تازه ترین یافته ها در باره فقر افغانستان؛ ۵۱درصد شهروندان افغان از فقر چندبعدی رنج می برند

بازتاب خبرهای 11 حمل 1398

۱۱ / حمل ۱۳۹۸

تازه ترین یافته ها در باره فقر افغانستان؛ ۵۱درصد شهروندان افغان از فقر چندبعدی رنج می برند

اداره ملی احصاییه ومعلومات با نشر گزارش فقر چند بعدی افغانستان برای اولین بار دریافته که ۵۸ درصد مجموع فقرای چند بعدی را کودکان زیر سن ۱۸ سال تشکیل می دهند.

jawid rasoole

احمد جاوید رسولی، رییس این اداره امروز یک‌شنبه در مراسم رونمایی از شاخص فقر چند بعدی افغانستان در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت گفته که شاخص فقر چند بعدی در بیش از یک صد کشور مورد استفاده قرار می گیرد و میزان محرومیت های افراد جامعه از امکانات اولیه زندگی را نشان می دهد.

آقای رسولی تاکید کرده که از آنجایی که فقر افغانستان چند بعدی است و محو فقر هدف اول اهداف انکشاف پایدار واولویت کلیدی حکومت افغانستان را تشکیل می دهد، میزان نیازمندی برای به کارگیری از شاخص فقر چند بعدی را بیشتر می سازد.

آقای رسولی همچنان تاکید کرده که نتایج شاخص فقر چند بعدی افغانستان در سال ۱۳۹۵ نشان می دهد که بیش از ۵۱ درصد مردم از نگاه این شاخص به طور سرانه فقیر اند. در همین حال بیشتر از ۵۲ درصد این افراد فقیر به طور اوسط در بیشتر از نیمی شاخص ها محروم می باشند.

براساس گزارش فقر چند بعدی افغانستان، ۵۸ درصد مجموع فقرای چند بعدی را اطفال زیر سن ۱۸ سال تشکیل می دهند وبیش از ۵۶ درصد این کودکان در فقر چند بعدی بسر می برند.

شاخص فقر چند بعدی میزان فقر چند بعدی را به تفکیک ساحات شهری، دهاتی وکوچی مورد بررسی قرار داده و نشان می دهد که میزان فقر چند بعدی در شهرها بیش از ۱۸ درصد، دردهات بیش از ۶۰ درصد ودر مناطق کوچی نشین بیش از ۸۹ درصد است.

۱۱ / حمل ۱۳۹۸

فرمانده ناتو بر حمایت از نیروهای مسلح افغانستان و مبارزه با تروریزم تاکید کرد

اسکات میلر فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان گفته که به حمایت از قوای مسلح افغانستان و مبارزه علیه دهشت‌افگنی ادامه می‌دهند.

nato CE

آقای میلر ظهر امروزیکشنبه (۱۱حمل) در دیدار با داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجراییه گفته که “در حالی‌که از تلاش‌ها برای صلح حمایت می‌نماییم و برای دست یافتن به یک صلح عادلانه و پایدار که خواست تمام مردم افغانستان است تلاش می‌نماییم، به حمایت قاطع خود از قوای مسلح افغانستان و جنگ علیه دهشت‌افگنان ادامه می‌دهیم.”

این جنرال آمریکایی افزوده که روابط میان افغانستان و ایالات متحده امریکا و اعضای ناتو محکم و استوار بر ارزش‌ها و منافع مشترک می‌باشد و این روابط همچنان ادامه خواهد داشت.

۱۱ / حمل ۱۳۹۸

غنی : تمرکز روی افزایش همکاری‌های سبب ثبات در منطقه می‌شود

رئیس جمهور غنی در دیدار با هیات ازبکستانی در کابل گفته است که تمرکز جدی روی افزایش همکاری‌های مشترک در منطقه وجود دارد و این کار باعث ایجاد ثبات در منطقه می‌گردد.

gane

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری امده است که محمداشرف غنی، قبل از ظهر امروز یک‌شنبه (۱۱حمل)  در دیدار با هیأت عالی‌رتبۀ جمهوری ازبکستان که در آن ویکتور محمودوف مشاور امنیت ملی و عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجۀ آن کشور در ارگ روی پروسه صلح، اتصال منطقوی، پروژه‌های زیربنایی میان دو کشور، تجارت، ترانزیت، مسایل منطقوی و گسترش روابط اقتصادی گفت‌وگو نمودند.

هیأت ازبکستان در جریان دیدارشان از کابل، در عرصه‌های استخراج معادن، نساجی، تبادل معلومات گمرکی و موضوعات امنیتی، سندهای همکاری را با مسئولین مربوطۀ افغانستان به امضاء خواهند رساند.

۱۱ / حمل ۱۳۹۸

ازبکستان آماده میزبانی هرنوع نشست صلح افغانستان است

عبدالعزیز کاملوف، وزیر خارجه ازبکستان می گوید که کشورش آماده است تا از هرنوع نشست صلح افغانستان را میزبانی کند.

AZBACSTAN

دفتر شورای امنیت ملی امروز یک‌شنبه (۱۱حمل) گفته است که حمدالله محب مشاور امنیت ملی در تالار کنفرانس دفتر شورای امنیت ملی با عبدالعزیز کاملوف وزیر خارجه ازبیکستان دیدار کرده، و روی گسترش روابط دو جانبه، مسایل منطقوی، امنیت، پروسه صلح، مبارزه مشترک علیه تروریزم، توسعه‌ اقتصادی و زیربنایی بحث و تبادله نظر کرده اند.

کاملوف با بیان اینکه از پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغان ها حمایت نموده، افزوده است که کشورش آماده است تا از هرنوع نشست صلح افغانستان میزبانی کند.

کاملوف از تداوم همکاری های کشورش با افغانستان نیز اطمینان داده است.

۱۱ / حمل ۱۳۹۸

هدایت وزارت داخله به نیروهای پولیس: از حمل سلاح‌های بدون جواز توسط افراد به‌گونه جدی جلوگیری شود

وزارت داخله در تازه‌ترین اقدامش به نیروهای پولیس هدایت داده است که از حمل سلاح‌های بدون جواز توسط افراد، به‌گونه جدی جلوگیری نمایند.

kabul police

این وزارت در یک خبرنامه گفته از اشخاص و شرکت‌های که استعلام و جواز حمل سلاح شان باطل گردیده، خواسته است زودتر برای گرفتن جواز حمل سلاح، به این وزارت مراجعه نمایند.

وزارت داخله نیز گفته است که در روند توزیع جواز حمل سلاح سهولت‌هایی نیز به میان آمده است و به روند توزیع جواز حمل سلاح، شدت بخشیده است.

این در حالی است که اخیرا شکایت شهروندان کابل از افزایش جرایم جنایی بیشتر شده است.