کاهش در برخی از شاخص‌های اقتصادی افغانستان؛ رشد مالی و عاید شهروندان کم شده است! |
کاهش در برخی از شاخص‌های اقتصادی افغانستان؛ رشد مالی و عاید شهروندان کم شده است!

کاهش در برخی از شاخص‌های اقتصادی افغانستان؛ رشد مالی و عاید شهروندان کم شده است!

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۳ / حوت ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

اداره مرکزی احصاییه افغانستان نتایج یک تحقیق را در مورد وضعیت اقتصادی و اجتماعی افغانستان، روز چهارشنبه(۲۲ حوت) در کابل منتشر کرد. خبرنامه به چند نکته‌ی مهم این گزارش اشاره کرده است:

کاهش در تولید ناخالص داخلی

اداره مرکزی احصاییه افغانستان در تازه‌ترین گزارشش اعلام کرده که تولید ناخالص داخلی افغانستان نسبت به شش سال پیش، نزدیک به یک میلیارد دالر کاهش داشته و در سال ۱۳۹۷ به ‌شمول درآمد ناشی از تولید تریاک، به ۲۰٫۵ (بیست عشاریه پنج) میلیارد دالر رسیده است.

بر اساس این تحقیق، سال گذشته خورشیدی(۱۳۹۶) تولید ناخالص کوکنار در افغانستان، حدود ۲۲ میلیارد دالر امریکایی بود، اما در سال جاری(۱۳۹۷) این رقم به ۲۰٫۵ میلیارد دالر امریکایی کاهش یافته است.

تولید ناخالص داخلی بدون کوکنار نیز از ۶۶٩ دالر عاید هر فرد در سال، به ۶٣٠ دالر کاهش یافته که به نحوی افزایش فقر میان شهروندان و کاهش درآمد را نشان می‌دهد.

سروی اداره احصاییه مرکزی نشان می‌دهد که رشد تولید ناخالص داخلی نیز ۰٫۲ درصد(صفر اعشاریه ۲ درصد) کاهش یافته است.

سال گذشته خورشیدی(۱۳۹۶) تولید ناخالص کوکنار در افغانستان، حدود ۲۲ میلیارد دالر امریکایی بود، اما در سال جاری(۱۳۹۷) این رقم به 20.5 میلیارد دالر امریکایی کاهش یافته است

سال گذشته خورشیدی(۱۳۹۶) تولید ناخالص کوکنار در افغانستان، حدود ۲۲ میلیارد دالر امریکایی بود، اما در سال جاری(۱۳۹۷) این رقم به ۲۰٫۵ میلیارد دالر امریکایی کاهش یافته است

کاهش تولید گندم

در این گزارش میزان تولید گندم که تأمین‌کننده اصلی غذای مردم افغانستان است، ۳.۶ میلیون تن اعلام شده که ۱۶ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش داشته است. علت این کاهش نیز خشک‌سالی و کشت نشدن مناطق کشت دیمی است.

اداره مرکزی آمار افغانستان افزوده که میزان واردات و تولید برق در این کشور از ۵۷۰۹ میلیون کیلووات ساعت در سال ۱۳۹۶ به ۵۹۶۵ کیلووات ساعت در سال ۱۳۹۷ افزایش یافت است. ارزش واردات برق افغانستان ۲۸۹ میلیون دالر اعلام شده است.

در این گزارش میزان ارزش کل واردات افغانستان ۷.۴ میلیارد دالر اعلام و صادرات نیز ۸۷۵ میلیون دالر ثبت شده است. این در حالی است که در سال پیش، ارزش واردات افغانستان حدود ۷.۵ میلیارد و صادرات نیز ۷۷۴ میلیون گزارش شده بود. میزان واردات افغانستان نسبت به سال گذشته ۳۲ میلیون دالر کاهش و صادرات این کشور نسبت به سال قبل، ۱۰۰ میلیون دالر افزایش یافته‌ است.

کاهش مراکز صحی

مراکز بهداشت این کشور نیز ۲۴۰۸ مورد ذکر شده، در حالی که در سال ۱۳۹۶ تعداد این مراکز، ۲۴۲۴ گزارش شده بود؛ یعنی ۰.۷ درصد از مراکز بهداشت بسته شده‌اند.

بر اساس این آمار، برای هر ده هزار نفر در افغانستان پنج تخت شفاخانه و ۳ پزشک وجود دارد. طبق استاندارد جهانی، به ازای هر هزار نفر، باید ۳٫۵ پزشک وجود داشته باشد.

در این گزارش آمده که میزان ابتلای به بیماری‌های واگیر مانند سل و ایدز نیز در افغانستان افزایش یافته و افراد مبتلا به ایدز در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال قبل، ۱۳ درصد بیشتر شده و به حدود سه هزار نفر رسیده‌ است. این گزارش افزایش در شمار مبتلایان به ایدز را هشداردهنده خوانده است.

ضایع شدن نزدیک به ۵۰ درصد انرژی

آن‌چه در یافته‌های این تحقیق تکان‌‌دهنده است، این است که بر بنیاد سروی این اداره، از تمام برقی که در افغانستان تولید و وارد می‌شود‌، تنها ۵۴٫۲ درصد آن در سال جاری مصرف شده و ۴۵ درصد آن ضایع شده است.

سال گذشته خورشیدی(۱۳۹۶) تولید ناخالص کوکنار در افغانستان، حدود ۲۲ میلیارد دالر امریکایی بود، اما در سال جاری(۱۳۹۷) این رقم به 20.5 میلیارد دالر امریکایی کاهش یافته است

سال گذشته خورشیدی(۱۳۹۶) تولید ناخالص کوکنار در افغانستان، حدود ۲۲ میلیارد دالر امریکایی بود، اما در سال جاری(۱۳۹۷) این رقم به ۲۰٫۵ میلیارد دالر امریکایی کاهش یافته است

افزایش جمعیت

جمعیت افغانستان نیز در این گزارش ۳۱.۶ میلیون نفر اعلام شده که ۱۵.۵ میلیون آن زن و بقیه مرد هستند. ۷.۵ میلیون نفر از جمعیت افغانستان در شهرها و ۲۲.۶ میلیون نیز در روستاها زندگی می‌کنند. این محاسبه شامل جمعیت کوچی‌ها نیست.

با این حال رشد جمعیت افغانستان از ۲٫۰۳ به ۲٫۱۴ درصد افزیش یافته است.

آموزش

بر اساس این گزارش، بیش از ۹.۷ میلیون کودک در افغانستان به آموزش مشغول‌اند. شمار معلمان نیز ۲۳۱ هزار نفر اعلام شده که از این جمله بیشتر از ۲۸ هزار تن در مدارس خصوصی تدریس می‌کنند.

از سوی دیگر، شمار دانشجویان افغانستان که در دانشگاه‌های خصوصی و دولتی مشغول آموزش اند، ۳۸۶ هزار نفر اعلام شده که ۲۸۶ هزار آنان مرد و بیشتر از ۱۰۰ هزار نیز زنان هستند.

دانشگاه‌های دولتی و خصوصی نیز ۱۶۹ باب ذکر شده که ۱۳۱ دانشگاه، خصوصی و ۳۸ دانشگاه دیگر، دولتی هستند. در سال ۱۳۹۷ نیز ۹ دانشگاه جدید آغاز به کار کرده‌اند.

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید