وزارت داخله از آمادگی کابل برای تامین امنیت برگزاری جرگه مشورتی صلح خبر داد |
وزارت داخله از آمادگی کابل برای تامین امنیت برگزاری جرگه مشورتی صلح خبر داد

بازتاب خبرهای 7 ثور 1398

Image Title
۷ / ثور ۱۳۹۸

وزارت داخله از آمادگی کابل برای تامین امنیت برگزاری جرگه مشورتی صلح خبر داد

وزارت داخله می گوید تمام آمادگی ها برای تامین امنیت و افتتاح جرگه مشورتی صلح در شهر کابل گرفته شده است.

این وزارت امروز شنبه (۷ثور) با نشر یک خبرنامه گفته است که صلح آرمان ملی افغان ها است و  بخاطر رسیدن به این آرمان ملی تمام آمادگی ها برای افتتاح این جرگه گرفته شده است.

وزارت داخله از تمام شهروندان کابل خواسته که به منظور تامین امنیت بهتر این جرگه با نیروهای امنیتی همکاری کنند و هرگاه با افراد مشکوک، مواد مشکوک و وسایط نقلیه مشکوک رو برو می شوند، به شماره ۱۱۹ پولیس در تماس شوند.

۷ / ثور ۱۳۹۸

بیش از 2 هزار عضو جرگه مشورتی صلح وارد کابل شده اند

شورای عالی صلح می گوید تا کنون به تعداد ۲هزار ۱۲۰ تن از اعضای جرگه صلح به کابل رسیده اند.

A95FAC2A-F360-46E8-96EF-50379B38F4DB_w1200_r1_s

شورای عالی صلح امروز شنبه (۷ثور) با نشر خبرنامه ی گفته که این افراد شامل نمایندگان ۳۴ ولایت افغانستان اند.

در خبرنامه شورای عالی صلح آمده که این تعداد در کمیسیون لویه جرگه راجستر و کارت عضویت خویش را نیز اخذ نموده اند.

۷ / ثور ۱۳۹۸

کرزی: جرگه مشورتی در شرایط کنونی به سود مردم افغانستان نیست

حامد کرزی کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان در رابطه به برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح تاکید دارد که این جرگه در شرایط کنونی به سود مردم افغانستان نیست.

karzai at moscow talks

آقای کرزی با نشر خبرنامه ای گفته که در مورد این جرگه در درون حکومت وحدت ملی توافق نظر وجود ندارد، و اکثریت بزرگ نیروهای سیاسی، بزرگان مردم، روحانیون و فعالان سیاسی و مدنی نیز در مورد اهداف و زمان برگزاری این جرگه ابراز نگرانی کرده اند.

کرزی با بیان این که جرگه صلح باید زمینه ساز فضای اعتماد و صلح در کشور باشد، تاکید کرده که برگزاری این جرگه در حالی که طالبان با آن مخالف اند، برای صلح اعتمادسازی نخواهد کرد.

او افزوده که “منفعت ملی و نیاز حیاتی به صلح در کشور ایجاب می کند که مذاکرات صلح به سرعت هر چه بیشتر به پیش برده شود تا مردم افغانستان از تلفات اعظیم فرزندان شان که روزانه با آن مواجه اند نجات یابند.”

۷ / ثور ۱۳۹۸

احتمال سیلاب در برخی از حوزه های دریایی افغانستان

ریاست منابع آب وزارت انرژی و آب می گوید احتمال وقوع سیلاب و آبخیزی دریا ها در برخی از حوزه های دریایی کشور از تاریخ ۷ الی ۹ ثور پیش بینی شده است.

photo_2019-04-27_16-19-15

در خبرنامه این ریاست آمده که در حوزه دریایی پنج آمو و شمال بیشترین سیلاب های ناشی از بارندگی و آبخیزی در مسیر عمومی دریای کوکچه، پنج، خواجه غار، کشم، تشکان، درایم، تالقان، بغلان، بلخاب، سمنگان، شرین تگاب فاریاب، هریرود هرات، کاپیسا، پروان، کابل، لوگر، لغمان و کنر پیش بینی شده است.

۷ / ثور ۱۳۹۸

یافته های یک پژوهش تازه؛ نگرانی اکثریت افغان ها از مشارکت طالبان با تفکر زن ستیزانه در نظام سیاسی

پژوهشی زیر عنوان “زنان، صلح و امنیت” که از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشر نشان می دهد که اکثریت مردم افغانستان و فعالان مدنی از مشارکت طالبان با

طرز فکر زن‌ستیزانه و افراطی در نظام سیاسی آینده نگران هستند.

sima

این گزارش در  ۳۳ ولایت افغانستان تهیه شده و تنها در ولایت نورستان انجام نشده است. تدوین‌کنندگان گزارش با بیشتر از پنچ‌هزار نفر در سراسر افغانستان گفتگو کرده که اغلب آنان زنان بوده‌اند.

در این گزارش آمده که نباید آزادی زنان محدود شود و زنان افغان مخالف بازگشت طالبان با افکار متحجرانه و بنیادگرایانه اند. این گزارش تاکید کرده که زنان مخالف برگشت حکومت طالبان اند و آن ها را مانع توسعه دانسته و گفته اند که طالبان مردم را به‌زور شلاق به خاموشی کشانده بودند.

داکتر سیما سمر رییس کمیسیون حقوق بشر با نشر این گزارش امروز شنبه (۷ثور)گفته که هنوز بخش بزرگی از مردم افغانستان، خصوصاً زنان در مذاکرات صلح به‌صورت جدی شرکت ندارند.

خانم سمر افزوده در صورتی‌که با انجام صلح، عدالت تامین نشود و طرف‌های درگیر دست به انتقام‌گیری شخصی بزنند، خشونت ها در افغانستان ادامه خواهد یافت.

به گفته او زنان افغانستان خواستار صلح پایدار که عدالت و حاکمیت قانون را با حفظ دستاوردهای ۱۸ ساله افغانستان تامین نماید، هستند.