معاون وزیر خارجه ایران از احتمال تغییر سیاست مهاجرتی تهران در قبال مهاجرین افغان خبر داد

بازتاب خبرهای 19 ثور 1398

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

معاون وزیر خارجه ایران از احتمال تغییر سیاست مهاجرتی تهران در قبال مهاجرین افغان خبر داد

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران می گوید در پی تشدید تحریم های امریکا و ادامه روند افت شدید درآمد ایران، این کشور ممکن است از مهاجران افغانستانی بخواهد ایران را ترک کنند.

iran

خبرگزاری به نقل از عباس عراقچی گزارش داده که بیش از سه میلیون افغان در ایران ساکن اند و دو میلیون فرصت شغلی را اشغال کرده اند. آقای عراقچی گفته که این مهاجرین سالانه سه تا پنج میلیارد یورو از ایران خارج می کنند.

معاون وزیر خارجه ایران افزوده که ۴۶۸ هزار دانش آموز افغان به طور رایگان در مدارس ایران مشغول تحصیل اند که هر کدامشان سالانه ۶۰۰ یورو هزینه دارند، و ۲۳ هزار دانشجوی دیگر این کشور نیز در دانشگاه های ایران مشغول به تحصیل می باشند و سالانه ۱۵ هزار یورو برای هر کدام از آنان هزینه می شود.

عراقچی تاکید کرده است که اگر” تحریم های امریکا اثر کند و فروش نفتمان به صفر برسد، جمهوری اسلامی ایران مجبور است سیاست ویژه ای را برای اقتصاد خود در نظر بگیرد و ممکن است نتوانیم به این شکل ادامه دهیم و از برادران و خواهران افغانستانی مان بخواهیم ایران را ترک کنند.”

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

یک موتر بمب شورشیان طالبان در هلمند منهدم شد

مقام های امنیتی از انهدام یک موتر بمب شورشیان طالبان در ولایت هلمند خبر داده اند.

mod

وزارت داخله امروز پنجشنبه (۱۹ثور) گفته است که یک عراده موتر بمب که شورشیان طالبان می خواستند آن را در شهر لشکرگاه مرکز ولایت هلمند انفجار دهند، توسط نیروهای هوایی در ولسوالی نادعلی شناسایی و منهدم شده است.

وزارت داخله افزوده که در صورت انفجار این موتر بمب تلفات زیاد جانی و مالی بر باشندگان شهر لشکرگاه وارد می شد.

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

ربانی: تحقق موازین حقوق بشری در گفتگوهای صلح غیر قابل مذاکره است

صلاح الدین ربانی سرپرست وزارت خارجه می گوید افغانستان حدود مشخص برای گفتگوهای صلح تعیین کرده و تحقق موازین حقوق بشری در گفتگوهای صلح غیر قابل  مذاکره است.

آقای ربانی که امروز پنجشنبه (۱۹ثور) در دومین نشست گروۀ کاری اختصاصی حکومت افغانستان و اتحادیۀ اروپا دربارۀ حقوق بشر، حکومتداری و مهاجرت، در وزارت امور خارجۀ  سخن می گفت افزود که افغانستان حدود مشخصی را برای گفت‌وگوهای صلح و رسیدن به آشتی ملی تعیین کرده‌است.

او تاکید کرد که “نظام حقوقی جمهوری اسلامی افغانستان که بر ارزش‌های بنیادین اسلامی و حقوق بشری استوار است برای مذاکرات صلح و دست‌یابی به آشتی ملی حدود مشخصی را فراهم نموده است که احترام، رعایت و تحقق موازن حقوقی بشری، بخش بنیادین و غیر قابل مذاکرۀ آن می‌باشد.”

از سویی هم، پاولا پمپلونی، معاون بخش آسیا پاسفیک اتحادیۀ اروپا با بیان اینکه تجربه‌ها نشان داده‌اند که اگر زنان در روند صلح دخیل باشد، فرصت‌های بسیار بهتری وجود دارند که این توافق‌ها پایدار خواهند بود افزود اتحادیۀ اروپا همچنان بر برگزاری یک انتخابات شفاف در افغانستان تأکید می‌ورزد.

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

عبدالله: طالبان حسن نیت ما را به عنوان ضعف تعبیر کرده اند

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت می گوید طالبان حسن نیت ما را به عنوان ضعف تعبیر کرده اند.

abdullah ab

آقای عبدالله امروز پنجشنبه (۱۹ثور) در واکنش به حمله روز گذشته مهاجمان بر موسسه کونترپارت انترنشنل در صفحه توییترش نگاشته که طالبان جنایتی را مرتکب شدند که با طرح های مسالمت آمیز حل و فصل منازعات هماهنگ نیست.

آقای عبدالله در ادامه افزوده که طالبان “حسن نیت ما را به عنوان ضعف تعبیر کرده و از گفتگو های صلح برای مشروعیت بخشیدن به جنایات فجیعی که دیروز در کابل مرتکب شدند، سو استفاده می کنند.”

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

اتحادیه اروپا مهلت 60 روزه ایران در مورد برجام را رد کرد

اتحادیه اروپا و کشورهای غربی باقی‌مانده در توافقنامه اتمی ایران ” برجام” در بیانیه‌ای مشترک مهلت ۶۰ روزه  ایران برای عمل کامل این کشورها به تعهدات خود را رد کرده‌اند.

UN Iran

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همراه با وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه، سه کشور غربی باقی‌مانده در برجام، امروز پنجشنبه (۱۹ثور) در بیانیه مشترک گفته اند که بیانیه ایران در مورد تعهداتش در چارچوب برجام را ملاحظه کرده و برجام را دستاوردی کلیدی در ساختار جلوگیری از گسترش تسلیحات اتمی در جهان می دانند.

در این اعلامیه مشترک افزوده شده که “ما قویا به ایران توصیه می‌کنیم که از دست زدن به هر گونه اقدامی که باعث تشدید مشکلات شود خودداری ورزد.”

این در حالی است که روز گذشته شورای عالی امنیت ملی ایران گفته بود که اگر کشورهای باقی مانده در برجام قادر نباشند در مدت ۶۰ روز مطالبات ایران را تامین کنند، در مرحله بعدی ایران محدودیت های غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی رآکتور آب سنگین اراک را نیز اعمال نمی کند.

۱۹ / ثور ۱۳۹۸

وزارت صحت از کاهش 75 درصدی مرگ و میر مادران خبر داد

وزارت صحت عامه افغانستان می گوید که میزان مرگ و میر مادران هنگام ولادت، نسبت به هفده سال گذشته ۷۵ درصد کاهش یافته است.

ماموسی زیور، معین وزارت صحت عامه امروز پنجشنبه (۱۹ ثور) در مراسم روز جهانی قابله‌ها در کابل گفت که یکی از عوامل اساسی کاهش مرگ و میر مادران هنگام ولادت، افزایش شمار قابله‌ها است. او گفت که ده‌هزار قابله در شفاخانه‌های دولتی و کلینیک‌ها و ۲۰هزار دیگر در مراکز صحی خصوصی مصروف کار اند.

خانم زیور افزود که افغانستان در سال ۲۰۰۵ میلادی به لحاظ مرگ و میر مادران و اطفال دومین کشور جهان محسوب می شد اما با افزایش قابله‌ها مرگ و میر مادران و کودکان به طور قابل ملاحظه کاهش یافته است.

خانم زیور تاکید کرد که در هر صد هزار ولادت اکنون ۳۹۶ مادر می‌میرد، در حالی که این رقم در ۱۷ سال قبل به ۱۶۰۰ تن می‌رسید.