چهره‌های منتخب مجلس نمانیدگان(31)؛ مسیر زندگی 15 نماینده از ولایات پکتیا، کاپیسا، بلخ، ننگرهار، ارزگان، جوزجان، هرات، پروان، لغمان |
چهره‌های منتخب مجلس نمانیدگان(۳۱)؛ مسیر زندگی ۱۵ نماینده از ولایات پکتیا، کاپیسا، بلخ، ننگرهار، ارزگان، جوزجان، هرات، پروان، لغمان

چهره‌های منتخب مجلس نمانیدگان(۳۱)؛ مسیر زندگی ۱۵ نماینده از ولایات پکتیا، کاپیسا، بلخ، ننگرهار، ارزگان، جوزجان، هرات، پروان، لغمان

۱۰ / ثور ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

یار باز حمیدی، پکتیا

یار باز حمیدی در سال ۱۳۵۹ در مرکز ولایت پکتیا متولد شد. آقای حمیدی در سال ۱۳۸۰ از لیسه عبدالحی گردیزی فارغ شد و پس از سپری کردن آزمون کانکور وارد دانشکده طب دانشگاه ننگرهار شد و در سال ۱۳۸۷ موفق شد تخصص خود را در رشته ارتوپیدی از این دانشگاه بدست آورد.

آقای حمیدی برای ادامه تحصیلات برای گرفتن فوق تخصص وارد هندوستان شد و موفق گردید در سال ۱۳۹۱ سند فوق تخصص خود را در بخش ارتوپیدی از یکی از دانشگاه های هندوستان بدست آورد.

آقای حمیدی پیش از اینکه در انتخابات پارلمانی نامزد شود، مدتی به حیث مشاور وزارت صحت عامه ایفای وظیفه کرده و مدتی نیز در شفاخانه وزیر محمد اکبر خان به حیث متخصص بخش ارتوپیدی خدمت کرده است.

آقای حمیدی مربوط به قوم پشتون است و از قبیله منگل می‌باشد.

yar baz

محمد اقبال صافی، کاپیسا

انجنیرمحمداقبال صافى فرزند سید آقا درسال ۱۳۴۸ در ولسوالى کوهستان دوم کاپیسا به دنیا آمده است.

او از لیسۀ محمود راقى فارغ گردیده و در جهاد علیه اتحاد شوروى سابق فعال بوده است. او مسئولیت مالی جبهه در دوران جهاد، قومندان گروه جهادی، و پس از پیروزی مجاهدین به حیث رئیس دفتر صدراعظم وقت را در کارنامه کاری خود دارد.

او لیسانس خود را در رشته ادبیات از دانشگاه کابل بدست آورده و ماسترى خود را در بخش حقوق و علوم سیاسى دریافت کرده است. آقای ساپی همچنان بحیث رییس کمیسیون امور دفاعى ولسى جرگه ایفایى وظیفه کرده و از سوی حزب اسلامی افغانستان و از قوم پشتون در دوره‌های ۱۵ و ۱۶ مجلس نمایندگان از مردم ولایت کاپیسا نمایندگی کرده است.

همچنان آقای صافی در دوره شانزدهم در کمیسیون امور مالی حضور داشته و می‌توان گفت او عضویت جرگه‌های اضطراری و قانون اساسی را نیز دارد.

این بار نیز با گرفتن رای اعتماد مردم ولایت کاپیسا برای دوره هفدهم نیز در پارلمان حضور خواهد داشت.

iqbal safi

احمد شاه رمضان، بلخ

احمدشاه رمضان در سال ۱۹۶۹ در مرکز ولایت بلخ به دنیا آمده است.

او درسال ۱۹۸۹ از لیسه باختر بلخ فارغ و مدرک لیسانس خود را در بخش انجینرى در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان به دست آورده است.

آقای رمضان مدت ۲۰ سال مشغول تجارت بوده است.

آقای رمضان از قوم هزاره است و به صورت مستقل کاندیدای مجلس نمایندگان در دوره هفدهم بوده است. او قبلا نیز در دوره پانزدهم عضو مجلس سنا در شورای ملی و عضویت ولسی جرگه را در دوره شانزدهم نیز داشته است. او در کمیسیون اقتصاد ملی کار کرده است.

ahmad shah ramazan

حضرت علی، ننگرهار

در دوره هفدهم نیز حضرت علی نماینده مردم ولایت ننگرهار که در دوره‌های پانزدهم و شانزدهم نیز حضور داشته است، با گرفتن رای اعتماد وارد پارلمان کشور شده‌ است.

آقای حضرت علی در ولسوالی قرغه‌ای ولایت لغمان در سال ۱۳۴۳ به دنیا آمده است. او در دوره شانزدهم افغانستان عضو کمیسیون امور داخلی بوده و از رهبران قوم پشه‌ای می‌باشد.

آقای حضرت علی در زمان جنگ شوروی در افغانستان از فرماندهان حزب اسلامی شاخه یونس خالص بوده و میزان تحصیلات او در سطح بکلوریا می‌باشد.

فرماندهی میدان هوائی ننگرهار، فرماندهی قول اردوی ۲۰۱ سیلاب ننگرهار، فرماندهی امنیه ولایت ننگرهار، رئیس شورای جهادی ولایات مشرقی، رئیس شورای اقوام پشه‌یی‌های افغانستان، مسئولیت شورای مجاهدین زون شرق ننگرهار و مسئولیت جبهات کشمند ودره نور را در کارنامه کاری خود دارد.

hazrat ali

بسم الله جان محمد، ارزگان

بسم الله جان محمد در سال ۱۳۴۸ در ولسوالی دهراود ولایت ارزگان متولد شد، آقای جان محمد در سال ۱۳۹۲ از لیسه ملا احمد این ولایت فارغ شد. او قبل از اینکه خودش را نامرد انتخابات پارلمانی کند، رئیس شورای ولسوالی در ولایت ارزگان بوده است.

آقای جان محمد از قوم پشتون است و عضویت هیچ حزب سیاسی را ندارد.

bismallah

فریدون خان مومند، ننگرهار

فریدون مومند فرزند فیروزخان درسال ۱۳۴۷ در ولسوالى گوشته ولایت ننگرهار به دنیا آمده است.

در سال ۱۳۶۷ از لیسه خوشحال خان فارغ شده و درکورس ها و اکثر سیمینارهاى وزارت دفاع اشتراک کرده است.

او در کارنامه کاری خود از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶ فرمانده تولى نمبر ۸۱۸ در اردوى ملى افغانستان بود و همچنان از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸ معاون فرماندهی لواى ۵۶۳ و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۶۹ به عنوان فرمانده کندک ۵۶۸ اردوى ملى ثبت کرده است.

آقای مومند از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳، رییس قبایل و سرحدات ولایت ننگرهار بود و در سال ۱۳۸۴ به نمایندگى ولسى جرگه انتخاب شده  که در دوره هاى پانزدهم و شانزدهم نیز عضویت مجلس را داشته است.  او از قوم مومند و پشتون است.

faridoon momand

باتور دوستم، جوزجان

باتور دوستم فرزند عبدالرشید دوستم، رهبر ازبک‌های افغانستان است که برای اولین بار به نمایندگی از مردم جوزجان در پارلمان کشور انتخاب شده است.

او مدرک لیسانس خود را از رشته حقوق و علوم سیاسی از ترکیه دارد و ماستری اش را نیز از دانشگاه غازی در ترکیه به دست آورده است.

باتور دوستم که پدرش بنیانگذار و رهبر حزب جنبش اسلامی ملی افغانستان بوده، اکنون ریاست آن را به عهده دارد.
باتور دوستم مشاور ارشد جنبش جوانان افغانستان نیز است و به عنوان نماینده پدرش در بیشتر سفر‌های رسمی دولت افغانستان شرکت کرده است. حضور او را می‌توان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک و کنفرانس بروکسل، نام برد.

او همچنان ریاست بنیاد دوستم و مسئولیت تلویزیون باتور را نیز به عهده دارد.

batoor dostom 2

محمدرضا خوشک وطن دوست، هرات

محمدرضا وطن دوست فرزند الحاج دیدار علی در سال ۱۳۵۶ در قریه خوشک ولسوالی اشترلی ولایت دایکندی بدنیا آمده است.

آقای وطن دوست مکتب را در لیسه شهید مدرس در ایران در سال ۱۳۷۷ به پایان رسانیده و لیسانس خود را در رشته مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد ایران گرفته است.

آقای وطن دوست قبلا در ولایت هرات به تجارت مصروف بوده و در ضمن ریاست کمپنی سبزک را به عهده داشته است.

محمدرضا وطن دوست از قوم هزاره با آرای مردم ولایت هرات برای بار دوم است که وارد پارلمان شده و در دوره قبلی وکالت خود عضو کمیسیون اقتصاد ملی بوده است.

محمدرضا خوشک وطن دوست عضویت احزاب سیاسی را ندارد.

khoshak

سامعه عزیزی سادات، پروان

سامعه عزیزی سادات فرزند میر رحمت الله در سال ۱۳۵۶ در ولایت پروان بدنیا آمده است.

بانو عزیزی لیسانس خود را از رشته ریاضی و ماستری را از رشته اقتصاد از کشور تاجکستان بدست آورده است.

از تجربه های بانو عزیزی استاد مکتب، استاد تحصیلات عالی ولایت پروان ، عضو کمیسیون تصویب قانون اساسی و رئیس معارف ولایت پروان می باشد.

بانو عزیزی با آرای مردم ولایت پروان برای بار سوم است که وارد پارلمان شده است و در دوره های قبلی وکالت خود عضو کمیسیون امور دینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی بوده است.

سامعه عزیزی سادات عضویت احزاب سیاسی را ندارد.

saima

میرویس یاسینی، ننگرهار

میرویس یاسینی فرزند مولوی عبدالستار در سال ۱۳۴۲ در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار بدنیا آمده است.

آقای یاسینی لیسانس و ماستری خود را در بخش حقوق از دانشگاه بین المللی اسلام آباد گرفته است.

از تجربه های کاری آقای یاسینی، رئیس سره میاشت، رئیس روابط خارجی و ارزیابی اقتصادی وزارت مالیه، عضو لویه جرگه اضطراری، رئیس عمومی ریاست مبارزه علیه مواد مخدر، معاون اول لویه جرگه قانون اساسی و معین وزارت مبارزه با مواد مخدر می باشد.

آقای یاسینی با آرای مردم ولایت ننگرهار برای بار سوم است که وارد پارلمان شده و در دوره پانزدهم نایب اول رییس مجلس نمایندگان و در دوره شانزدهم ولسی جرگه عضو کمیسیون اموردینی، فرهنگی، معارف و تحصیلات عالی بوده است.

آقای یاسینی عضو پیشین حزب محاذ ملی اسلامی بوده است.

mirwais yasini

ابراهیم غشتلی، پکتیا

ابراهیم غشتلی در سال ۱۳۵۹ در ولسوالی سید کرم در ولایت پکتیا متولد شد. آقای غشتلی بعد از اینکه به پاکستان مهاجر شد دوره مکتب را در مکتب حضرت بلال در پشاور به پایان رساند.

او بعد از سپری کردن آزمون کانکور وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه کابل شد و در سال ۱۳۸۳ موفق شد سند لیسانس اش را از دیپارتمنت اداره و دیپلوماسی بدست بیاورد.

آقای غشتلی برای دوم وارد مجلس نمایندگان شده است. او در دوره شانزدهم نیز به نمایندگی از مردم پکتیا در مجلس حضور داشت. قبل از آن به عنوان مدیر توان‎‌مند سازی منابع بشری اداره اترا کار می کرد.

آقای غشتلی در بخش های فرهنگی نیز فعالیت های داشته است. او صاحب امتیاز مجله ای بنام پام نیز می‌باشد.

آقای غشتلی عضویت هیج حزب سیاسی  را ندارد و به گونه مستقلانه وارد پارلمان شده است. او از قوم پشتون است و مربوط قبیله منگل در پکتیا است.

ibrahim ghestalai

حلیمه صدف کریمی، جوزجان

حلیمه صدف کریمی در سال ۱۳۷۴ در ولسوالی درزاب ولایت جوزجان بدنیا آمده است.

بانو کریمی در سال ۱۳۹۴ رشته حقوق را در دانشگاه بلخ به پایان رسانیده است و از زمان مکتب به شعر و نویسندگی شروع می کند و با انجمن روشن فکران فردا فعالیت های خود را شروع می کند.

بانو صدف کریمی عضو شورای ولایتی جوزجان نیز  بوده است.

حلیمه صدف کریمی چهره جدید در دور هفدهم ولسی جرگه است که به صورت مستقل کاندیدا بوده و با آرای مردم جوزجان برای بار اول وارد پارلمان شده است.

halima sadaf

بکتاش ایشچی،  جوزجان

بکتاش ایشچی فرزند احمد ایشچی در سال ۱۳۵۷ در ولسوالی خواجه دو کوه ولایت جوزجان بدنیا آمده است.

آقای ایشچی مکتب را در لیسه ابن یمین شبرغانی به پایان رسانیده و در سال ۱۳۷۶ برای ادامه تحصیل به ترکیه می رود و از رشته روابط بین الملل از دانشگاه استانبول فارغ شده است.

آقای ایشچی در کنار فراگیری رشته روابط بین الملل، مدتی به حیث منشی عمومی انجمن بین الملل ترکان افغانستان فعالیت کرده و در تاسیس انجمن آیدین افغانستان سهم فعالی داشته است.

بکشتاش ایشچی بعد از سقوط دوره طالبان به افغانستان برگشته و در سال ۱۳۸۲ در وزارت مالیه شروع به کار کرده و بعد از مدتی استعفا داده و به تجارت شروع می کند.

آقای ایشچی به صورت مستقل از ولایت جوزجان در ولسی جرگه کاندیدا بوده و از قوم ازبک با آرای مردم ولایت جوزجان برای اولین بار وارد پارلمان شده است.

backtash eshchi

شهناز غوثی، هرات

شهناز غوثی فرزند سلطان احمد در سال ۱۳۴۶ در ولایت هرات بدنیا آمده است.

بانو غوثی مکتب را در لیسه زرغونه در ولایت کابل در سال ۱۳۶۵ به پایان رسانیده و لیسانس را در رشته زبان و ادبیات از دانشگاه هرات در سال ۱۳۸۹ و ماستری را در رشته اداره و تجارت از دانشگاه آزاد اسلامی در ولایت کابل در سال ۱۳۹۴ گرفته است.

بانو غوثی از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ سناتور و معاون کمیسیون روبط بین الملل در مجلس سنا و از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ وکیل شورای ولایتی هرات بوده است. او در کارنامه خود آمریت کودکستان های ولایت هرات و گوینده رادیو تلویزیون ملی این ولایت را نیز دارد.

شهناز غوثی از قوم تاجیک با آرای مردم ولایت هرات برای بار اول وارد پارلمان شده است. او به صورت مستقل کاندیدا بوده و عضویت احزاب سیاسی را ندارد.

shahnaz

انجنیر محمد عالم قرار، لغمان

انجنیرمحمدعالم فرزند ملک ولى محمد درسال ١٣٣٨هجرى خورشیدى در ولسوالى الینگار ولایت لغمان متولد شده است.  او درسال ١٣۵۵ از لیسه شیخ محمدحسین الینگار فارغ و بعداً دانشکده انجنیرى دانشگاه کابل را تا صنف سوم تعقیب کرده است .آقای قرار یکی از فرماندهان حزب اسلامى در زون شرق بوده است. او یکی از متنفذین  قومى نیز می‌باشد.

آقای قرار تجربه انجام وظیفه به سمت قوماندان امنیه لغمان و هم‌چنان عضویت در جرگه هاى قانون اساسى و لویه جرگه صلح  را دارد. او عضو دوره ١۵ ولسى جرگه نیز بود.

آقای قرار در دور ۱۵ در کمیسیون امورداخلی کار کرده است.

alam qarar

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات انتخابات پارلمانی 97 افغانستان مجلس نمایندگان افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید