لین برق وارداتی کابل دوباره وصل شد |
لین برق وارداتی کابل دوباره وصل شد

بازتاب خبرهای 28 حوت 1397

Image Title
۲۸ / حوت ۱۳۹۷

لین برق وارداتی کابل دوباره وصل شد

شرکت برشنا از وصل شدن لین برق وارداتی کابل خبر داده است.

electricity-line

این شرکت گفته است که امروز سه‌شنبه(۲۸ حوت) لین برق وارداتی کابل که در منطقه دند شهاب الدین – چشمه شیر، در ساحه ۱۷ کیلومتری پلخمری قطع گردیده بود، وصل شده است.

این در حالی است که روز گذشته لین ۲۵۴، یکی از دو لین وارداتی در اثر جنگ در ساحه دند شهاب الدین – چشمه شیر، در ۱۷کیلومتری شهر پلخمری قطع گردیده و در حدود ۳۰ درصد شهر کابل، فاقد برق شده بود.

۲۸ / حوت ۱۳۹۷

وزیر صحت عامه: 95 درصد‌‌‌‌‌ مردم از خدمات صحی در افغانستان استفاده می‌کنند

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان می گوید، ارزیابی اخیر که توسط نهاد پارتی سوم و دانشگاه KIT صورت گرفته است، نشان می‌دهد که سه اعشاریه هفت درصد مردم این کشور به بیرون از کشور برای تداوی می‌روند و ۹۵ درصد مردم در داخل افغانستان از خدمات صحی استفاده می‌کنند.

photo_2019-03-19_17-00-07

وزیر صحت عامه این سخن را امروز سه شنبه(۲۸حوت) در مراسم امضای تفاهم‌نامه ایجاد سهولت‌های صحی با آقای هارمیت سینگ، رییس شرکت Avocure بیان کرد. بر اساس این تفاهم‌نامه، این شرکت سهولت های صحی را برای بیمارانی که از افغانستان برای تداوی به بیرون از کشور می‌روند، فراهم می‌کند.

وی امضای این تفاهم‌نامه را فراهم کردن زمینه بهتر خدمات صحی برای بیمارانی‌که برای تداوی به هند سفر می‌کنند، عنوان کرده، افزود: «یک تعداد افرادی که برای تداوی به کشور هند می‌روند، به دلیل عدم آگاهی از مراکز صحی و هزینه تداوی، مورد فریب کمیشن‌کاران و کلاه برداران قرار می‌گیرند و مصارف هنگفتی از آنان اخذ می‌گردد. این نهاد آنان را در راستای آگاهی دهی از پرداخت هزینه، تداوی مطابق به نوع بیماری، مشوره دهی و معرفی مراکز صحی که خدمات با کیفیت را ارایه می‌کنند، کمک می‌کند».

۲۸ / حوت ۱۳۹۷

کمیسیون انتخابات افغانستان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی 5 ولایت و حوزه سیک ها را اعلام کرد

حوا علم نورستانی، رییس جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، لحظاتی پیش نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت‌های غور، بلخ، پکتیا، هرات، بادغیس و حوزه انتخاباتی سیک ها را اعلام کرد.

_99171028_1

خانم نورستانی در یک نشست خبری، نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این ولایات را به شرح زیر اعلام کرد:

۱- ولایت غور: محمد ابراهیم ملک‌زاده، عطا محمد دهقان‌پور، کرام‌الدین رضازاده، گل‌زمان نائب، فاطمه کوهستانی و رقیه نایل.

۲- ولایت بلخ: غلام عباس ابراهیم‌زاده، احمدشاه رمضان، علم‌خان آزادی، عبدالحمید شریفی، سید ظاهر مسرور، محمد علی محقق، گل رحمان همدرد، رییس عبدالخالق، صیفوره نیازی، فوزیه حمیدی و برشنا ربیع.

۳- ولایت پکتیکا: محمد میرزا کتوازی، نادرخان کتوازی، خالد اسد و ثریا اکبری.

۴- ولایت هرات: حبیب الرحمن پدرام، محمد رضا وطن دوست، عمر نصیر مجددی، حاجی محمدصادق قادری، غلام فاروق مجروح، حمیدالله حنیف، منور شاه بهادری، حاجی شاه پوپل، سید عظیم کبرزانی، قاضی نذیراحمد حنفی، غلام فاروق نظری، سید طاها صادق، رحیمه جامی، مسعوده کروخی، ناهد احمدی فرید، سیمین باریکزی و شهناز غوثی.

۵- ولایت بادغیس: ضیا الدین عطازی، عبدالنصیرعثمانی، امیر شاه نایب زاده و فریده بیکزاد.

همچنان از حوزه انتخاباتی سیک ها، “نروید سینگ خالصه”  توانسته است به این دور از پارلمان افغانستان راه یابد.

این در حالی است که هنوز نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ۱۰ ولایت دیگر افغانستان اعلام نشده است

۲۸ / حوت ۱۳۹۷

انفجار در هرات 7 زخمی و یک کشته برجای گذاشت

مقامات امنیتی از انفجار یک ماین چسپکی در شهر هرات خبر داده اند.

photo_2019-03-19_15-58-44

عبدالاحمد ولی زاده، سخنگوی فرماندهی پولیس ولایت هرات با تایید این رویداد به خبرنامه گفت، در منطقه عمه سکینه از مربوطات حوزه نهم شهر هرات، یک ماین چسپکی جاسازی شده در یک سه چرخ “ریگشا” انفجار نموده است.

اما وی از آمار تلفات این انفجار اظهار بی خبری می‌کند.

به گفته شاهدان عینی، در این رویداد ۱ تن کشته و ۷ تن دیگر زخمی شده اند.

۲۸ / حوت ۱۳۹۷

۶۵ تن ادویه تاریخ گذشته و بی‌کیفیت در کابل نابود شد

وزارت صحت عامه افغانستان از نابودی ۶۵ تن ادویه تاریخ گذشته و بی‌کیفیت در کابل خبر داده است.

photo_2019-03-19_15-42-08

این وزارت امروز سه شنبه(۲۸حوت) با نشر خبرنامه ای گفته است، این ادویه توسط اداره ملی تنظیم امور دوایی و محصولات صحی وزارت صحت عامه از شرکت های توریدی و تولیدی ادویه، گمرکات و دواخانه‌های نواحی مختلف شهر کابل جمع آوری گردیده و سپس در ساحه خاک‌جبار ولسوالی بت خاک کابل، از بین برده شده است.

داکتر فیروز الدین فیروز، وزیر صحت عامه افغانستان در این مورد گفته است، بهبود امور دوایی از اولویت‌های وزارت صحت عامه بوده و این وزارت در تلاش است تا در هم‌کاری با سکتور خصوصی، ادویه بی کیفیت را از بازارهای کشور جمع آوری کند و ادویه باکیفیت را جایگزین آن نماید.

وی از بابت تورید ادویه بی‌کیفیت به شکل قاچاقی و غیرقانونی از طریق سرحدات باز به داخل شهرهای افغانستان ابراز نگرانی نموده، از ارگان‌های مربوط خواسته تا تلاش‌های بیشتری را به خاطر کنترول جدی سرحدات این کشور مبذول بدارند تا جلو تورید همچو داروها گرفته شود.

داکتر فیروزالدین فیروز خاطرنشان کرده است که اکنون  “حدود ۱۴ هزار دواخانه در کشور وجود دارد و ما تلاش داریم تا خدمات این دواخانه‌ها را از طریق دواخانه‌های زنجیره ای کنترول کنیم”.

وزارت صحت عامه گفته که روند جمع آوری و از بین بردن ادویه بی کیفیت و تاریخ گذشته نه تنها در مرکز، بلکه در سایر ولایات افغانستان نیز ادامه دارد.

۲۸ / حوت ۱۳۹۷

شاهراه سالنگ به روی وسایط مسافربری باز گردید

ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها از گشایش شاهراه سالنگ به روی وسایط مسافربری خبر داده است.

salang 2

این ریاست امروز سه‌شنبه(۲۸حوت) گفته است، طوفان در سالنگ شمالی فروکش کرده، ولی برفباری ضعیف هم‌چنان در سالنگ‌ها جریان دارد، اما عملیات برف‌پاکی تکمیل و این شاهراه به روی وسایط مسافربری باز گردیده است.

این در حالی است که  این شاهراه شام روز گذشته به اثر شدت طوفان و برفباری به روی ترافیک مسدود گردید. پیش از این نیز ریاست حفظ و مراقبت سالنگ‌ها از زخمی شدن دو کارمند این ریاست در اثر برف‌کوچ حین پاکسازی این شاهراه خبر داده بود.