اتمر: جرگه صلح بجای مشورتی، جرگه سفارشی حکومت است

بازتاب خبرهای 18 حمل 1398

۱۸ / حمل ۱۳۹۸

اتمر: جرگه صلح بجای مشورتی، جرگه سفارشی حکومت است

حنیف اتمر مشاور پیشین امنیت ملی و یک تن از نامزدان ریاست جمهوری می‌گوید که جرگه مشورتی صلح بجای اینکه مشورتی‌ باشد؛ جرگه سفارشی حکومت است.

Atmar

تیم انتخاباتی محمد حنیف اتمر امروز یک‌شنبه (۱۸حوت) با نشر خبرنامه‌ای گفته است در جرگه‌ مشورتی که اخیرا از سوی حکومت وحدت ملی اعلام شده، هیچ‌گونه مشورتی با جریان‌های مطرح سیاسی، ملی و مردمی در رابطه به برگزاری چنین جرگه در شرایط کنونی صورت نگرفته است.

در خبرنامه این تیم امده است که “این جرگه بجای اینکه مشورتی باشد؛ بیشتر سفارشی است از جانب حکومت و هدف این جرگه سفارشی برای مردم و جریان های سیاسی واضح نیست.”

تیم انتخاباتی حنیف اتمر تصریح کرده است که کمیسیون برگزاری این جرگه همه شمول و ملی نبوده، اجندای جرگه نیز مشخص نمی‌باشد.

 آنان تاکید کرده که اشتراک‌کنندگان جرگه به شکل گزینشی از جانب حکومت انتخاب می‌شوند که نمایندگی واقعی از ترکیب ملی نمی‌توانند.

۱۸ / حمل ۱۳۹۸

لطیفه محسنی به عنوان معاون والی بامیان گماشته شد

اداره ارگان های محل از تعیین لطیفه محسنی به عنوان معاون والی ولایت بامیان خبر داده است.

ادارۀ ارگان‌های محلی امروز یک شنبه (۱۸حمل) می‌گوید که بانو محسنی، تجربه کار در بخش های اجتماعی و فرهنگی دارد که از سوی رییس‌جمهور غنی در این سمت گماشته شده است.

۱۸ / حمل ۱۳۹۸

5 تروریست داعشی در ولایت کنر کشته شدند

ارتش از کشته شدن ۵ تروریست داعشی در ولایت کنر خبر داده است.

dron usa

دفتر مطبوعاتی قول اردوی ۲۰۱ سیلاب گفته که این پنج تروریست امروز در عملیات طیاره بی سرنشین درساحه اوچ نو دره دیگل ولسوالی چپه دره ولایت کنر کشته شده اند.

ارتش همچنان گفته است که در این عملیات سلاح های دست داشته آنها نیز منهدم شده است.

۱۸ / حمل ۱۳۹۸

عبدالله عبدالله: داعش در افغانستان از پاکستان آغاز گردید

عبدالله عبدالله، رییس اجراییه افغانستان گفته است که داستان داعش در افغانستان از یک قبیله که در خاک پاکستان زندگی می کند آغاز گردید. آقای عبدالله تاکید کرد که به مروز زمان شماری از افراد به این گروه پیوسته اند.

ISIS

آقای عبدالله که امروز (یکشنبه ۱۸ حمل ۱۳۹۸) در حاشیۀ اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در اردن، صبحت می کرد گفت که مردم و حکومت در همکاری با یکدیگر داعش را شکست دادند و اکنون نفوذ آنان در مناطق مشخصی محدود گردیده است.

دوکتور عبدالله عبدالله در ادامه صحبت‌های خود علاوه نمود که در افغانستان حکومت و مردم نه تنها با داعش که با طالبان و القاعده به عنوان بستر حمایتی جریان‌های افراطی می‌جنگند و این جنگ تا هنوز ادامه دارد.

رییس اجراییه همچنان تصریح کرد که هراس افگنی به عنوان ابزاری برای تحقق سیاست خارجی استفاده می شود. او گفت که چنین سیاستی در درازمدت دامن‌گیر کشورهای حامی نیز می‌گردد و باعث ادامه جنگ و خشونت می‌گردد.

۱۸ / حمل ۱۳۹۸

ثبت بیشترین واقعات پولیو در ولایت قندهار

وزارت صحت عامه گزارش داده که ولایت قندهار در سال گذشته میلادی بیشترین واقعات مثبت پولیو را داشته است. در این گزارش گفته شده که از مجموع ۲۱ واقعه تنها ۹ واقعه مثبت پولیو در این ولایت ثبت شده است.

این در حالی است که طبق آمار این وزارت در سال روان میلادی از جمله ۳ واقعه مثبت پولیو ۲ واقعه آن در قندهار و یک واقعه آن در ارزگان به ثبت رسیده است.

وزیرصحت‌عامه، ولایت قندهار را در خصوص واقعات مثبت پولیو و گردش ویروس پولیو، یک موقیعت حساس در جغرافیای کشور عنوان نموده است

۱۸ / حمل ۱۳۹۸

یک قاچاقبر مواد مخدر از میدان هوایی حامدکرزی بازداشت شد

مقام‌های امنیتی از بازداشت یک قاچاقبر مواد مخدر در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی خبرداده اند.

dorg

نصرت رحیمی سرپرست سخنگوی وزارت داخله امروز یک‌شنبه (۱۸حمل) می‌گوید یک تن قاچاقبر مواد مخدر که می‌خواست از کابل به طرف دبی سفر نمایید همراه با مقدار ۱,۶۶ کیلو گرام مواد مخدر بازداشت شده است.

رحیمی افزوده است که فرد بازداشت شده مواد مخدر را در قسمت تحتانی بکس سفری خویش به‌شکل ماهرانه جاسازی نموده بود که حین چک و کنترل توسط موظفین فرماندهی پولیس سرحدی میدان هوایی بین المللی حامد کرزی کشف شده است.