غنی: عاملین قتل مهسا شدیدا مجازات می گردند |
غنی: عاملین قتل مهسا شدیدا مجازات می گردند

بازتاب خبرهای 22 حوت

Image Title
۲۲ / حوت ۱۳۹۷

غنی: عاملین قتل مهسا شدیدا مجازات می گردند

رئیس جمهور غنی می گوید به ارگان های ذیربط هدایت داده شده تا قضیه مهسا، دختر خردسال به گونه جدی پیگیری و عاملین آن شدیدا مجازات شوند.

رئیس جمهور به دنبال کشته شدن این دختر شش ساله توسط ربایندگان در کابل، در صفحه توییتر اش نگاشته است: “با آگاهی از رویداد که در اثر آن مهسا کودک خردسال از سوی اختطافچیان به شهادت رسید، شدیداً متاثر گردیدم و به ارگان های ذیربط هدایت دادم تا قضیه متذکره را به گونه جدی پیگیری نموده و عاملین این جنایت را در روشنایی قوانین نافذه کشور شدیدا مجازات نمایند”.

photo_2019-03-13_16-00-05

در همین حال جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل گفته است، فرهنگ معافیت پایان یافته و فاعلین اصلی قضیه اختطاف و قتل مهسا، طفلی که جسد اش روز گذشته در مربوطات حوزه یازدهم شهر کابل دریافت گردید، گرفتار و در دستان قانون، انتظار مجازات عمل شان را می کشند.

دادستانی کل از ارگان های امنیتی و کشفی می خواهد تا به اسرع وقت بررسی های کشفی خویش را تکمیل و قضیه را به این اداره غرض تحقیق و به کیفر کشانیدن عاملین اصلی این جنایت ارسال بدارند.

دادستانی کل تاکید کرده است که چنین رویدادها غیرقابل تحمل بوده و پذیرفتنی نیست.

این در حالی است که دختر ‌شش ساله ای به اسم مهسا از ساحه پروژه ۳۱۵ شهر کابل ربوده شده بوده و آدم  ربایان  پس از ربودن مهسا، از خانواده او درخواست پول کرده بودند، اما خانواده این کودک شش ساله توان پرداخت پول مطالبه شده را نداشته و آدم ربایان هم این دختر را به قتل می‌رسانند.

همچنان شهروندان کابل نیز با انتقاد از نرمش حکومت، خواهان مجازات سنگین این آدم ربایان هستند.

۲۲ / حوت ۱۳۹۷

سفر اشرف غنی به آدربایجان؛ افغانستان و آذربایجان موافقتنامه‌ مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امضا می کنند

ارگ ریاست جمهوری افغانستان از سفر محمد اشرف غنی به کشور آذربایجان و امضای موافقتنامه‌ای در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی میان دو کشور خبر داده است.

در یک خبرنامه تازه ارگ ریاست جمهوری آمده است، اشرف غنی، رئیس جمهور عصر امروز چهارشنبه(۲۲ حوت) در راس یک هیات عالی رتبه دولتی جهت اشتراک و سخنرانی در مجمع جهانی باکو، به آذربایجان سفر کرده است.

photo_2019-03-13_16-32-38

بر اساس این خبرنامه، رییس جمهور در این سفر جایزه بین المللی نظامی گنجوی را نیز دریافت خواهد نمود.

اشرف غنی در جریان این سفر با الهام علی اوف، رئیس جمهور آذربایجان دیدار خواهد داشت و روی گسترش هرچه بیشتر همکاری ها و روابط دو کشور و مسائل منطقه ای بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

در ادامه  خبرنامه ریاست جمهوری افزوده شده، در حضورداشت روسای جمهور افغانستان و آذربایجان، موافقتنامه‌ای در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و تفاهمنامه هایی در بخش های همکاری های فرهنگی و خط آهن میان دو کشور به امضا می رسد.

۲۲ / حوت ۱۳۹۷

سه تن به اتهام اختلاس به صورت علنی محاکمه شدند

دادستانی کل افغانستان گفته است که سه تن از سوی دادگاه استیناف مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، ، به گونه علنی محاکمه شدند.

photo_2019-03-13_16-17-10

در خبرنامه دادستانی کل که امروز (۲۲ حوت) منتشر شده، آمده است، در این جلسه قضایی، عبدالحلیم، مدیر نمایندگی بانک مرکزی افغانستان، محمدکبیر، آمر زون شمال کابل بانک جدید و محمدکریم، خزانه‌دار نمایندگی بانک مرکزی افغانستان واقع شهرک حیرتان ولایت بلخ، محاکمه شدند.

دادستانی کل افزوده است که بر بنیاد فیصله قضایی این جلسه، عبدالحلیم و محمدکبیر به اتهام اختلاس، طبق قانون جزا، با در نظرداشت کود جزا، هر کدام به یک سال و یک ماه حبس تنفیذی و برگشت دادن  ۲۷ میلیون و ۲۶۶ هزار افغانی محکوم به مجازات شدند.

به گفته دادستانی کل هیأت قضایی این جلسه، محمد کریم را نسبت به نبود دلایل کافی الزام، از اتهام اختلاس برائت داد.

۲۲ / حوت ۱۳۹۷

کشته شدن 31 تروریست به شمول 9 انتحارکننده مربوط القاعده در ولایت غزنی

مقامات امنیتی از کشته شدن ۳۱ تروریست به شمول ۹ انتحار کننده مربوط به القاعده شاخه هند در ولایت غزنی خبر داده‌اند.

mod-8

وزارت دفاع ملی با نشر خبرنامه گفته است، در نتیجه عملیات هوایی در مربوطات ولسوالی گیرو ولایت غزنی بالای پایگاه نظامی مربوط به القاعده شاخه هند که تسهیل‌گر آن به نام قاری عارف، در حال انتقال ۳۱ تروریست شامل ۹ انتحارکننده بود، کشته شدند.

به گفته وزارت دفاع، این تروریستان توسط چندین عراده موتر انتقال می‌گردیدند که همراه با وسایط‌شان از بین برده شدند.

۲۲ / حوت ۱۳۹۷

غنی: تلفات ملکی برای حکومت قابل قبول نیست

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان گفته است که تلفات ملکی یکی از بدبختی‌های جنگ این کشور است که برای او و سایر مسئولین حکومتی قابل قبول نمی‌باشد.

ارگ ریاست جمهوری با نشر یک خبرنامه گفته است، امروز چهارشنبه(۲۲ حوت) جلسه فوق‌العاده امنیتی به ریاست محمد اشرف غنی و با حضور مسئولین ارگان‌های امنیتی و دفاعی و نمایندگان مأموریت حمایت قاطع ناتو به منظور بحث روی جلوگیری از تلفات ملکی در جریان عملیات‌ها، دایر گردید.

photo_2019-03-13_14-50-10

رئیس جمهور در این جلسه ضمن قدردانی از شجاعت و فداکاری نیروهای امنیتی و دفاعی، به مسئولین نهادهای امنیتی و دفاعی هدایت داده تا به خاطر جلوگیری از تلفات ملکی، روی مکانیزم راه‌اندازی عملیات‌ها و تغییر شیوه آن بررسی جدی نموده و در جلسه آینده، پیشنهادات مشخص‌شان را در خصوص جلوگیری از تلفات ملکی ارائه نمایند.

این در حالی است که صبح امروز اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی هیأتی برای بررسی قضیه تلفات ملکی در ولسوالی اندر ولایت غزنی تعیین نموده است.

بر اساس گزارش‌ها، در این اواخر عملیات هوایی بالای شورشیان طالب و دیگر گروه‌های مخالف مسلح شدت گرفته که باعث افزایش تلفات ملکی نیز گردیده است.