حدود 9.3 میلیون کودک افغان در دور نخست کمپاین سرتاسری پولیو واکسین خواهد شد |
حدود ۹٫۳ میلیون کودک افغان در دور نخست کمپاین سرتاسری پولیو واکسین خواهد شد

بازتاب خبرهای 12 حمل 1398

Image Title
۱۲ / حمل ۱۳۹۸

حدود ۹٫۳ میلیون کودک افغان در دور نخست کمپاین سرتاسری پولیو واکسین خواهد شد

وزارت صحت عامه می گوید حدود ۹٫۳ میلیون کودک در دور نخست کمپاین سرتاسری پولیو واکسین خواهد شد.

وزارت صحت عامه امروز دوشنبه (۱۲حمل) گفته است در این دور کمپاین پنج روزه، حدود ۹٫۳ میلیون طفل زیر سن پنج سال در سرتاسر افغانستان به جز از ولایت دایکندی، بامیان و غور واکسین خواهند شد. این وزارت دلیل عدم حضور واکسین کننده ها در این سه ولایت را سردی هوا و راه های دشوارگذر آن عنوان کرده است.

وزارت صحت افزوده است که در جریان این کمپاین برای ۸٫۴ میلیون طفل شش ماهه الی پنج سال کپسول‌های ویتامین A نیز داده می شود.

poliuo

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان در افتتاح کمپاین سرتاسری پولیو از همه مردم افغانستان خواست تا با یک بسیج همگانی در جهت محو این مرض با کارکنان صحی و واکسیناتوران همکاری نمایند.

وزیر صحت عامه گفته است “اطفالی ‌که در سال گذشته به دلیل ممانعت مخالفان از تطبیق واکسین پولیو باز مانده‌اند امسال آن‌ها تحت پوشش قرار می‌گیرند و ما با مخالفان برای تطبیق واکسین پولیو به تفاهم رسیده‌ایم که آن‌ها اجازه دهند تا ما برنامه واکسین پولیو را در مناطق نا امن محل به محل آغاز کنیم.”

داکتر پیپر کورن نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان گفت “بشریت در آستانه دست یابی به یکی از بزرگترین دستاوردهای صحت عامه در تاریخ که همانا ریشه کن کردن فلج اطفال است، می‌باشد. افغانستان می‌تواند فلج اطفال را برای جهان به پایان برساند، بنابراین با یک دیگرهمکاری کنیم، بی طرفی خود را حفظ کنیم.”

خانم لورانس مسئول بخش پولیوی اداره یونیسف برای افغانستان گفته است در دور کمپاین قبلی ماه آگیست سال گذشته، حدود ۴۰ هزار طفل به دلایل مختلف از واکسین باز ماندند.

این کمپاین در حالی راه اندازی می‌گردد که اخیراً یک واقعه مثبت پولیو از ولسوالی شهید حساس ولایت ارزگان گزارش شد که یک طفل ۲ ساله فلج گردیده بود. این سومین واقعه مثبت پولیو از شروع سال روان میلادی در افغانستان می‌باشد. پیش از این ۲ واقعه دیگر از ولایت قندهار نیز گزارش شده بود.

۱۲ / حمل ۱۳۹۸

خلیلزاد: تعیین سرنوشت افغانستان مربوط به افغان‌ها است

نماینده ویژه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان در دیدار با رییس اجراییه کشور گفته است که تعیین سرنوشت افغانستان مربوط به خود افغان‌ها است.

داکتر خلیل‌زاد در این دیدار گفته است که با طالبان در باره قطع رابطه با تروریست‌ها و جدول زمانی خروج نیروها بحث صورت گرفته، اما تاهنوز در گفت‌وگوها توافق نهایی صورت نگرفته است.

ce usa

وی تاکید نمود که مذاکرات بین‌الأفغانی همه شمول، آتش بس و دست یافتن به صلح با توافق تمام افغان‌ها از مولفه‌های اصلی این مذاکرات به شمار می‌رود وتاکید کرده که “در تلاش هستیم تا مذاکرات بین‌الأفغانی همه شمول آغاز گردد.”

نماینده ویژه امریکا تأکید کرده که در گفت‌وگوهای ایالات متحده با طالبان هیچ مسألۀ پنهانی وجود ندارد و افغان‌ها در باره سرنوشت آینده کشور خود تصمیم می‌گیرند.

رییس اجراییه نیز در این دیدار گفته است که حکومت افغانستان به اصل مذاکره و گفت‌وگو برای دست یافتن به یک صلح دوام‌دار و عادلانه متعهد است.

۱۲ / حمل ۱۳۹۸

رئیس‌جمهور: هر مقام دولتی که با خبرنگاران خشونت کند مجازات می‌شود

اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان امروز دوشنبه (۱۲حمل) در مراسم تجلیل از روز ملی خبرنگاران در کابل گفته که آزادی مقدس است و هر مقام دولتی که در مقابل خبرنگاران خشونت کند، به دادستانی معرفی و مجازات می‌شود.

arg

غنی در ادامه تصریح نموده که فرهنگ زورگویی باید پایان یابد و مشکلات بدون تهدید و با افهام و تفهیم قابل حل است.

 رئیس‌جمهور کشور از رسانه‌ها خواسته که در آستانۀ صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور، باید نظریات و طرز دید خبرنگاران افغانستان چون محمود طرزی، عبدالهادی داوی، عبدالحی حبیبی و سایر نخبگان عرصه خبرنگاری را به مردم معرفی‌ نمایند.

هارون چخانسوری معاون ارتباطات استراتیژیک و رسانه‌های ریاست  دفتر رییس جمهور گفته که هدف از برگزاری این مراسم، ارج‌گذاری به آزادی بیان و حمایت از خبرنگاران کشور بوده است.

۱۲ / حمل ۱۳۹۸

پس از 17 ماه فرار از زندان؛ پولیس هند شهروند افغان را دستگیر کرد

به گزارش رسانه های هندی یک زندانی افغان ۱۷ ماه پس از فرار، توسط پولیس این کشور در شهر دهلی‌نو دستگیر شد.

Indian

رسانه های هندی امروز دوشنبه (۱۲حمل) به نقل از پولیس هند گزارش داده که احمد جاوید ۵۱ ساله که شهروند افغانستان می‌باشد ۱۷ ماه پیش از زندان «تیهار» در شهر دهلی نو پایتخت هند فرار کرده بود.

پولیس هند به رسانه ها گفته که احمد جاوید در سال ۲۰۱۴ در هند دستگیر شد و از نزد او یک محموله بزرگ هروئین به ارزش ۱۶۰ میلیون کلدار هندی کشف شده بود.

پولیس هند افزوده که این مجرم فراری بتاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در یک بیمارستان تحت مراقبت قرار داشت و مفقود شد اما سرانجام پس از ۱۷ ماه او را از شهر دهلی نو دستگیر کردند.

به گفته پولیس هند احمد جاوید از شرکای فردی بنام «غفور» یکی از قاچاقبران مواد مخدر و دلالان جهانی اسلحه در پاکستان بوده است.

۱۲ / حمل ۱۳۹۸

انهدام انبار مواد انفجاری در ولایت زابل

مقام های امنیتی از کشف و نابودی انبار بزرگ مواد انفجاری در ولایت زابل خبرداده اند.

zabul

وزارت داخله امروز دوشنبه (۱۲حمل) گفته که یک انبار که مقداری هنگفتی مواد انفجاری در آن جاسازی شده بود، دریک عملیات مشترک نیروهای قطعات خاص پولیس، اردوی ملی و امنیت ملی از مربوطات ولسوالی سیوری ولایت زابل کشف و ازبین برده شد.

وزارت داخله افزوده است که تروریستان، از این انبارمواد انفجاری درطراحی حملات تروریستی به ویژه سازماندهی حملات انتحاری درمربوطات ولایت زابل، استفاده می کردند.

به گفته وزارت داخله درپیوند به این انبار مواد انفجاری، یک تن نیز بازداشت شده است.