برگزاری جرگه مشورتی با حضور 30 درصدی زنان/ داودزی از اولویت سنجی در باره جرگه و نشست قطر خبر داد |
برگزاری جرگه مشورتی با حضور ۳۰ درصدی زنان/ داودزی از اولویت سنجی در باره جرگه و نشست قطر خبر داد

بازتاب خبرهای 17 حمل 1398

Image Title
۱۷ / حمل ۱۳۹۸

برگزاری جرگه مشورتی با حضور ۳۰ درصدی زنان/ داودزی از اولویت سنجی در باره جرگه و نشست قطر خبر داد

محمدعمر داوودزی، رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح اعلام داشت که جرگه مشورتی صلح همه شمول و با حضور دست‌کم ۳۰ درصدی زنان برگزار می‌شود.

عمر داوودزی امروز شنبه  (۱۷حمل) در نخستین نشست خبری کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گفت که تمام پیشنهادات و انتقادات احزاب سیاسی در باره جرگه مشورتی صلح در نظر گرفته خواهد شد.

او افزود که تمام ملاحظات برحق احزاب سیاسی را در روند کاری‌شان درنظر گرفته و تلاش می‌شود که پیش از برگزاری لویه جرگه‌ مشورتی صلح، اجماع سیاسی وسیع زیر چتر دولت با احزاب سیاسی بوجود آید.

omar dawodzay

رییس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح بیان داشت که رهبری حکومت با اقشار سیاسی و امریکا در مورد نشست قطر و لویه جرگه مشورتی صلح در مورد این که آیا اول با طالبان در قطر نشسته و بعد لویه جرگه شرکت کنند و یا این که اول لویه جرگه برگزار شود بعد با طالبان در قطر نشست شود، گفتگو کرده است.

او در مورد دیدار زلمی خلیل‌زاد با رهبران حکومت و نخبگان سیاسی نیز بیان داشت که خلیل‌زاد معلومات کافی از پیشرفت‌ها در روند صلح را در میان گذاشته و به سوال‌هایی زیادی پاسخ داده است. در عین حال آقای داودزی گفت که هنوز هم برخی سوالاتی است که باید به آن پاسخ داده شود.

داوودزی روابط خوب با امریکا را ضروری دانسته افزود که برای روابط خوب شریک ساختن معلومات نیز ضروری است.

به گفته داوودزی تمام اعضای شورای ولایتی که اعتبارنامه داشته باشند به عنوان اعضای لویه جرگه حق شرکت در این جرگه را دارند و همچنان تمام وکیلان پارلمان ولایت‌هایی که براساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی برنده اعلام شده و اعتبارنامه دریافت کرده باشند نیز در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت کرده می‌توانند، و ولایت‌هایی که نتایج نهایی آن‌ها تا کنون اعلام نشده، بعدا تصمیم گرفته خواهد شد.

۱۷ / حمل ۱۳۹۸

پس از اظهارات عمران خان افغانستان مستثار سفارت پاکستان را احضار کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان از احضار مستشار سفارت پاکستان در اعتراض به گفته های اخیر نخست وزیر این کشور خبر داده است.

صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت امور خارجه افغانستان در صحفه توییتری خویش نگاشته که افغانستان یک بار دیگر با احضار مستشار سفارت پاکستان، به گفته های عمران خان نخست وزیر پاکستان اعتراض نموده است.

آقای احمدی در ادامه تاکید کرده که “افغانستان سخنان اخیر آقای عمران خان را مداخله آشکار در امور داخلی خودش دانسته، گفته های نخست وزیر پاکستان را برگشت به موضع پیشین او می داند، و خواهان وضاحت از سوی دولت پاکستان است.”

روز  گذشته عمران خان نخست وزیر پاکستان در یک جلسه مردمی گفته بود که تشکیل یک حکومت بی‌طرف را که در افغانستان انتخابات را انجام بدهد و صلح را تأمین کند، مناسب می‌داند.

۱۷ / حمل ۱۳۹۸

سید انور سادات سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی افغانستان شد

ریاست جمهوری از معرفی سید انور سادات بحیث نامزد وزیر وزارت کار و امور اجتماعی خبر داده است.

sadot

دفتر ریاست جمهوری امروز شنبه (۱۷حمل) با نشر خبرنامه ای گفته است که “به تاسی از حکم فقره ۱۱ مادۀ شصت و چهارم قانون اساسی، تعیین و معرفی سید انور سادات بحیث نامزد وزیر وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری اسلامی افغانستان، منظور است.”

در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری آمده که وزیر دولت در امور پارلمانی آقای سادات را به مجلس نمایندگان برای رای اعتماد معرفی کند؛ مجلسی که حدود ماه تعطیل بوده و از سرنوشت آن خبری نیست.

پیش از این فیض الله ذکی به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی در این وزارت فعالیت می کرد.

۱۷ / حمل ۱۳۹۸

دبیرکل سازمان ملل: در کنار مردم افغانستان می‌مانیم

انتونی گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد امروز( ۱۷ حمل) در حاشیۀ اجلاس جهانی اقتصاد دربارۀ خاورمیانه و شمال افریقا تاکید کرده که در کنار مردم افغانستان می‌مانند.

Abdollah

دبیرکل سازمان ملل تاکید کرده که این سازمان در کنار مردم افغانستان قرار دارد و به ادامۀ کمک‌های بشری و رسیدگی به وضعیت اقشار آسیب‌پذیر پابند و متعهد است.

آقای گوتیرش این اظهارات را در دیدار با رییس اجرایی افغانستان مطرح کرده است. داکتر عبدالله عبدالله نیز در این ملاقات گفته که حکومت افغانستان به تعهدات خود برای اصلاحات و دست‌یافتن به صلح پایدار پابند است و از تلاش‌های ایالات متحده آمریکا در این راستا حمایت می‌کند.

۱۷ / حمل ۱۳۹۸

نخستین مرکز تشخیص سرطان در افغانستان به بهره برداری رسید

وزارت صحت عامه اعلام داشته که نخستین مرکز سرطان در افغانستان به بهره برداری رسیده است.

sartan

وزارت صحت عامه امروز شنبه (۱۷حمل) با نشر یک خبرنامه گفته که داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامۀ لابراتوار هستوپتالوژی “تشخیص امراض سرطانی” را افتتاح نموده و این نخستین لابراتوار تشخیص امراض سرطانی در افغانستان است.

در خبرنامه این وزارت آمده که این مرکز تشخیصیه از سوی وزارت صحت عامه به گونۀ اساسی و مجهز با تمام سامان آلات طبی پیشرفته به کمک مالی سازمان صحی جهان و برنامه توسعه ای ملل متحد ایجاد شده است.

آقای فیروز ایجاد این مرکز را یک گام مهم و ارزنده در راستای تشخیص امراض سرطانی در کشور عنوان کرده است.

به گفته وزیر صحت عامه لابراتوارهای این وزارت در حال حاضر مانند کشورهای همسایه قادر به تشخیص ۲۳ نوع مرض می‌باشد.

۱۷ / حمل ۱۳۹۸

37 تن در 3 سال گذشته به خاطر اختطاف به اعدام محکوم شده اند

دادستانی کل می گوید از مجموع ۵۷۴ قضیه اختطاف که شامل یک هزار ۳۳ نفر می باشد به تعداد ۳۷ تن در پیوند به اختطاف به اعدام محکوم شده اند.

mahsi

جمشید رسولی سخنگوی دادستانی کل امروز شنبه (۱۷حمل) در یک نشست خبری گفت در سال ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، ۵۷۴ قضیه که شامل ۱۰۳۳ نفر می باشد از طرف ارگان های امنیتی به دادستانی کل فرستاده شده و این قضایا بعد از تکمیل تحقیقات از سوی این نهاد به محکمه فرستاده شده اند.

رسولی افزود در سال ۱۳۹۵، ۱۶۹ قضیه که شامل ۳۲۹ نفر، در سال ۱۳۹۶،  ۱۴۰ قضیه که شامل ۲۱۰ نفر و در سال ۱۳۹۷، ۲۳۸ قضیه که شامل چهارصد ۹۴ نفر می شود محکوم به مجازات شده اند.

سخنگوی دادستانی کل تصریح کرد از مجموع این قضایا به تعداد ۳۷ تن محکوم به اعدام شده، به تعداد ۴ تن از ۲۲ سال تا ۲۸ سال محکوم به حبس شده و به تعداد ۵۹ تن محکوم به ۲۰ سال حبس محکوم شده اند.

به گفته رسولی، ۴۵۴ تن هم در پیوند به قضیه اختطاف محکوم به حبس ۱۰ الی ۱۹ سال و ۲۱۵ تن از یک الی ۹ سال و تعدادی دیگرشان هم تا یک سال محکوم به مجازات شده اند.

سخنگوی دادستانی تاکید کرد که اکثر این قضایا شامل عفو مقام ریاست جمهوری نمیشود. او در عین حال تاکید کرد که اعدام های انجام شده مرتبط با موارد اختطاف های بوده که منجر به قتل شده است.

رسولی در ادامه افزود تحقیقات در مورد دوسیه قتل مهسا نهایی شده و امروز به محکمه محول شده است.