اعلام آمادگی رحمت‌الله نبیل برای میانجی‌گری میان طرف‌های درگیر در شهر مزارشریف |
اعلام آمادگی رحمت‌الله نبیل برای میانجی‌گری میان طرف‌های درگیر در شهر مزارشریف

بازتاب خبرهای 23 حوت

Image Title
۲۳ / حوت ۱۳۹۷

اعلام آمادگی رحمت‌الله نبیل برای میانجی‌گری میان طرف‌های درگیر در شهر مزارشریف

به دنبال تنش‌ها و درگیری‌های امروز در شهر مزارشریف، رحمت‌الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان و از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام آمادگی کرده که میان طرف‌های درگیر میانجی‌گری کند.

آقای نبیل در یادداشتی در صفحه فیس‌بوک خود نوشته است: این جانب با نگرانی حوادث شمال افغانستان را دنبال می‌کنم و

آمادگی خود و جمعی از نخبگان و بزرگان را برای میانجی‌گری اعلام می‌کنم”.

_98439193_nabil

به نوشته وی، او و جمعی از نخبگان و بزرگان حاضر اند برای پایان غایله به عنوان “مصلح بالخیر” وارد میدان شده و قناعت هر دو طرف را صرف به خاطر “منافع علیای مردم” فراهم آورند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ابراز امیدواری کرده که مردم بدون خون‌ریزی و خشونت، از هیجانی شدن و “قومی شدن جنجال”، جلوگیری کنند.

وی خاطرنشان کرده است: “ما به عنوان یک ملت، مصیبت‌ها و مشکلاتی بزرگ‌تر از این را با گفتگو و مدارا پشت سر گذاشته‌ایم، نگذاریم کام مردم عزیز ما برای لج‌بازی‌های بیهوده در این ایام شیرین، تلخ شود”.

امروز شهر مزارشریف محل درگیری میان نیروهای وابسته به عطامحمد نور، والی سابق ولایت بلخ با نیروهای دولت مرکزی بر سر معرفی فرمانده جدید پولیس این ولایت بود. گزارش‌ها می‌رساند که این درگیری تلفاتی نیز داشته که تاکنون جزئیات دقیق آن در دست نیست.

با این وجود، عصر امروز رقیب مبارز به عنوان فرمانده جدید ولایت بلخ معرفی و آغاز به کار نمود.

این درگیری‌ها واکنش‌های گسترده‌ای به همراه داشته است؛ سفارت آمریکا در کابل خواهان حل فوری و مسالمت آمیز تنش های بلخ شده و هم‌چنین محمد حنیف اتمر، رییس تیم انتخاباتی صلح و اعتدال در یک نشست خبری در کابل، فرستادن فرمانده جدید پولیس به بلخ را خلاف موافقت‌نامه عطامحمد نور با ارگ ریاست جمهوری عنوان کرده است.

با این حال، آقای  اتمر خاطرنشان کرده است: “خواست ما از طرف‌های درگیر در بلخ این است که از خویشتن‌داری کار بگیرند، استفاده از نیروها را متوقف کنند و نیروهایی که از خارج به بلخ آمده، خارج شوند”.

۲۳ / حوت ۱۳۹۷

سفارت آمریکا در کابل خواهان حل فوری و مسالمت آمیز تنش های بلخ شد

جان بس سفیر ایالات متحده در کابل در مجموعه ای از توییت ها امروز گفته که نیروهای امنیتی افغان برای حفاظت از مردم افغانستان گماشته شده اند نه برای جنگ با یک دیگر روی تنش های سیاسی.

سفیر امریکا در ادمه تاکید کرده که خشونت سبز بر سبز غیرقابل قبول است. به گفته او از این خشونت ها تنها کسی که نفع می برد طالبان است.

John bass

جان بس در ادمه تاکید کرده است که “ما از همه اطراف خواهان حل مسالمت آمیز و فوری این تنش می باشیم؛ حلی که به شهروندان افغان اعتماد به رهبری شان را بدهد و نیروهای امنیتی را تقویت نماید. اثبات قدرت توسط قدرت سلاح دموکراسی افغانستان را به عقب بر می گرداند.”

سفیر امریکا در کابل همچنان افزوده که ما از رهبران می خواهیم که به پولیس و ارتش بگویند تا به عقب بکشند و از رهبران سیاسی دو طرف می خواهیم تا در این تنش ها مردم افغانستان را در صدر قرار دهند.

جان بس این گفته ها را در حالی مطرح می کند که از ساعاتی پیش در شهر مزارشریف درگیری میان نیروهای وابسته به عطا محمد نور والی سابق ولایت بلخ با نیروهای دولت مرکزی بر سر معفری فرمانده جدید پولیس این ولایت رخ داده است.

گزارش ها می رساند که این درگیری تلفاتی نیز داشته که تاکنون جزئیات دقیق آن در دست نیست.

همچنان لحظاتی قبل رقیب مبارز به عنوان فرمانده جدید ولایت بلخ معرفی و به کارش آغاز نمود.

۲۳ / حوت ۱۳۹۷

محمد حنیف اتمر: فرستادن فرمانده جدید پولیس به بلخ جنبه سیاسی و انتخاباتی دارد

محمد حنیف اتمر، رییس تیم انتخاباتی صلح و اعتدال عصر امروز پنج‌شنبه(۲۳ حوت) در نشست خبری در کابل، فرستادن فرمانده جدید پولیس به بلخ را خلاف موافقت‌نامه عطامحمد نور با ارگ ریاست جمهوری عنوان کرد.

atmar

اتمر در ادامه گفت: “ما از راه‌های قانونی و با تماس با همکاران بین‌المللی خواسته‌ایم که به این بحران پایان دهیم، اما حکومت انکار می‌کند که در برابر مردم از قوه قهریه استفاده کرده باشد”.

وی افزود: “خواست ما از طرف‌های درگیر در بلخ این است که از خویشتن‌داری کار بگیرند، استفاده از نیروها را متوقف کنند و نیروهایی که از خارج به بلخ آمده، خارج شوند”.

مشاور پیشین امنیت ملی افغانسنتان در ادامه تصریح کرد: “خواست ما از همکاران بین‌المللی این است که تلاش کنند به حکومت بفهمانند جلوی این برادرکشی را بگیرد”.

اتمر همچنان گفت که موضوع بلخ یک موضع قانونی نیست؛ بلکه یک موضوع انتخاباتی است؛ “این یک مسأله قومی نیست، بل یک مسأله سیاسی است”.

۲۳ / حوت ۱۳۹۷

رقیب مبارز به عنوان فرمانده جدید پولیس ولایت بلخ آغاز به کار کرد

لحظاتی پیش رقیب مبارز که در نتیجه یک درگیری میان نیروهای امنیتی و افراد مسلح غیرمسئول وارد مقر فرماندهی پولیس ولایت بلخ شده بود، رسما آغاز به کار کرد.
آقای مبارز جایگزین محمد اکرم سامع، فرمانده پیشین پولیس ولایت بلخ شده است.
وی پس از آغاز به کار به عنوان فرمانده جدید پولیس ولایت بلخ، در یک نشست خبری در فرماندهی پولیس این ولایت، به عنوان فرمانده جدید پولیس بلخ گفت که وضعیت امنیتی در بلخ در حال حاضر تحت کنترل پولیس است.

photo_2019-03-14_17-36-09
مبارزه همچنان هشداد داد که “هر کس در مقابل نظام و حکومت می‌جنگد، ما در مقابلش ایستاد می‌شویم.”
این در حالی است که وزارت امورد داخله تاکید کرده که تقرر فرمانده جدید پولیس ولایت بلخ ربطی به مسایل سیاسی ندارد و بخشی از روند عادی حکومت داری است که جهت بهبود وضعیت در بلخ روی دست گرفته شده است.
ساعتی پیش درگیری‌هایی در ساحاتی از شهر مزارشریف رخ داده که تاکنون نیز ادامه دارد.
این درگیری‌ها به دنبال هشدارهای عطامحمد نور، والی پیشین ولایت بلخ در مورد عدم پذیرش فرمانده جدید پولیس این ولایت صورت گرفته است.
در همین حال، حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی پیشین رییس‌جمهور و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در نشستی خبری در مورد رویدادهای شهر مزارشریف گفته است: فرستادن فرمانده جدید در بلخ، خلاف موافقت‌نامه‌ای است که آقای عطامحمد نور با ارگ ریاست جمهوری داشته است.

۲۳ / حوت ۱۳۹۷

وزارت داخله: تقرر فرمانده جدید پولیس ولایت بلخ ربطی به مسایل سیاسی ندارد

وزارت امورد داخله افغانستان تاکید کرده است که تقرر فرمانده جدید پولیس ولایت بلخ ربطی به مسایل سیاسی ندارد و بخشی از روند عادی حکومت داری است که جهت بهبود وضعیت در بلخ روی دست گرفته شده است.

وزارت داخله امروز پنج‌شنبه(۲۳ حوت) در یک خبرنامه گفته است، ارزیابی‌های اخیر این وزارت در مورد امنیت ولایت بلخ نشان می‌دهد که امنیت این ولایت به صورت عمومی و مشخصا امنیت شهر مزارشریف و ولسوالی‌های شولگره، بلخ، چمتال و زارع، نگران کننده بوده و هم چنان مشکلاتی که تاجران در بندر حیرتان داشتند، ایجاب می‌کرد تا توجه خاصی به امنیت ولایت بلخ صورت گیرد.

 در ادامه این خبرنامه افزوده شده است، از سوی دیگر وجود افراد مسلح غیرمسوول، افزایش فعالیت باندهای جنایتکار و فعالیت گروه‌های تروریستی باعث وضعیت نامطلوب امنیتی در بخش‌هایی از ولایت بلخ شده است.

moi-logo_0

وزارت داخله در ادامه تصریح کرده است که بر این اساس تصمیم گرفته شده است که در سطح رهبری پولیس بلخ تغییراتی به میان آید تا امنیت این ولایت بهبود پیدا ‌کند.

وزارت داخله همچنان تاکید کرده است،عبدالرقیب مبارز به حیث فرمانده جدید ولایت بلخ گماشته شد، امروز رسما معرفی خواهد شد.

این وزارت در ادامه بیان داشته است که تغییر و تبدیل در حکومت و به خصوص در چارچوب نیروهای امنیتی به منظور بهبود وضعیت امنیتی یک اصل است، بنابر این تقرر قومندان امنیه جدید ربطی به مسایل سیاسی ندارد و بخشی از روند عادی حکومت داری است که جهت بهبود وضعیت در بلخ روی دست گرفته شده است.

این در حالی است که شب گذشته والی سابق ولایت بلخ، عطا محمد نور در یک پیام بیان داشته است که “ارگ توطیه‌های تازه‌ای را برای برهم زدن آرامش و‌ امنیت مردم روی دست گرفته است. ارگ از تفاهمی که اخیرا میان آنها و بلخ صورت گرفته، تخطی می کند و برنامه های شومی را در قبال مردم ما روی دست دارد.”

آقای نور آغاز درگیری ها در مزارشریف را “حمله بالای مردم ما” نامیده و گفته که برای دفاع از مال و جان شهروندان این شهر آماده هر گونه دفاع و فداکاری می باشد.

این در حالی است که نصرت رحیمی، سرپرست سخن‌گوی وزارت داخله گفته است که هنگامی ورود فرمانده تازه پولیس بلخ به مقر فرماندهی این ولایت، «افراد مسلح غیرمسؤول» بر نیروهای امنیتی تیراندازی کردند که در نتیجه یک پولیس زخمی شد و ۲۵ تن از افراد مسلح بازداشت شدند.