چهره های منتخب مجلس نمایندگان افغانستان (24)؛ مسیر زندگی 5 نماینده از ولایات ننگرهار و کنر |
چهره های منتخب مجلس نمایندگان افغانستان (۲۴)؛ مسیر زندگی ۵ نماینده از ولایات ننگرهار و کنر

چهره های منتخب مجلس نمایندگان افغانستان (۲۴)؛ مسیر زندگی ۵ نماینده از ولایات ننگرهار و کنر

خبرنگار خبرنامه

فرشته فرهنگ
خبرنگار خبرنامه

۳۱ / حمل ۱۳۹۸ | ۰ دیدگاه
Image Title

سایمه خوگیانی

سایمه خوگیانی در سال ۱۳۴۸ در ولسوالی خوگیانی ولایت ننگرهار متولد شده است. خانم خوگیانی تعلیمات مکتب را در سال ۱۳۶۸ در لیسه ولسوالی بگرام ولایت پروان به پایان رسانده است. او بعد از پایان دوره مکتب وارد دانشگاه کابل در دانشکده ساینس شد که در سال ۱۳۸۸ فارغ التحصیل گردید.

خانم خوگیانی در سال ۱۳۹۳ موفق شد سند ماستری اش را در رشته روابط بین الملل ار دانشگاه کاتب به‌دست آورد.

خانم خوگیانی برای سومین بار است که به نمایندگی از ولایت ننگرهار وارد پارلمان افغانستان شده است. او در دو دور قبلی نیز نماینده ننگرهار در مجلس نمایندکان افغانستان بوده است. خانم خوگیانی می‌گوید که در دور نخست وکالت اش رئیس کمیته جامعه مدنی و حقوق بشر بوده که بعد از مدتی به کمیته بخش عدلی و قضایی مجلس نمایندگان تغییر مسوولیت داده است. او در دور قبلی در کمیسیون محیط زیست و معادن بوده است.

خانم خوگیانی از قوم پشتون است و وابستگی به هیچ حزب سیاسی ندارد.

Saima-khogyani

نبی الله باز

نبی الله باز در سال ۱۳۷۲ در ولسوالی چپرهار ولایت ننگرهار متولد شده است. او دوره مکتب خود را در سال ۲۰۱۰ در یکی از مکاتب شهر پشاور پاکستان به پایان رساند.

آقای باز تحصیلات لیسانس اش را در رشته حقوق و علوم سیاسی در سال ۲۰۱۷ از دانشگاه آمریکایی شهر شارجه امارات بدست آورد. او دانشجوی رشته روابط بین الملل در دانشگاه آمریکایی در کابل است.

آقای باز به نمایندگی از حزب اسلامی وارد پارلمان افغانستان شده و از قوم پشتون است.

nabi baz

ابرار الله مراد

ابرار الله مراد در سال ۱۳۴۷ در ولسوالی کامه ولایت ننگرهار متولد شده است. او مکتب ابتدائی را در زادگاهش فراگرفت و در سال ۱۳۵۹ به پاکستان مهاجر شد و تعلیمات مکتب را در لیسه اتحاد شهر پشاور پاکستان به پایان رساند.

بعد از فراغت از مکتب آقای مراد به صفوف جهادی ها پیوست و بعد از سقوط حکومت طالبان به افغانستان برگشت. آقای مراد لیسانس اش را در رشته اقتصاد در سال ۱۳۹۶ از دانشگاه سیدجمالدین افغان بدست آورد.

آقای مراد پیش از این که وارد پارلمان افغانستان شود یک نظامی بود، او مدتی معاون زون سرحدی ولایت ننگرهار بود و سپس به عنوان فرمانده زون سرحدی ولایت های شمال شرق گماشته شد. آقای مراد در سال ۱۳۸۷ به عنوان فرمانده زون سرحدی ولایت فاریاب گماشته شد. او در سال ۱۳۸۹ خود را نامزد انتخابات شورای ولایتی کرد که بعد از پایان چهار ساله دوره وکالت اش دو باره به حیث فرمانده زون سرحدی این بار در اسلام قلعه آغاز به کار کرد که بعد از آن دوباره به ننگرهار برگشت و مدیریت استخبارات فرماندهی امنیه ننگرهار را برعهده گرفت.

آقای مراد بار اول است که وارد پارلمان افغانستان شده.  او از قوم مومند و پشتون است و به گونه مستقل به نمایندگی از ولایت ننگرهار وارد پارلمان شده است.

abarar

لیلما ولی حکیمی

لیلما ولی حکیمی در سال ۱۳۴۴ در ولایت ننگرهار متولد شد. او مکتب را در لیسه سوریا در کابل به پایان رساند.

خانم حکیمی بعد از سپری کردن آزمون کانکور وارد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل شد که در سال ۱۳۷۰ موفق شد به درجه لیسانس از این دانشکده فارغ شود. خانم حکیمی ماستری اش را در سال ۱۳۹۷ در رشته اداره عامه بدست آورد.

او دور دوم است که وارد پارلمان افغانستان می‌شود. خانم حکیمی می‌گوید که در دور قبلی در پارلمان در شروع در کمیته مالی و بودجه بوده است و سپس در کمیسیون معارف و تحصیلات عالی به حیث منشی به مدت پنچ سال کار کرده است.

خانم حکیمی وابستگی به هیچ حزب سیاسی را ندارد و از قوم پشتون است.

lilma

انیسه عمرانی

انیسه عمرانی در سال ۱۳۵۴ در ولایت کنر به دنیا آمده است.

خانم عمرانی مکتب را  در لیسه میدان هوایی بگرام خوانده و در سال ۱۳۶۶ فارغ التحصیل گردیده است. انیسه عمرانی دوره لیسانس را در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل فرا گرفته و در سال ۱۳۷۱ سند لیسانس خود را بدست آورده است.

خانم عمرانی از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۲ به حیث آموزگار خدمت کرده است. در دروه مجاهدین خانم عمرانی به حیث استاد در لیسه بی بی هوا  که مشهور به لیسه عالی شهید عارف است کار کرده است.

در سال ۱۳۸۱، او نماینده مردم کنر در لویه جرگه موقت بوده است. در سال ۱۳۸۲ او به عنوان دستیار در دفتر کمیسیون تدوین قانون اساسی کار کرده است.

او برای بار اول است که وارد پارلمان افغانستان می شود.

anisa omrani

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0
افغانستان انتخابات پارلمانی 97 افغانستان مجلس نمایندگان افغانستان

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید