دیدار چهارجانبه؛ گفتگوی نمایندگان آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین روی روند صلح افغانستان

بازتاب خبرهای 3 حمل 1398

۳ / حمل ۱۳۹۸

دیدار چهارجانبه؛ گفتگوی نمایندگان آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین روی روند صلح افغانستان

نمایندگان آمریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و چین در نشست چهارجانبه ای در واشنگتن با هم به روز جمعه دیدار کرده و روند صلح افغانستان را بررسی نمودند.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امور مصالحه آمریکا در تویتی اعلام داشت که او از “علاقمندی جدی” نمایندگان دیگر به روند صلح افغانستان استقبال می کند.

us

او تصریح کرد که “ما به حاکمیت افغانستان احترام داریم، صلح را برای همه افغان ها می خواهیم و به دنبال افغانستان هستیم که هیچگاهی تهدیدی برای هیچ یک ما نباشد.”

نشست چهارجانبه واشنگتن زمانی اتفاق می افتد که مقامات آمریکایی گفتگوهای گسترده ای با نمایندگان طالبان در دوحه قطر داشتند. گزارش شده که در گفتگوهای دوحه روی مسائل مشخصی برای پیش نویس تفاهم نامه صلح نیز تفاهم شده است. با این حال روی مسائل مهم تر دیگری نظیر دخیل بودن حکومت افغانستان و آتش بس هنوز توافقی انجام نشده است.

۳ / حمل ۱۳۹۸

سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب در یک سوء قصد زخم برداشت

مقامات امنیتی از سوء قصد به جان سرپرست فرماندهی پولیس ولسوالی شیرین تگاب ولایت فاریاب خبر داده اند.

police faryab

عبدالکریم یورش سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب در صحبت با خبرنامه گفت میرحمزه سرپرست  فرماندهی پولیس ولسوالی شیرین تگاب امروز (۳حمل) هنگام گشت زنی در بازار ولسوالی مورد حمله یک مهاجم طالبان قرار گرفت.

او گفت که این شورشی لباس زنانه به تن داشته است.

اقای یورش افزود مهاجم از سوی نیروهای پولیس از پا درآمده اما میرحمزه سرپرست فرماندهی پولیس این ولسوالی همراه با یک محافظ اش زخم برداشته اند.

۳ / حمل ۱۳۹۸

تکمیلی/ کشته و زخمی شدن 6 تن از مسولان محلی در انفجار صبح امروز در ولایت هلمند

دفتر مطبوعاتی ولایت هلمند در یک خبرنامه اعلام داشته که در دو انفجار در استادیوم کرزی در شهرلشکرگاه این ولایت، رییس اقتصادی ولایت هلمند و ۳ فرد غیرنظامی کشته شده اند

helmand 4

در ادامه خبرنامه این ولایت آمده که در میان ۳۰ تن از زخمیان رویداد مقامات ولایتی هلمند از جمله مجاهدالله صفاری معاون مالی و اداری ولایت، عبادالله علیزی معاون شورای ولایتی، حمیدالله یاور رییس اطلاعات و فرهنگ، زلمی الکو رییس زراعت و رفیع الله قلم معاون ریاست زراعت شامل می باشند. به نقل از دفتر مطبوعاتی هلمند، وضعیت این مقامات مجروح قناعت بخش می باشد.

همزمان با این والی هلمند نیز ضمن محکوم نمودن این حمله گفته است که آسیبی به او نرسیده است. با این حال، سخنگوی شورشیان طالبان با نشر اعلامیه ای مسولیت انفجارهای امروز در هلمند را برعهده گرفته است.

۳ / حمل ۱۳۹۸

عبیدالله بارکزی عضو مجلس نمایندگان افغانستان در قندهار کشته شد

عبیدالله بارکزی نماینده ارزگان در مجلس نمایندگان افغانستان امروز در قندهار کشته شده است.

kandahar

عزیز احمد عزیزی سخنگوی والی قندهار به خبرنامه گفت که آقای بارکزی در ناحیه ششم قندهار ترور شده است. تا کنون جزییات بیشتری از این ترور در دست نیست.

در همین حال تا کنون هیچ گروهی مسولیت ترور آقای بارکزی را برعهده نگرفته است.

سخنگوی طالبان نیز در تویتی گفته است که ترور آقای بارکزی به آن ها ربطی ندارد.

عبیدالله بارکزی برای مدت طولانی ریاست کمیسیون سمع شکایات مجلس نمایندگان افغانستان را برعهده داشت.

۳ / حمل ۱۳۹۸

استقبال افغانستان از تمدید حضور نیروهای نظامی آلمان

دفترشورای امنیت ملی گفته که از تصمیم جمهوری فدرال آلمان مبنی بر تمدید حضور نیروهایش در چوکات ماموریت حمایت قاطع در افغانستان استقبال می نماید.

germani

در خبرنامه دفترشورای امنیت ملی که امروز (۳حوت) به نشر رسیده آمده که “دولت جمهوری اسلامی افغانستان از تصمیم اخیر استراتیژیک کشور دوست جمهوری فدرال آلمان مبنی بر تمدید حضور نیروهایش در چوکات ماموریت حمایت قاطع در افغانستان استقبال می نماید.”

دفتر شورای امنیت ضمن قدردانی از حمایت های آلمان افزوده که برلین همکاری های دوامدار در عرصه های مختلف به ویژه در مأموریت آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای ملی، امنیتی و دفاعی افغانستان داشته است.

۳ / حمل ۱۳۹۸

شکست کامل داعش؛ نیروهای دموکراتیک سوریه آخرین مناطق تحت کنترول داعش را تصرف کردند

نیروهای شبه نظامی موسوم به نیروهای سوریه دموکراتیک شکست کامل داعش را در این کشور اعلام کرده اند.

ISIS

مصطفی بانی سخنگوی این نیروها امروز شنبه در صحفه توییتر خویش نگاشته که نیروهای دموکراتیک سوریه حدف کامل خلافت خودخوانده داعش و شکست یک صد درصد آن را اعلام می کند.

او در یک توییت به زبان عربی نیز گفته است که باغوز آزاد شد.

این پیروزی بعد از یک هفته نبرد میان تروریستان داعشی و نیروهای دموکراتیک سوریه در روستای باغوز در شرق سوریه بدست آمده است.

باغوز آخرین منطقه تحت کنترل نیروهای داعش در سوریه بوده است.