کابل خواهان بازشدن حریم هوایی پاکستان شد

بازتاب خبرهای 25 حمل 1398

Image Title
۲۵ / حمل ۱۳۹۸

کابل خواهان بازشدن حریم هوایی پاکستان شد

صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه در دیدار با سفیر پاکستان خواستار باز شدن حریم آن کشور به روی پرواز های افغانستان و هند شد.

afg pak

وزارت خارجه با نشر یک خبرنامه گفته است که صلاح الدین ربانی وزیر خارجه در دیدار با زاهد نصرالله خان سفیر پاکستان در کابل ضمن تاکید بر اصل احترام متقابل به حاکمیت ملی و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، گفته است که سخنان اخیر نخست وزیر پاکستان می تواند بر روابط دو کشور تاثیرات منفی بگذارد.

در خبرنامه وزارت خارجه آمده است که آقای ربانی در عین حال، خواستار باز شدن حریم هوایی پاکستان به روی پرواز های میان افغانستان و هند نیز گردیده است.

حریم هوایی پاکستان زمانی به روی پرواز افغانستان -هند مسدود شد، که تنش ها در مرز کشمیر میان هند و پاکستان به اوج خود رسیده بود.

۲۵ / حمل ۱۳۹۸

تیم انتخاباتی به رهبری دکتر عبدالله عبدالله در جرگه مشورتی صلح شرکت نمی کند

تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله اعلام کرده که در جرگه مشورتی صلح اشتراک نخواهد کرد. این تیم تاکید کرده که “این نشست را ممد به حل مشکلات موجود در افغانستان نمی‌داند.”

abdullah

این تیم گفته که از چندی به این‌سو برای برگزاری نشست مشورتی زیر عنوان جرگه مشورتی صلح تصمیم گرفته شده و با توظیف تعدادی، بخش‌هایی از مراحل تطبیقی آن را نیز پیش برده‌اند.

در خبرنامه این تیم انتخاباتی آمده است که “ما در تیم ثبات و همگرایی، نه در سطح احزاب و شخصیت‌های شامل این تیم و نه در سطح حکومت، تا این مرحله طرف مشورت برای برگزاری چنین نشستی نبوده‌ایم و در عین حال، دلایل مقنعی برای این نشست نیز سراغ نداریم.”

۲۵ / حمل ۱۳۹۸

بیش از 40 شورشی طالبان در ولایت غزنی کشته شدند

مقام های محلی از کشته شدن بیش از ۴۰ شورشی طالبان در ولسوالی های گیلان، گیرو، خواجه عمری و برخی مناطق دیگر غزنی خبر داده اند.

Taliban-Red-force-780x405

محمدعارف نوری سخنگوی والی غزنی امروز یکشنبه (۲۵حمل) در صحبت به خبرنامه گفت که بیش از ۴۰ طالب مسلح در نتیجه عملیات شب گذشته و امروز نیروهای کوماندو در روستاهای اتک و لونگ ولسوالی گیلان کشته و حدود ۲۳۰ میل اسلحه مختلف النوع آنان به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

آقای نوری در ادامه گفت که این عملیات بر مراکز بود وباش و مخفیگاهای شورشیان که در کاریزهای بدون آب ساخته بودند انجام شده است.

سخنگوی والی غزنی تاکید کرد که عملیات نیروهای کوماندو جهت سرکوب طالبان در این ولسوالی ها جریان دارد.

۲۵ / حمل ۱۳۹۸

استفاده دو نفري اﺯ موترسايکل در غزنی ممنوع شد

مقام های محلی از ممنوعیت استفاده دونفری از موتر سایکل خبر داده اند.

photo_2019-04-09_15-05-11

دفتر مطبوعاتی غزنی با نشر خبرنامه ای امروز یکشنبه (۲۵حمل) گفته که هراس افگنان تلاش دارند با استفاده اﺯ موترسایکل، دست به ترور منسوبین امنیتی و افراد دیگر بزنند به این جهت از شهروندان غزنی خواسته شده تا تنها یک نفر اﺯ موتر سایکل استفاده نمایند.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی غزنی آمده که شورای نظامی این ولایت تصمیم اتخاﺫ کرده تا به منظور جلوگیری اﺯ فعالیت های تروریستی و جنایی استفاده دو نفری اﺯ موتر سایکل را به صورت موقت ممنوع ساﺯد.

۲۵ / حمل ۱۳۹۸

آمار جمعیت افغانستان در سال گذشته 31 میلیون برآورد شده است

احمد جاوید رسولی رییس عمومی اداره ملی احصاییه ومعلومات می گوید در جریان سال ۱۳۹۷ جمعیت تخمینی کشور ۳۱٫۶ میلیون تن برآورد شده است.

رسولی امروز یک‌شنبه (۲۵حمل) در کنفرانس خبری در کابل گفت که اداره ملی احصائیه و معلومات با ایجاد مرکز ملی معلومات جغرافیایی کشور، ایجاد پلاتفورم افغان جیو پورتال و یا سیستم آنلاین و متمرکز معلومات جغرافیایی زمینه ساز شریک سازی معلومات جغرافیایی میان ادارات حکومتی شده است.

AF

آقای رسولی افزود که اداره احصائیه با استفاده از ابزار و وسایل معاصر، جمع آوری معلومات و ارایه خدمات را سرعت بخشیده است. او در عین حال اجرای سرشماری جمعیت شهرکابل و ایجاد کمیته ملی هشدار دهی قبل از وقوع حوادث طبیعی را از برنامه‌های مهم این اداره در سال جاری خورشیدی بیان داشت.