30 سفر ولایتی در یک سال اخیر؛ عملی کردن برنامه «ولایت‌محور» یا آغاز پیکارهای انتخاباتی؟! |
۳۰ سفر ولایتی در یک سال اخیر؛ عملی کردن برنامه «ولایت‌محور» یا آغاز پیکارهای انتخاباتی؟!

۳۰ سفر ولایتی در یک سال اخیر؛ عملی کردن برنامه «ولایت‌محور» یا آغاز پیکارهای انتخاباتی؟!

خبرنگار خبرنامه

علی شیر شهیر
خبرنگار خبرنامه

۲۰ / حوت ۱۳۹۷ | ۰ دیدگاه
Image Title

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در طول چهار سال، حدود ۶۰ سفر ولایتی به ولایت‌های مختلف افغانستان داشته است. ۵۰ درصد از این سفرهای آقای غنی(نزدیک به ۳۰ سفر) در سال جاری خورشیدی صورت گرفته است.

رییس جمهوری افغانستان تنها در چهار ماه اخیر سال جاری خورشیدی، ۱۴ سفر ولایتی داشته که این سفرهای واکنش تند احزاب سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را در پی داشته است. آنان تأکید دارند که این سفرها جنبه انتخاباتی دارد و رییس جمهوری فعلی افغانستان از امکانات حکومتی به نفع مبارزات انتخاباتی خود استفاده می‌کند.

آقای غنی این هفته در  ظرف ۲۰ ساعت به سه ولایت افغانستان از جمله نیمروز، فراه و قندهار سفر کرده است.

شاه‌حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه فیس‌بوکش نوشته است: «صبح زود روز شنبه کابل را به مقصد نیمروز ترک کردیم. بعد از توقف کوتاه با چرخبال‌ها به طرف فراه رفتیم. برنامه‌های مردمی تا ساعت ۵ شام ادامه یافت. تمام برنامه‌ها با موفقیت سپری شد. بعد از فراه به طرف قندهار رفتیم، دیدارهای مردمی و دیدار با سربازان، افسران و بریدملان تا ناوقت شب ادامه یافت. سرانجام بعد از ٢٠ ساعت کار، ناوقت شب به کابل رسیدیم.»

۳۰ سفر در یک سال اخیر

از میان ۳۰ سفر آقای غنی در یک سال اخیر، بیشترین سفرهای او به ولایت‌های بزرگ و پرجمعیت صورت گرفته است. به گونه‌ی مثال رییس جمهوری افغانستان در یک سال اخیر ۳ بار به ولایت قندهار، ۲ بار به ننگرهار، ۲ بار بلخ، ۲ بار پکتیا و ۲ بار نیز به غزنی سفر کرده است.

خبرنامه در این گزارش به سفرهای آقای غنی در یک سال گذشته اشاره کرده است:

ماه حمل (۲ سفر)

۱ـ خوست، ۲۰ حمل

۲ـ پکتیا، ۱۲ حمل

ماه ثور (۱ سفر)

۳ـ لوگر، ۲۵ ثور

ماه جوزا (۲ سفر)

۴ـ قندهار، ۲۱ جوزا

۵ـ بلخ، ۹ جوزا

ماه سرطان (۳ سفر)

۶ـ پنجشیر، ۲۴ سرطان

۷ـ لغمان، ۱۲ سرطان

۸ـ ننگرهار، ۱۱ سرطان

ماه اسد (۳ سفر)

۹ـ غزنی، ۱۹ اسد

۱۰ـ کاپیسا، ۱۷ اسد

۱۱ـ بادغیس، ۴ اسد

ماه میزان (۳ سفر)

۱۲ـ غزنی، ۵ میزان

۱۳ـ بلخ، ۱۴ میزان

۱۴ـ پروان، ۲۳ میزان

ماه عقرب (۵ سفر)

۱۵ـ بامیان، ۱۹ عقرب

۱۶ـ دایکندی، ۱۸ عقرب

۱۷ـ پکتیا، ۱۲ عقرب

۱۸ـ هلمند، ۶ عقرب

۱۹ـ قندهار، ۱ عقرب

ماه قوس (۲ سفر)

۲۰ـ هرات، ۲۲ قوس

۲۱ـ بادغیس، ۱۹ قوس

 ماه دلو (۱ سفر)

۲۲ـ ننگرهار، ۲۱ دلو

ماه حوت (۵ سفر)

۲۳ـ نیمروز، ۵ حوت

۲۴ـ کنر، ۱۵ حوت

۲۵ـ فراه، ۱۸ حوت

۲۶ـ نیمروز ۱۸ حوت

۲۷ـ قندهار ۱۸ حوت

دوباره گذاشتن سنگ تهداب برخی پروژه‌ها

شماری از باشندگان ولایاتی که رییس‌جمهور غنی اخیرا به آن ولایات سفر کرده، با انتقاد از این سفرهای آقای غنی می‌گویند که این سفرها، نمادین و پیکار انتخاباتی است. آنان تاکید دارند که رییس‌جمهور در این سفرهایش، پروژه‌هایی را که پیش از این تهداب‌گذاری شده، دو باره تهداب‌گذاری می‌کند.

کنر، یکی از ولایت‌هایی است که هفته‌ی گذشته رییس جمهور غنی به آن ولایت سفر کرد. اما شهروندان کنر با انتقاد از رییس جمهوری می‌گویند که آقای غنی سنگ‌های تهداب ساختمان‌های لیلیه دانشگاه و هم‌چنان شفاخانه ۲۰۰ بستر این ولایت را دوباره گذاشته است.

ملک خان پاچا، یکی از بزرگان قومی این ولایت تاکید می‌کند: «پروژه‌های که قبلا توسط بزرگان محلی افتتاح شده بود، رییس‌جمهور همان پروژه‌ها را دوباره افتتاح کرد. افتتاح دوباره یک پروژه چه درد مردم را دوا می‌کند؟!»

از سویی‌هم شعیب غروال، فعال جامعه مدنی ولایت کنر این سفرها را نمایشی می‌داند. او تاکید دارد که «این یک سفر نمایشی و کمپاینی به کنر بود. تیم رییس جمهور در پشت دروازه‌های بسته با کسان مشخصی که استخدام شده بودند، دیدار کرد و خواست‌های مردم را نشنید.»

انتقاد تند نامزدان انتخاباتی

شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان نیز سفرهای ولایتی اخیر رییس‌جمهور غنی را نوعی از مبارزات انتخاباتی پیش از وقت می‌خوانند. آنان تاکید دارند که این کمپاین‌های پیش از وقت، شفافیت و عدالت انتخاباتی را متأثر می‌کند.

محمد واعظی، سخنگوی تیم انتخاباتی “صلح و اعتدال” به رهبری محمد حنیف اتمر می‌گوید که آقای غنی بیشتر در این سفرها مردم را فریب داده و پروژه‌های تکراری را افتتاح می‌کند.

محمد واعظی، سخنگوی تیم انتخاباتی "صلح و اعتدال"

محمد واعظی، سخنگوی تیم انتخاباتی “صلح و اعتدال”

او تاکید دارد: «بهتر است رییس‌جمهور غنی به‌جای سفرهای کمپاینی قبل از وقت به ولایات، روی اولویت‌های سیاسی و امنیتی کشور بیشتر تمرکز کند تا مردم بی‌گناه کشور این گونه هر روز قربانی نشوند.»

به گفته‌ی این نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، پیکارهای انتخاباتی پیش از وقت رییس‌جمهور غنی با استفاده از امکانات دولتی برای آنان پذیرفتنی نیست و آنان تاکید دارند که آقای غنی قوانین انتخاباتی را رعایت کند.

از سویی هم، تیم انتخاباتی “امنیت و عدالت” به رهبری رحمت‌الله نبیل نیز تاکید دارد که آقای غنی به‌عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری نباید از امکانات دولتی به نفع مبارزات انتخاباتی‌اش استفاده کند.

محمدعارف کیانی، سخنگوی این تیم انتخاباتی تاکید دارد: «سفرهای ولایتی اخیر رییس‌جمهور غنی کاملا خلاف قانون انتخابات است و در صورتی که این ‌کمپاین‌های پیش از وقت متوقف نشود، انتخابات ریاست جمهوری غیرشفاف و غیرعادلانه خواهد بود و مردم افغانستان آن را نخواهد پذیرفت.»

اما ارگ ریاست جمهوری افغانستان این سفرهای ولایتی آقای غنی را برنامه‌های ولایت‌محور عنوان کرده و تاکید دارد که این سفرهای رییس‌جمهور غنی از چهار سال به این‌سو آغاز شده است.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید: «رییس‌جمهور، نگاه کابل‌محور ندارد. رییس‌جمهور غنی در چهار سال اخیر بیش از ۶۰ سفر ولایتی داشته است. در برخی ولایت‌ها مانند ولایت نورستان طی ۵۰ سال برای اولین بار یک مقام بلندرتبه، سفر کرده است.»

Pin on Pinterest0Share on LinkedIn0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Facebook0

مطالب مشابه

دیدگاه خودرا بنویسید

ایمیل *
نام *
دیدگاه *
اگر میخواهید عکس تان در کنار نظر تان قرار گیرد لطفا به سایت گراواتار مراجعه کنید