجراییه امروز چهارشنبه (۲۵ثور) گفته است عبدالله عبدالله رییس اجرایی روز گذشته در نشست مشترک بازنگری کمک‌های ملکی ایالات متحده برای افغانستان در ارگ ریاست جمهوری با حضور خانم الیس رایز معاون وزارت امورخارجه ایالات متحده در امور آسیای جنوبی و مرکزی و سرپرست وزارت امور مالیه کشور اشتراک کرد.

داکتر عبدالله در این نشست ابراز امیدواوری کرده است که با ارزیابی کمک‌های ایالات متحده در افغانستان و تشخیص اولویت‌های حکومت و مردم افغانستان این کمک‌ها به صورت موثرتری در هماهنگی و همکاری با حکومت ایالات متحده در خدمت مردم افغانستان قرارگیرد.

گزارش شده که ایالات متحده، افغانستان را در بخش صحت عامه، معارف، توسعه اقتصادی،‌ انرژی، ‌زیرساختارها، ‌کمک‌های بشردوستانه، رشد فرهنگ و نگه‌داری آثار فرهنگی کمک می‌نماید.

۲۵ / ثور ۱۳۹۸

نی: دولت می‌خواهد خلاف آزادی بیان گام بردارد

نی حمایت کننده رسانه های ازاد افغانستان می گوید دولت افغانستان می‌خواهد خلاف آزادی بیان گام بردارد.

نی در واکنش به گفته های اخیر وزیر مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در مصاحبه‌یی با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی بانشر یک اعلامیه گفته است “این نگران‌کننده‌ترین اقدامی‌ست که حکومت وحدت ملی در چند سال اخیر در زمینه‌ی محدودسازی آزادی بیان انجام می‌دهد.”

nai

نی گفته‌هایی وزیر مخابرات را خلاف قانون اساسی دانسته و آن را گام نخست در جهت استبدادی‌سازی نظام خوانده است.

حمایت کننده رسانه های آزاد افغانستان از نهادهای بین‌المللی حامی آزادی بیان خواسته است که با فشارهای قانونی و رسمی بر افغانستان، حکومت این کشور را در قبال تعهداتش پاسخگو نگه دارند.

این در حالی است که شهزاد آریوبی وزیر مخابرات در این مصاحبه با بی بی سی گفته بود “دسترسی به انترنت را محلی ساختیم و حالا می‌توانیم هر چیزی را که بخواهیم فلتر کنیم، آنچه که ضرورت نیست و به ضرر افغانستان و ضرر کلتور ماست می‌توانیم بسته کنیم.”