چهره های منتخب مجلس نمایندگان افغانستان (30)؛ مسیر زندگی 6 نماینده از ولایات دایکندی، میدان وردک، هرات، سمنگان، غور و پروان |
چهره های منتخب مجلس نمایندگان افغانستان (۳۰)؛ مسیر زندگی ۶ نماینده از ولایات دایکندی، میدان وردک، هرات، سمنگان، غور و پروان

چهره های منتخب مجلس نمایندگان افغانستان (۳۰)؛ مسیر زندگی ۶ نماینده از ولایات دایکندی، میدان وردک، هرات، سمنگان، غور و پروان

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۹ / ثور ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

شیرین محسنی

خانم شیرین محسنی فرزند غریب حسین از ولایت دایکندی است که در دوره شانزدهم ولسی جرگه نیز حضور داشته است.

او در سال ۱۳۵۹ در ولسوالی شهرستان ولایت دایکندی به دنیا آمده است.

او از لیسه بنت هداى دایکندی در سال ۱۳۸۰ فارغ شده و مدرک لیسانس‌اش را در رشته فقه و حقوق، از یکی از دانشگاه‌های خصوصی در کابل بدست آورده است.

خانم محسنی که از قوم هزاره افغانستان است و به عنوان نماینده درلویه جرگۀ اضطراری، نماینده درلویه جرگۀ قانون اساسی، وکیل منتخب مردم دایکندی در دورۀ پانزدهم و شانزدهم ولسی جرگۀ نیز کار کرده است.

او چهارسال نیز به عنوان معلم در سال‌های قبل از سال ۱۳۸۱ تدریس کرده است. این بار نیز با گرفتن رای ولایت دایکندی از طرف حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان کاندیدا بوده که به پارلمان و دوره هفدهم راه پیدا کرده است.

shirin mohsini

عبدالرحمان وردک

عبدالرحمان وردک در سال ۱۳۶۰ در ولایت میدان وردک در ولسوالی جیغتو به دنیا آمده است.

او مکتب را در یکی از لیسه‌های پیشاور پاکستان به نام صدیق اکبر در دوران مهاجرت خود به پایان رسانیده است. او اکنون در جریان تحصیل در رشته تجارت می‌باشد. او قبل از این که به عنوان وکیل مردم ولایت میدان وردک انتخاب شود در بخش ترانسپورت و لوجستک تجارت کرده است.

آقای وردک که یکی از چهره جدید از اقوام پشتون افغانستان است در دوره هفدهم مجلس نمایندگان به صورت مستقل از این ولایت کاندیدا بوده بوده و از ولایت میدان وردک به مجلس نمایندگان راه پیدا کرده است.

abdulrahman samangani

فاطمه کوهستانی

فاطمه کوهستانی، فرزند محمد قربان کوهستانی از ولسوالی لعل و سرجنگل ولایت غور است که برای دوره هفدهم به صورت مستقل از این ولایت کاندیدا شده بود.

او که از قوم هزاره می‌باشد در رشته حقوق تحصیل کرده و دارای فوق لیسانس است. خانم کوهستانی سابقه کار در نهادهای خارجی از جمله نهادهای سازمان ملل در افغانستان را دارد. او از چهره های جدیدی است که وارد مجلس نمایندگان می‌شود. قبل از او پدرش حاجی قربان کوهستانی در دوره پانزدهم و شانزدهم وکیل مردم ولایت غور بوده است.

fatima kohistani

حیات‌الله سمنگانی

حیات الله سمنگانی که به صورت مستقل از ولایت سمنگان کاندیدا شده است، یکی از چهره‌های جدیدی است که توانسته از این ولایت رای اعتماد دریافت کند.

او در سال ۱۳۸۴ شامل اکادمی پولیس ملی افغانستان شده و پس از چهار سال مدرک لیسانس خود را از این رشته در سال ۱۳۸۸ دریافت کرده است.

از سال ۱۳۸۹ تا جوزا سال ۱۳۹۷ در فرماندهی امنیه ولایت سمنگان خدمت کرده است.

hayatullah-samangani

رحیمه جامی

خانم جامی که از قوم عرب افغانستان است، در سال ۱۳۵۲ در ولسوالی انجیل ولایت هرات به دنیا آمده است.

او که در دوره‌های پانزدهم و شانزدهم مجلس نمایندگان از مردم ولایت هرات در پارلمان نمایندگی کرده است برای دوره هفدهم نیز  کاندیدای مستقل در این ولایت و به پارلمان راه پیدا کرده است.

او مکتب را در مکتب مهری هرات به پایان رسانیده و پس از آن رشته ریاضی و فیزیک را در دارالمعلمین هرات به اتمام رسانیده و در نهایت سند کارشناسی خود را از رشته حقوق دانشگاه کابل در سال ۱۳۹۴ بدست آورده است.

او سابقه کار به عنوان معلم و مدیر لیسه مهری هرات، عضو لویه جرگه اضطراری، و نمایندگی در دوره‌های ۱۵ و ۱۶ پارلمان را در کارنامه کاری خود دارد.

خانم جامی در دو دوره گذشته در کمیسیون روابط بین‌الملل به عنوان منشی و عضو کار کرده است.

rahimeh-jami

میررحمن رحمانی

میررحمن رحمانی فرزند حاجی قلندرخان، درسال ۱۳۴۱ در ولسوالی بگرام ولایت پروان به دنیا آمده است.

او در سال ۱۳۵۸ از لیسه بگرام فارغ شده است و تحصیلات عالی خود را در روسیه ادامه داد. آقای رحمانی در سال ۱۳۶۱ از یکی از دانشگاه های نظامی روسیه، مدرک خود را بدست آورده است.

او بحیث رئیس شورای اجتماعی مردم بگرام، خدمت درصفوف ارتش کشور تا رتبه جنرالی، رئیس اتاق تجارت وصنایع ولایت پروان را در کارنامه خود دارد.

در کنار عضویت در ولسى جرگه مصروف تجارت وفعالیت های اقتصادی نیز می‌باشد.

او در دوره شانزدهم نیز در کمیسیون اقتصاد ملی کار کرده که بار دیگر با گرفتن رای اعتماد از مردم ولایت پروان وارد پارلمان شده است.

mer rahman rahmani

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات انتخابات پارلمانی 97 افغانستان مجلس نمایندگان افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید