سقوط سه پله‌ای افغانستان در رده‌بندی جهانی ازادی رسانه‌ها |
سقوط سه پله‌ای افغانستان در رده‌بندی جهانی ازادی رسانه‌ها

بازتاب خبرهای 29 حمل 1398

Image Title
۲۹ / حمل ۱۳۹۸

سقوط سه پله‌ای افغانستان در رده‌بندی جهانی ازادی رسانه‌ها

گزارش‌گران بدون مرز در یک گزارش می گویند که افغانستان در رده‌بندی جهانی‌ آزادی رسانه‌ها، از جایگاه ۱۱۸ به رده ۱۲۱ سقوط کرده است.

در گزارش سال ۲۰۱۹ سازمان خبرنگاران بدون مرز که وضعیت آزادی رسانه‌ها را در ۱۸۰ کشور جهان نشان می‌دهد امروز پنجشنبه (۲۹حمل) منتشر شده امده است که در سال گذشته میلادی ۱۶ خبرنگار به رغم تلاش حکومت وحدت ملی در حملاتی کشته شده‌اند که مستقیماً رسانه‌ها در آن هدف قرار گرفته اند.

monday-kabul-blast

گزارشگران بدون مرز نا امنی را چالش‌های جدی و نگران‌کننده فراروی کار خبرنگاری عنوان کرده گفته است .

در این رده‌بندی جهانی  سال ۲۰۱۹آزادی رسانه‌ها، ناروی برای سومین سال در رده نخست خود را حفظ کرده است و فنلند و سویدن به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار دارد.

۲۹ / حمل ۱۳۹۸

سفرمقام‌های بلند پایه امنیتی به ولایت غزنی

مقام های محلی غزنی از سفر مقام‌های بلند پایه امنیتی به این ولایت خبر داده اند.‌‌

دفترمطبوعاتی ولایت غزنی امروز پنج‌شنبه (۲۹حمل) گفته است اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع، مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله و جنرال اسکات میلر فرمانده ناتو در افغانستان به این ولایت رسیده اند.

minister in ghazni

گر چند دفتر مطبوعاتی غزنی در مورد سفر مقام های بلندپایه امنیتی به این ولایت جزییات نداده اند اما گفته می‌شود که مقامات ارشد امنیتی برای بررسی اوضاع امنیتی به این ولایت رفته اند.

غزنی یکی از ولایت‌های نا امن افغانستان به شمار می رود که هرزگاهی در مرکز و ولسوالی های ان گواهی درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و شورشیان طالب است.

۲۹ / حمل ۱۳۹۸

حمدالله محب: جنگ بالای افغانها تحمیل شده است

حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان می گوید جنگ امروز جنگ ما نیست بلکه این جنگ بالای افغانها تحمیل شده است.

مشاور امنیت ملی امروز پنجشنبه (۲۹حمل) دردیدار با شماری از جوانان قوم ازبک گفت ” نسل ما نسل جنگ است و ما از جنگ و ویرانی ها تا اینجا رسیده ایم، جنگ امروز جنگ ما نیست بلکه این جنگ بالای افغانها تحمیل شده است”.

Hamdullah mohib

محب افزود، وضعیت تغییر کرده و کسی نمی تواند تکه دار بانک رای مردم باشد، زیرا مردم و جوانان ما نسبت به اوضاع آگاهی کامل دارند و از رای پاک شان نمایندگی می کنند.

مشاور امنیت ملی تاکید کرد “پروسه صلح برای همه افغانها مهم است و همه ما باید دست به دست هم داده تلاش ورزیم تا آینده مصوون و با ثبات داشته باشیم”.

۲۹ / حمل ۱۳۹۸

چهار فرمانده کلیدی طالبان در ولایت فاریاب کشته شدند

ارتش افغانستان در شمال این کشور از کشته شدن چهار فرمانده کلیدی طالبان همراه با ۷ تن ااز فراد تحت امرش در ولایت فاریاب خبر داده‌اند.

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۹ شاهین امروز پنجشنبه (۲۹حمل) گفته که «در دوازده ساعت گذشته در ولسوالی های دولت آباد، خواجه سبزپوش وقیصار ولایت فاریاب در اثر درگیری نیروهای امنیتی ودفاعی با شورشیان، ۴ فرمانده هان این گروه بنام های قاری گلبِدین، قاری محمدالله،ملاظریف مشهور به‌ تایمنی وملاعبدالله مشهور به جهانگیر همراه با ۷ تن از افراد تحت امرش کشته شده و ۷ تن دیگر انان زخمی شده اند.»

faryab

قول اردوی شاهین افزوده است که در جریان این در گیری ها یک تن ازمنسوبین نیروهای امنیتی در ولسوالی قیصار کشته سه تن دیگر انان زخمی شده اند.

۲۹ / حمل ۱۳۹۸

انفجار ماین مقناطیسی در بغلان یک زخمی بر جای گذاشت

مقام های محلی از زخمی شدن یک تن در اثر انفجار مان مقناطیسی در شهر پلخمری ولایت بغلان خبر داده اند.

Baghlan province

محمود حقمل سخنگوی والی بغلان امروز پنجشنبه (۲۹حمل) در صحبت به خبرنامه گفت که در نتیجه انفجار یک مان مقناطیسی در حوزه اول شهر پلخمری  یک تن غیرنظامی زخمی شده است.

اقای حقمل افزود ماین مقاطیسی در یک موتر نوع هایلکس جاه سازی شده بود.